• BIST 7913.76
 • Altın 1864.371
 • Dolar 28.9774
 • Euro 31.2033
 • Manisa 8 °C
 • İzmir 10 °C
 • Akhisarlılar Yeni Yılda TÜTÜN OTEL’de Eğlenceye Doyacak
 • İHK programı belli oldu
 • Eksen Kurs Merkezlerinde KPSS - ALES - DGS kayıtları devam ediyor
 • Sosyal medya hesaplarımız
 • İkinci el saç ve sandaviç panel bulunur

CHP İlçe Teşkilatından Akçakoca müftüsüne kınama

Okunma Sayısı: 2169
CHP İlçe Teşkilatından Akçakoca müftüsüne kınama
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Akhisar İlçe Başkanı Umut Çavuş ve yönetim kurulu üyeleri Parti Lokalinde, Sakarya'nın Karasu ilçesindeki bir camide cuma namazı öncesinde....

CHP İlçe Teşkilatından Akçakoca müftüsüne kınama
Akhisar Haber Ajansı-AHA

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Akhisar İlçe Başkanı Umut Çavuş ve yönetim kurulu üyeleri Parti Lokalinde, Sakarya'nın Karasu ilçesindeki bir camide cuma namazı öncesinde verdiği vaazdaki ifadeleri nedeniyle Akçakoca Müftüsü Şaban Soytekinoğlu tepki göstererek basın açıklaması yaptı.

Basın açıklamasına CHP Akhisar İlçe Başkanı Umut Çavuş, yönetim kurulu üyeleri, Belediye başkan Vekili Yılmaz Akar, CHP Kadın Kolları başkanı Fatma Çelebçi ve yönetim kurulu üyeleri katıldı. Basın açıklamasını CHP Akhisar İlçe Başkanı Umut Çavuş okudu. Gençlik Kolları başkanı Tolunay Akalın okudu.

CHP İlçe başkanı Umut Çavuş'un okuduğu basın açıklamasının tam metni;"

Düzce Akçakoca Müftüsü Şaban Soytekinoğlu’nun bayram ziyareti için gittiği memleketi Sakarya'nın Karasu İlçesinde kıldırdığı cuma namazı sonrasında verdiği vaazda söyledikleri ile ilgili basın açıklaması yapma gereği duyduk.

Soytekinoğlu sözlerinde Filistin'deki İsrail saldırıları ve Yahudilik hakkında açıklamalarda bulunurken diğer bir taraftan da Selanik Göçmenleri ile ilgili Selanik Göçmeni yani sabataist, sabataist ne demek Müslümanlığa girmiş Yahudiler aslında Müslüman değiller diyerek Balkan Selanik kökenli Müslüman Türk kardeşlerimizi kendince Filistin'e yapılan saldırılara atıfta bulunarak Müslüman değil Yahudi olmakla itham etmiş, diğer bir deyişle suçlamıştır. Bu durumda bu kıymetsiz açıklamalarla sadece Selanik Türklerini hedef göstermekle kalmamış İsrail'in haksız politikalarını Yahudi inancına mensup insanlara da mal etmiştir.

Oysa ki Balkanlardan göç eden göçmenler, muhacirler Osmanlı Devleti zamanında fethedilen yerlerde oluşabilecek olası isyanları bastırmak, gelişmelerden haberdar olabilmek ve bölgenin Türkleşmesini sağlamak adına o bölgelere yerleştirilen Müslüman Türklerdir.

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk bu konudan ‘Muhacir diye küçümsenenler, tarihin yazdığı savaşlarda en geriye kalanlar, yani düşmanla sonuna kadar dövüşenler, çekilen ordunun ri’cat hatlarını sağlamak için kendilerini feda edenler ve düşman karşısında kaçmak, çekilmek nedir bilmeyenlerdir. Muhacirler, kaybedilmiş topraklarımızın milli hatıralarıdır.’ diye bahsetmiştir. Bunu vaazın verilmesinin altındaki gerçekleri bizler çok iyi biliyoruz bu zihniyetin asıl hedefi demokrasidir laikliktir toplumun refahını da zedelenmeye yol açabilecek bu vaazda emperyalizme karşı büyük mücadele veren kendisi de Selanik türküsü olan Cumhuriyetimizin ülkemizin kurucusu ulu önder Mustafa Kemal Atatürk'e saygısızlık yapılmıştır.

Bu zihniyetin temsilcileri şunu da unutmamalıdırlar ki bugün Anadolu topraklarında camilerimizde ezanlar okunabiliyor, Soytekinoğlu bu ülkede müftülük yapabiliyorsa bir Selanik göçmeni olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları sayesinde yapabiliyor. İçinde bulunulan mübadele döneminde yaklaşık 500 bin Müslüman Türk'ün Yunanistan'dan Türkiye'ye göç etmesi unutulmamalıdır ki inanca dayalı olarak yapılan mübadeledir. Bu tarihi gerçekleri yok sayan toplumu kin ve düşmanlığa sevk eden bu söylemleri kınıyor Soytekinoğlu hakkında başlatılan soruşturmayı ve tedbiren görevden uzaklaştırılmasını çok haklı buluyoruz. Bu soruşturmanın akıbetinin de sonuna kadar takipçisi olacağız.

akhisar-(1)-214.jpgakhisar-(2)-210.jpgakhisar-(3)-190.jpgakhisar-(4)-183.jpgakhisar-(5)-173.jpgakhisar-(6)-154.jpgakhisar-(7)-132.jpgakhisar-(8)-109.jpgakhisar-(12)-009.jpgakhisar-(11)-022.jpg

 • Yorumlar 2
  Diğer Haberler
  REKLAM ALANI
  • Amerikan Kültür Dil Kursu
  • Amerikan Kültür Dil Kursu
  • Kuzey Ege Kurs
  • Kuzey Ege Kurs
  1/20
  Başlangıç Tarihi
  Başlangıç Tarihi
  Tüm Hakları Saklıdır © 2003 Akhisar Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.