• BIST 8057.42
 • Altın 1875.244
 • Dolar 28.8691
 • Euro 31.1745
 • Manisa 10 °C
 • İzmir 12 °C
 • Eksen Kurs Merkezlerinde KPSS - ALES - DGS kayıtları devam ediyor
 • Dr. Dt. Simge Ayazoğlu Akhisar Ortodonti kliniği açıldı
 • Has Evrensel Özel Güvenlik Yenileme kayıtları devam ediyor
 • Sosyal medya hesaplarımız
 • İkinci el saç ve sandaviç panel bulunur

Cezaevi Yerine Denetimi Serbestlikle Gelen Kamu Yararına Hizmet!

Okunma Sayısı: 2977
Cezaevi Yerine Denetimi Serbestlikle Gelen Kamu Yararına Hizmet!
Yaklaşık bir yıldır Akhisar’da hizmet veren Denetimli Serbestlik ve Yardım Merkezi, yenilenen ceza kanunları çerçevesinde uygulamalarını sürdürüyor. Suçluların belli yükümlülüklere ve denetime tabi tutularak cezalarını toplum içinde çekmesini, r

Cezaevi Yerine Denetimi Serbestlikle Gelen Kamu Yararına Hizmet!
AKHİSAR: (Kenan MOLLA)

Yaklaşık bir yıldır Akhisar’da hizmet veren Denetimli Serbestlik ve Yardım Merkezi, yenilenen ceza kanunları çerçevesinde uygulamalarını sürdürüyor. Suçluların belli yükümlülüklere ve denetime tabi tutularak cezalarını toplum içinde çekmesini, rehberlik yardımı almasını esas alan Denetimli Serbestlik Hizmeti, Akhisar’da bir ilke daha imza atıyor. Denetimli Serbestlik ve Yardım Merkezi ile kamu kurumları arasında imzalanan protokoller uyarınca, haklarında kamu hizmeti cezası verilen kişiler, kamu yararına ücretsiz çalışacaklar

Eşlerine karşı müessir fiil suçlarını işleyen M. A. ve F. Y. adlı iki kişi  Akhisar Orman İşletme Müdürlüğü’ne bağlı Kent Orman’da; Ş. Y. adlı bir kişi ise Akhisar Belediyesi’ne bağlı kapalı spor salonunda yükümlülüklerini yerine getiriyorlar. Bu hükümlüler hapis cezası yerine; sosyal yaşamlarına devam ederek, toplumdan soyutlanmadan cezalarını bu kurumlarda çekmeye başladılar. Artık onlar kamu hizmetlerinde çalışarak hem cezalarını infaz ediyorlar  hem de topluma ve kamuya faydalı işler yaparak suçtan uzak duruyorlar. Bu kişilerin denetimlerini yapan Denetimli Serbestlik Görevlileri hükümlüleri düzenli olarak denetlemekte ve onların çalışmalarını değerlendirmektedir. Kişilere sorulduğunda;  yaptıkları işten memnun olduklarını ve severek yaptıklarını, topluma yararlı bir işte çalışmanın kendilerini de mutlu ettiğini belirtiyorlar. Avrupa ülkelerinde yaygın olarak kullanılan, hükümlülerin kamu yararına çalışma sistemi Türkiye’de de hayata geçmeye başladı.

Hizmetçisine saldırmaktan suçlu bulunan ve 5 gün bir sağlık merkezinde  yerleri paspaslama cezası alan ünlü manken Naomi Campbell ile de gündeme gelen kamu hizmeti cezası Türkiye’de de uygulanıyor. 1 yıl veya daha az  süreli hapis cezası alan ya da 2 yıl veya daha az süreli  hapis cezasının yarısını iyi halle geçiren hükümlü, kendi isteğiyle bir kamu kurumunda ücretsiz olarak çalışabilmektedir. Suçluya ikinci bir şans veren bu sistem sayesinde kişi  toplum dışlanmasına maruz kalmadığı gibi hem ailesiyle birlikte toplum içinde kalıp sosyal yaşamını devam ettiriyor hem de toplum yararına çalışırken  yeni ve ilave beceriler kazanma  fırsatı buluyor.

Cumhuriyet Başsavcılığı Akhisar Kent Ormanına el attı

Denetimli Serbestlik Hizmeti bu çalışmaların yanında Koruma Kurulları vasıtasıyla eski hükümlülere iş,  meslek edinme  imkanı sağlamakta ve suç mağdurlarına da  ve psiko-sosyal yardımda bulunmaktadır. 19 Nisan Perşembe günü  Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Aydın, Akhisar Kaymakamı Mustafa Çek, Denetimli Serbestlik ve Yardım Merkezi Şube Müdürlüğünden sorumlu Cumhuriyet Savcısı Mustafa Ertürk, Akhisar Emniyet Müdürü İbrahim Çelik, Akhisar İlçe Jandarma Komutanı Jan.Kd.Yzb. Burhan  Erol, Akhisar Orman İşletme Müdürü Ali Osman Başlı, Denetimli Serbestlik ve Yardım Merkezi Şube Müdürü Mesut Öztürk, Sosyolog Zeynel Zorlu ve  Öğretmen Gülen Gündüz, Denetleme Memurları Halil Gürbüz ve Ömür Yavuzkan işleyişi yakından görmek ve hükümlülerin yaptıkları çalışmaları gözlemlemek için Akhisar Kent Ormanı’nda bir araya geldiler.

Akhisar Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Aydın yaptığı konuşmasında,“Yeni bir adalet ceza infaz sistemi olan bu uygulamanın ilk örneklerini vermeye başladığımız Akhisar’da daha bir çok örnek uygulamalarla devam edeceğiz. Şu an yerinde gördüğünüz Orman İşletme Müdürlüğü bünyesindeki çalışmanın devamı ile Akhisar Kent Ormanı’na Akhisar Cumhuriyet Başsavcılığı olarak böyle bir katkı sunmak istedik” dedi.

Akhisar Kaymakamı Mustafa Çek, ”Yeni ceza kanunlarında yer alan seçenek yaptırımların Avrupa’da 100 yılı aşkın bir süredir uygulanıyor. Ülkemizde yaklaşık 1,5 yıldır uygulamaya başlandı, Akhisar’da ilk defa Kamu cezası infaz edilmektedir. Kişilerin bu sayede suçunu toplum içinde rencide olmadan çekmesi ve rehberlik hizmeti alması sağlanmaktadır” dedi.


 • Yorumlar 0
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
REKLAM ALANI
 • Amerikan Kültür Dil Kursu
 • Amerikan Kültür Dil Kursu
 • Kuzey Ege Kurs
 • Kuzey Ege Kurs
1/20
Başlangıç Tarihi
Başlangıç Tarihi
Tüm Hakları Saklıdır © 2003 Akhisar Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.