• BIST 1.110
 • Altın 455,741
 • Dolar 7,2351
 • Euro 8,5204
 • Manisa 24 °C
 • İzmir 24 °C
 • Kiralık daire
 • Bay-bayan ön saha personeli aranıyor
 • Plasiyer Aranıyor
 • Uğur Kurs: Kayıt yapıyoruz, senet yapmıyoruz
 • Akhisargücü Yüzme Spor Kulübü Son Tur Son Şans
 • Üniversal tornacılar ve elektrikçiler aranıyor
 • Vasıflı vasıfsız personel, makine bakımcı ve forkliftçi aranıyor
 • Satış temsilcisi aranıyor
 • Selçuk Restaurant’ta Cuma ve Cumartesi günleri canlı müzik keyfi
 • Halkla İlişkiler uzmanı aranıyor
 • Deniz Eğitim Kursundan 2. dönem telafisi ve hızlandırma kursları
 • Nuri Giyik Sanayi sitesinde kiralık iş yerleri

Bir Nefesle Yoga

Ayşe Özçelik Gönül

Bir Nefesle Yoga     

Afyon Dinar doğumluyum. "Bir Nefesle Yoga" başlığı altındaki videolarda, teorik ve pratik bilgiler veriyorum.Ve yine bu köşeden sizlerle bilgilerimi paylaşmaya devam edeceğim. Isparta Sağlık Meslek Lisesi, Ebelik bölümünü bitirdikten sonra, Edirne’de Trakya Üniversitesi Odyometri bölümünü tamamladım. Şu an bir Aile Sağlığı Merkezinde çalışmaya devam ediyorum. İşimi insan sevgisiyle icra  etmekle beraber, mesleğimin ilk on yılında, müzik ve felsefe düşkünü birisi olarak bu meslekte ne işim var diye düşündüm.Yoga Eğitmeni olduktan sonra,tıp ve alternatif tıbbın bütünleşmesiyle, bu meslekte ne işim olduğunu daha iyi anladım. İşin komik yanı,okuldayken sıkılarak dinlediğim Fizyoloji,Biyoloji, Anatomi gibi bir sürü dersi, varoluşla ilişkilendirdikten sonra yeniden öğrenme isteğiyle doldum. Derslerime çalışmaya devam ediyorum.

Yoga, hayatıma 2010 yılında girdi. Otuz beş yaşımı geçtikten sonra, bedensel olarak çökmemek için bir sporu disiplinli olarak uygulamaya kararlıydım.Yürüyüş? Plates? Yoga? YOGA???  Bu nasıl bir şeydi? İnsanlar öylece duruşta kalırken sıkılmıyor muydu? Yoganın ne olduğunu okusamıydım? Yoksa hemen duruşlara başlasamıydım? Okumayı sevmeme rağmen, bende pek çok insan gibi, belki de farkında olmadan temkinli ve mesafeli yaklaşmıştım yogaya. Katıldığım ilk Yoga Seansı ve okuduğum ilk kitapla, yoga'nın hayatımda ne büyük bir yer kaplayacağını anlamıştım oysa. Duruşta kalmak çok keyifliydi ve senelerdir varoluşa dair kendime sorduğum pek çok sorunun cevabının yoga'da olduğunu hayretle gördüm.

2011 yılından bu yana, yoga yolculuğuma eğitmen olarak devam etmekteyim.Farklı kaynaklardan araştırma ve uygulamalar,anlama ve anlatma isteği böylece sürüp gidecek gibi görünüyor .Anlamanın da, anlatmanın da sonu yok ve bu güzel bir şey.

Yoga Federasyonu (YF) ülkemizde yogayı doğru bir şekilde anlatmayı tercih etmiş, yoganın,  Halk Eğitim Merkezleri’nde Eğitim Modülü olarak uygulanmasına çok katkı sağlamış bir kurum.Bende bu yüzden, Yoga Federasyonu bünyesinde olmayı tercih ettim.  Sınıf derslerimin yanı sıra, Youtube’de; Bir Nefesle Yoga başlığı altındaki videolarda, teorik ve pratik bilgiler veriyorum.Ve yine bu köşeden sizlerle bilgilerimi paylaşmaya devam edeceğim.

                                                  YOGA YOLCULUĞU

İlk yazımda sizlere yoganın nefes, zihin ve beden üzerindeki sağlık etkisinden, pek çok hastalığa nasıl yarar sağladığından söz edebilirdim. Ama bundan önce; Yoga’nın ,çoğu zaman hala anlaşılamayan yada yanlış anlaşılan felsefesinden ve ne olduğundan bahsetmek istiyorum.

Yoga:  Beden, nefes, zihin, ben ve oradan özbenliğe ulaşma aracılığıyla, evrensel  bütünlüğü algılama bilinci geliştiren bir yöntembilimdir. Sanskritçe’de; Birleşmek, bütünleşmek, birlik ve kontrol anlamında bir sözcüktür. Sanskritçe, şuan Hindistan halkının yüzde beşi bile bulmayan az bir kesiminde kullanılan, çok eski ve köklü bir dildir. Yazılı kaynaklarda yoganın keşfi yaklaşık 3 bin yıl öncesine dayansa da, aslında yoga bilgilerinin çok daha eski olduğu ve kuşaktan kuşağa aktarıldığı düşünülmektedir.

Burada asıl sorun, disiplinli bir şekilde uygulandığında olağanüstü sonuçlar veren yoga'nın; Hinduizm, Budizm ya da kendini ön plana çıkaran farklı kişi ve gruplar tarafından sahiplenilmesi, gücü elde tutmak ve kendi çıkarları doğrultusunda kullanmak istemeleridir. Halbuki Yoga; Birlik anlamından da anlaşılacağı üzere, hiçbir dine, kişiye ve gruba ait olamayacak kadar evrensel ve tüm insanlığa yarar sağlamak üzere kullanılan bir gelişim sistemidir. Dil, din, ırk ayırımı gözetmeksizin herkese aittir. Hinduizm, Budizm’den yola çıkarak, Yoga’yı çok Tanrılı bir din zannetmek büyük bir yanılgıdır. Yoga bilgelerinin Himalaya dağlarında bulunması, Hinduların bu gücü sahiplenmeleri  konusunda avantaj sağlamıştır. Ona rağmen, bundan binlerce yıl önce, yoga biliminin öncülerinden olan Patanjali, Yoga Sutra kitabında, yoganın din olmadığını özellikle vurgulamış ve açıklamıştır.

Yoga biliminde insan; bedeni, zihni ve nefesi araç olarak kullanıp kontrol geliştirerek, dışarıdan içeriye doğru bir yolculuğa çıkar. İşin güzel tarafı, bu yolculuğun sonu yoktur ve yolun keyfini çıkarırsınız. Negatiften arınmakla başlayıp, özünüzün sessizliğini keşfetmenize kadar uzanan  yogayı ve yararlarını, mümkün olduğu kadar sadelikle, sizlerle paylaşmaya çalışacağım. Yoga, bir  farkındalık yolculuğudur.Farkındalık nefesle başlar. Nefesle başlayan yolculuğumuzun, keyifle sürmesi dileğiyle. Ayşe Özçelik Gönül

E-Posta: ay-gonul@hotmail.com

Bir Nefesle Yoga videolarını izleyip ücretsiz abone olmak için tıklayınız.

Bu yazı toplam 3359 defa okunmuştur.
 • Yorumlar 0
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
PAUSE COFFEA
 • Pause Coffea Akhisar
1/20
Başlangıç Tarihi
Başlangıç Tarihi
Tüm Hakları Saklıdır © 2003 Akhisar Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.