• BIST 73.476
  • Altın 590,93
  • Dolar 2,1335
  • Euro 2,9505
  • Manisa 17 °C
  • İzmir 17 °C

Dinimize Göre Okuma ve Yazmanın Önemi

Ramazan Orhanlı

                           DİNİMİZE GÖRE OKUMA VE YAZMANIN ÖNEMİ

                   Okumak ve yazmak bir insanın yaşayışına su ve ekmek kadar girmiş ve ihtiyaç duyulan bir nimet olmuştur. Bu gün artık kültürlü insanlar işine gitmeden önce günlük gazete, internet sayesinde gerek memleketimiz gerekse dünyanın hali ve gidişatından bilgi edinirler. Eğer yazı olmasa idi yazı nasıl çıkabilirdi. Ve eğer okuma bilmese idik bu nimetten nasıl faydalanabilirdik. İnsanlık ilimde ve fende bu seviyeye gelmesini okuma ve yazmaya borçludur. Dinimiz ilme okumaya ve öğrenmeye büyük değer vermiş, ilim tahsilini kadın erkek her müslümana farz kılmıştır. İnsanlığa doğru yolu ve gerçek saadeti göstermek üzere indirilmiş olan, Kur’an-ı Kerimin ilk emri ‘OKU’ olmuştur. Şöyle ki;’Yaratan rabbinin adıyla oku! O insanı bir kan pıhtısından yarattı. Oku, Rabbin nihayetsiz kerem sahibidir. O, kalemle yazı yazmayı öğretendir. İnsana bilmediğini O öğretti.(Alak Suresi, ayet 1-5) buyrulmuştur. En mükemmel biçimde yaratılan insanoğlu için ilk ve en önemli şeyin okumak yazmak olduğunu gösterir. Bütün insanları bir tarağın dişleri gibi eşit sayan İslamiyet  ‘hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu’(Zümer 9)’ içinizden iman edenlerle ilme nail olanların derecelerini yükseltir.(Mücadele 11)’Kulları içinde Allahtan gerektiği şekilde ancak ilim sahipleri korkar.(Fatır 29) meallerindeki Ayet-i Celilelerde ilim sahiplerini diğer insanlardan ayırıp yükseltmiş olduğunu görüyoruz.Her çeşit ahlaksızlık,nankörlük,sapıklık,azgınlık bilgisizlikten doğar,cahillikten ileri gelir.Bunun içindir ki Kur’an-ı Kerim’in muhtelif ayetlerinde ‘ Sakın cahillerden olma’(Enam 35),’Cahillerden yüz çevir’(Araf 199) buyrularak insanlar ikaz edilmektedir.Cehalet ve bilgisizlik yerilmektedir.Her türlü kötülüğün batıl inanç ve sapık düşüncelerin hatta şirkin ve küfrün gerçek sebebi cehalettir.İlim hakikat yolunu aydınlatan bir ışıktır.İyi kötüden,doğru eğriden,güzel çirkinden ilimle seçilir.İlim serveti mal servetinden üstündür.Mal sarf etmekle azalır.İlim ise sarf etmekle çoğalır.Gerekli ilmi öğrenmek farz,öğretmek ise en büyük sadakadır.Hayatla ölüm arasında en sağlam köprü ilimle kurulur.Hak,hakikat,ahlak,fazilet ve iman ilimle bulunur.  Allah korkusu ve sevgisine Kur’an ve Peygamber sevgisi yoluna ilimle erişilir. Fenne ve teknolojiye ilimle ulaşılır. İlim öğrenmenin değeri konusunda Peygamberimiz (S.A.V) şu hadisi şerifleri dikkat çekicidir

.”Çin’de bile olsa ilmi alınız. Çünkü ilim kadın erkek her Müslümana farzdır.’’Kişinin ilimden bir konu öğrenmesi bence bin rekât nafile namaz kılınmasından daha güzeldir.”

’İlim tahsili sırasında ölen kişi şehittir.”Bu hadisi şerifler açıkça gösteriyor ki Müslümanlıkta bilgisizlik birbirine tamamen zıttır. Cehalet ve tembelliğin dinimizde asla yeri yoktur. Hiçbir din müslümanlık kadar insanlığı ilme ve öğrenmeye teşvik etmemiştir. Hz.Aliye isnat edilen “Bana bir harf öğreten beni kendisine kul köle etmiş olur”.Sözü ile öğünmek ilim ehline mahsustur. Beşikten mezara kadar ilim tahsil edelim, okuyalım, öğrenelim ve öğretelim. Bizleri yetiştiren anne-babamıza vatanımıza ve milletimize hizmet edelim. Eğitim camiamızın 24 Kasım öğretmenler gününü kutlar, çalışan eğitimcilerimize görevlerinde başarılar, emekli olanlara uzun ömürler, vefat edenlere Allahtan rahmet dilerim.

 

                                                                                                      Ramazan ORHANLI

                                                                                                      Akhisar İlçe Müftüsü

 

 

Bu yazı toplam 739 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2003 Akhisar Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim