• BIST 8334.94
 • Altın 1632.192
 • Dolar 27.4554
 • Euro 29.0097
 • Manisa 20 °C
 • İzmir 21 °C
 • Çatı Koleji ve Eksen Kurs
 • Haydi, Akhisar, Sağlıklı Yaşam Yürüyüşüne katılın
 • Depo ve Sevkiyat elemanı aranıyor
 • Plasiyer Aranıyor
 • Manisa ASKF, Alt yerel ligler açıklaması
 • Argon Kaynak Ustası, Torna Ustası ve Üretim Personeli aranıyor
 • Kalite Mühendisi Aranıyor
 • Sosyal medya hesaplarımız
 • İkinci el saç ve sandaviç panel bulunur

Davullu Zurnalı Basın Açıklaması!

Okunma Sayısı: 2698
Davullu Zurnalı Basın Açıklaması!
Akhisar Eğitim-Sen ve Türk Eğitim-Sen basın açıklamasını davullu ve zurnalı olarak Öğretmenevi önünde saat 13:00 yaptı. Basın açıklamasını Kız Meslek Lisesi Öğretmenlerinden Akhisar  Eğitim-Sen temsilcilik yönetim kurulu üyesi Birol Yalçın ya

Davullu Zurnalı Basın Açıklaması!
Akhisar: (Kenan MOLLA)

Akhisar Eğitim-Sen ve Türk Eğitim-Sen basın açıklamasını davullu ve zurnalı olarak Öğretmenevi önünde saat 13:00 yaptı. Basın açıklamasını Kız Meslek Lisesi Öğretmenlerinden Akhisar  Eğitim-Sen temsilcilik yönetim kurulu üyesi Birol Yalçın yaptı. Birol Yalçın;” AKP hükümeti bugüne kadar yaptığı her uygulama ile eğitim emekçilerini mağdur etmiştir ve yeni mağduriyetler yaratmaya devam etmektedir. Son olarak ek dersler ve yönetici atamaları ile ilgili olarak yapılan düzenlemeler ve uygulamalar, eğitimde yeni haksızlıklar ve eşitsizlikler ortaya çıkarmıştır. Geçtiğimiz aylarda Milli Eğitim Bakanlığı tarafından, ders ve ek ders saatlerini düzenleyen mevzuata ilişkin ciddi değişiklikler yapılmış, siyasal kadrolaşma yolunda yönetici atama yönetmeliği yayınlanmıştır. Son birkaç ay içinde yapılan hukuksal değişiklikler, eğitim emekçilerinin yaşadıkları sorunları çözmek bir yana, onların daha fazla mağdur olmasına neden olmuştur. Yayınlanan ders ve ek derslere yönelik kararname ile öğretmenler her hangi bir nedenle okula gelmedikleri bir günde, örneğin mazeret izni aldıklarında, hasta sevki aldıklarında yada raporlu olduklarında o günkü ders saati sayısının tümü ve ona karşılık gelen hazırlık ücreti de eklenerek kesilecektir. Hangi amaçla yapıldığı bizce belli olan, ancak 600 bine yakın öğretmenin ders ve ek ders hakkını açıkça ellerinden alan bu uygulama ciddi bir haksızlık ve adaletsizlik yaratmıştır.
Öğretmenlerin önceden belirlenemeyen ve istenmeyen sebeplerle; hasta olmaları, gerektiğinde mazeret izni almaları, kendilerine hekimlerce rapor verilmesi gibi yasal hakları engellenmek istenilmekte, esnek çalışma yöntemleri ile çalışma hayatı güvencesizleşmektedir. Bu durumda yüz binlerce öğretmen, günlük ders ücretinin tamamının kesilmesi tehdidiyle karşı karşıya kalmaktadır. Diğer kamu görevlileriyle Milli Eğitim Bakanlığı yöneticilerinin bu gibi yasal hakları engellenmezken, öğretmenlerin bu yasal haklarının ücret kesilme tehdidiyle karşılanması, MEB’in gözünde öğretmenlere ne kadar değer verildiğini göstermektedir. Bu durunun hak ve adalet kavramıyla, anayasal eşitlik kavramıyla bağdaştırılması mümkün değildir.  Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 13 Nisan Cuma günü yayınlanan yönetici atama yönetmeliği, AKP Hükümetinin siyasal kadrolaşma konusunda ne kadar gözü kara olduğunu göstermiştir. Yönetmeliğin 13 Nisan Cuma günü yayınlanmasının ardından AKP, yandaşlarını Cumartesi ve Pazar günleri toplayarak okulları paylaştırmıştır. Bu toplantılarda yönetici atanması için istenen koşullardan birisi de AKP ile olan ilişkileridir. Bu durum göstermektedir ki, Cumhurbaşkanlığı seçimi tartışmalarında ortaya çıkan ortam fırsat bilinerek, on binlerce yönetici ataması bir oldu bittiye getirilmek istenmektedir. Ek ders ücretlerimizde kesintiye neden olan genelgenin iptal edilmesi, AKP Hükümetinin eğitim alanında ırkçı-gerici kadrolaşmasını pekiştiren ve 13 Nisan’ da yayınlanarak yürürlüğe giren Yönetici Atama Yönetmeliği’nin geri çekilmesi, AKP’nin laik-bilimsel eğitimi daha da gericileştiren politika ve uygulamalarına karşı durmak için bugün, AKP hükümetinin eğitim alanına yönelik politikalarına karşı sevk eylemi yaparak, eğitim emekçilerine yönelik haksızlıklara karşı demokratik tepkilerimizi gösterdik, bu mağduriyet giderilmediği taktirde mücadelemize ve eylemlerimize devam edeceğimizi de ifade ediyoruz.Eğitin Sen, bu güne kadar olduğu gibi, eğitim emekçilerinin kazanılmış haklarına, emeğimize, geleceğimize ve ülkemize sahip çıkmaya devam edecektir” dedi.

Öğretmenevimiz elimizden alınıyor!

Birol Yalçın ;”Eğitim emekçilerinin mağduriyetini sadece bakanlığın çıkardığı genelgelerle değil, ilçemizde de devam ediyor. Hepimizin bildiği gibi öğretmen evimiz, sosyal tesisimiz elimizden alınıyor. Öğretmen  evi ile ilgili bugüne kadar  söylediklerimiz doğru çıktı.Hiç yoktan yere Akhisar da öğretmen evi sorunu yaratanlar bu soruna çözüm bulmak zorundadırlar. Bu sorundan en çok mağdur olacaklarda bayan arkadaşlarımızdır. Evlerine kapanmaya mahkum edileceklerdir.Akhisar da bu sorunu kısa zamanda öğretmenler mağdur edilmek ve daha önce verilen sözlere sadık kalarak çözüm üretilmelidir. Yetkileri bir kez daha kamuoyu önünde uyarıyoruz” dedi.








 • Yorumlar 0
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
REKLAM ALANI
 • Amerikan Kültür Dil Kursu
 • Amerikan Kültür Dil Kursu
 • Kuzey Ege Kurs
 • Kuzey Ege Kurs
1/20
Başlangıç Tarihi
Başlangıç Tarihi
Tüm Hakları Saklıdır © 2003 Akhisar Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.