• BIST 4.896,07
 • Altın 1221.64
 • Dolar 19.167
 • Euro 20.903
 • Manisa 3 °C
 • İzmir 7 °C
 • Hıdır besi çiftliğinde kurbanlık dana ve düve satışlarımız başlamıştır
 • AK Parti Manisa Milletvekili Aday Adayı Fatih Füzün
 • Kurbanlık büyükbaş hayvan satışları başladı
 • Ziyafet Kuzu Çevirme Ramazan menüsü
 • Akhisar Şiir Günleri 1 Nisan'da
 • ​Akhisar Enza Home'a bay - bayan takım arkadaşları aranıyor
 • Tavuk kümesinde çalışacak personel aranıyor
 • AK Parti Manisa Milletvekili Aday Adayı Remzi Şekerci
 • Deneyimli öğretmen, yardımcı öğretmen, grup sorumlusu aranıyor
 • E sınıfı ehliyetli, şoför aranıyor
 • Forklift operatörü aranıyor
 • Sosyal medya hesaplarımız
 • İkinci el saç ve sandaviç panel bulunur

Dünya'nın gözü kulağı Korona Borsasında

Ahmet Ünsal

DÜNYA’NIN GÖZÜ KULAĞI
  ‘KORONA BORSASI’NDA 

Kimilerine göre 2019 yılının Aralık sonunda kimilerine göre de 2020 yılının ilk ayında dünya insanını tehdidi altına aldı denilen ‘Korana Virüs’ jet hızıyla tüm dünya ülkelerini pençesi altına alıverdi. Korona Virüs’ün yayılmasında ve vaka sayısında rekor 306.854 vaka ile ABD’de ölüm oranlarında da rekor 15.362 kişi ile İtalya’da. Virüsün patlak verdiği Çin’de ise tablo 3.326 kişilik kayıp ile kontrol edilmeye çalışılıyor.
    Türkiye’nin bu tabloda Avrupa ülkelerine bakıldığında ise iyimser gibi görünse de 4 Nisan tarihi itibari ile 501 vatandaşın yaşamını yitirdiği açıklaması geldi. Bu arada da  484 olan iyileşen hasta sayısı 786’ya yükselmesi ise sevindirici ve tedavisi süren 23 bin 934 vakalar için umut verici.Sağlık Bakanın üzerinde ısrarla durduğu ‘Hayat eve sığar’ sözlerini yaban atmamalıyız. Korona Virüs ile mücadele eden sağlık personellerinin yakalanma oranı hiçde küçümsenecek düzeyde değil. Bakan bizzat kendisi birkaç gün önce kendi ağızından 650’in üzerinde sağlık personelinin korona virüs’e yakalandığı açıklamasında bulunmuştu. Dileğim bakanın söylediği gibi gerekli maske, solumun cihazı, eldiven ve benzeri koruyucu aparatların mutlak sağlanması gereği vardır. Bakan Dr.Fahrettin Koca “Hiçbir hekimimizin bu konuda sıkıntı yaşamasını istemiyoruz. Bir şekilde bize ulaşarak eksikliklerini iletsinler” yolunu tamamen açık bıraktı.
   Şimdi gelelim ‘Korona Virüs Borsasına’ Tüm dünya ülkeleri Mart’ın başlarında paranın, doların, Euro’nun, Altının kaça yükselip inişiyle yakından ilgileniyordu. Şimdi tüm dünya 15 Mart itibariyle Ekonomik Borsa yerine Korona Virüs’ten yakalanan vakaların sayılar ile yaşamlarını yitirenlerin rakamların an ve an yansıtıldığı ‘Korona Virüs Borsası’nı takibe geçti.
    Para pul oldu, borsadaki hisse senetlerinin yaşanan korona virüs ile birlikte kıymeti harbiyesi kalmaz duruma geldi.Hayatta kalabilen kendisini şanslı kılar bir konuma gelindiği şu günlerde ekonomik olarak güçlü olan ülkeler vatandaşlarına her türlü yaşamsal ekonim destekleri sunmaya başladı. Bilindiği gibi Almanya 650 milyar Euro gibi dev bir bütçe ile vatandaşın yanında olduğunu gösterirken Kanada’da ise hükümet ‘Evde kalın her ay 2000 dolar hesaplarınıza yatacaktır’ mesajını verdi. Bizde ise vatandaşından yardım toplama kampanyasına dönüştü. Doğrumu dur yanlış mıdır bunu zaman gösterecek. Tüm dünya ülkeleri Sağlık Bakanlıkları ile birlikte korona virüs’ü durdurabilmek için 24 saat boyunca çaba harcıyor.
   Korona Virüs’ nedeniyle vaka ve hayatlarını kaybedenlerin rakamlarını evlerine kapanarak gerek cep telefonlarından gerekse evlerinden bilgisayarlarından ‘Korona Virüs Borsası’nı endişeli gözlerle takip etmeye devam ediyor.
   Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın önceki gün 30 büyükşehir başta olmak üzere Zonguldak ilini de kapsayan iller arasında insan sürkilasyonunun durdurulduğu açıkladı.
Yerli otomobilin 5 babayiğitten birisi olan Zorlu Holdinge bağlı Vestel Şirketler grubu 30 Mart- 5 Nisan arasında Manisa’daki fabrikalarındaki üretimi durdurarak işçilerine izne çıkardı. İyi mi yaptı derseniz bence de doğru yaptı. Manisa Organize Sanayi Bölgesinde en çok İnsan sürkilasyonun yaşandığı sanayi grubu Vestel Şirketler grubu olduğunu düşünürsek gerçekten doğru bir karar olduğunu belirtmek isterim.
Sanayideki üretimin durmaması için Manisa-İzmir arasında gidip gelmesi zorunlu olan 25-30 bin işçi için sağlık kontrolleri yapılmak koşulu ile Manisa’da bulunan fabrikalarına işe gelmelerinin yolu açıldı. Bu doğru mu üretiminin durmaması açısından ilk bakışta doğru gibi algılanabilir ancak sağlık açısından pek te doğru değil. Korana Virüs’ün İstanbul’dan sonra vaka bakımından ve ölümler açısından ikinci sırada bulunan İzmir’den Manisa’ya gelen işçilerin birbirlerine virüs bulaştırma riski çok fazla. Şimdi soruyorum insan hayatımı yoksa üretim mi çok acil. Bir insanın hayatını kaybetmesi demek bir ailenin sağ kolunun kopması demektir. Görüştüğüm birçok sanayici dostum tek düşüncesi var ‘Vakaların artmaması ve ölümlerin çoğalmaması için mutlak sokağa çıkma yasağı açıklanmalı. Siyasi kadrolar böylesi bir kararı açıklamalıdır’ görüşünde hem fikirler.
    ‘Korona Virüs Borsası’nı ortadan kaldırmak için bence de siyasetçilerin açıklamaktan çekindikleri sokağa çıkma yasağının biran önce açıklanmasıdır. Bilim Kurulunun kararının bu yönde olduğu hissiyatındayım. Çünkü 65 yaş üstü sokağa çıkması yasaklanmasına 20 yaş altı nüfusunda sokağa çıkması eklenmesi bu kararın acil alınmasına bir işarettir. Ne olursunuz 30 Büyükşehir’in valilerin üzerine sorumluluğu atarak insanların ölümlerinin önünü alınamaz. Gelin hep birlikte evlerimiz de olalım aydınlık günlere hep birlikte ulaşalım. Hayat Eve sığar unutmayalım……

Bu yazı toplam 8515 defa okunmuştur.
 • Yorumlar 1
  Yazarın Diğer Yazıları
  REKLAM ALANI
  • Amerikan Kültür Dil Kursu
  • Kuzey Ege Kurs
  1/20
  Başlangıç Tarihi
  Başlangıç Tarihi
  Tüm Hakları Saklıdır © 2003 Akhisar Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.