• BIST 116.432
 • Altın 165,848
 • Dolar 3,9317
 • Euro 4,8170
 • Manisa 10 °C
 • İzmir 8 °C
 • Sevgi Çocukları, Koçum Babam projesi
 • ATSO Başkan Adayı Erol Boşnak
 • Özel Merkez Lisesi erken kayıt dönemi başladı
 • Özel Deniz Kişisel Gelişim Kursuyla İngilizce sınıflarına girmek artık çok kolay
 • Talas Tekstil’e eleman aranıyor
 • BAĞ-KUR prim borçlularına emeklilik kredisi
 • Genel sağlık sigortalıların dikkatine
 • Stüdyo Taner'de dış çekim randevuları başladı
 • Fayton Hotel’de düğün rezervasyonları başladı
 • Masal tadında bir düğün hikâyeniz olsun ister misiniz?

Bankanızın size borçlu olduğunu biliyor muydunuz?

Ahmet Can Öztürk

Değerli Akhisarlılar,

Ben Akhisar’ın Reşat Bey Mahallesi’nde doğup büyümüş; Ülkü İlköğretim Okulu ve Akhisar Anadolu Lisesi’nden mezun olduktan sonra lisans eğitimini tamamlamak üzere İzmir’e yerleşmiş ve meslek hayatını da İzmir’de sürdürmekte olan genç bir avukatım.

İçinde, doğup büyüdüğü toprakların sevgisini barındıran herkes gibi ben de, ezelden beri “Bir gün Akhisar’a ve Akhisarlılara faydalı olmak” hayali ile yaşıyordum. Ve nihayet, bana ayrılan bu köşe sayesinde, Akhisarlılara hukuk önünde sahip olduğumuz hakları anlatmaya çalışarak bu hayalimi gerçekleştirme fırsatı bulduğuma inanıyorum.

Bana ayrılan bu köşede, neredeyse her vatandaşın mağduru olduğu hukuki meselelere ve bu meselelerin çözümüne değinmeye çalışacağım. Bunu yaparken de olabildiğince hukuki terimlerden uzak ve her vatandaşın anlayabileceği sadelikte bir dil kullanmaya özen göstereceğim.

Mağduru olduğumuz pek çok hukuki mesele arasından hangileri hakkında yazmam gerektiğini seçerken ise; sizlerden gelecek talepleri değerlendireceğim gibi, sizlerden talep gelene kadar da özellikle mağdur edildiğimizin farkına dahi varamadığımız, pek çoğumuzun bilmediği konuları tercih etmeye çalışacağım.

Sizlerde farkındalık uyandırmak istediğim ilk konu, son dönemlerde hukuk çevrelerince epey dikkat çekmiş ve milyonlarca kişiyi ilgilendiren Kartel Tazminatı konusudur.

Bankanızın size borçlu olduğunu biliyor muydunuz?

Yirmi birinci yüzyılda, refah düzeyimiz ne olursa olsun hepimiz bankalarla çalışıyoruz. Kredi kartları ve bankamatik kartları, cüzdanlarımızın ayrılmaz parçaları haline gelmiş durumda. Maaş hesaplarından tutun da fatura ödemelerine kadar, para ile ilgili tüm işlemlerimiz için bankalara bağımlı durumdayız.

Peki bu kadar bağımlı hale geldiğimiz bankalar karşısında kendimizi koruyabiliyor muyuz? Özellikle faiz oranları konusunda müşterileri ile müzakere etmeyen bankalar, bize her zaman en uygun faiz oranını mı teklif ediyor?

Bu soruların cevabını Rekabet Kurulu vermiş:

Rekabet Kurulu 02.11.2011 tarihinde Türkiye’nin en büyük 12 bankası hakkında başlattığı soruşturma neticesinde; bu bankaların rekabeti ortadan kaldıracak şekilde kendi aralarında anlaşarak faiz oranlarını ortaklaşa belirlediklerini, yani kartel oluşturduklarını tespit etmiştir.

Peki kartel nedir?

Burada sözünü ettiğimiz kartel, bankaların kendi rakipleri olan diğer bankalarla danışıklı hareket ederek rekabeti sınırlayıcı anlaşma yapmalarıdır.

Verdiğimiz tanımın daha iyi anlaşılabilmesi için bir örnekle somutlaştırmak istiyorum.

Diyelim ki; X bankası konut kredilerinde %1.50, Y bankası ise aynı krediye %1.69 faiz uyguluyor. Bu durumda vatandaş doğal olarak düşük faizle kredi veren X bankasını tercih ediyor. Müşteri kaybettiğini fark eden Y bankası ise müşteri kazanmak için faiz oranlarını düşürme gayreti içine giriyor.

Bankalar arasındaki müşteri kazanma yarışı nedeniyle faiz oranlarının düşmesi vatandaşın işine yarıyor ve bu sayede daha düşük faizli krediler bulabiliyorlar.

Ancak bu rekabet nedeniyle geliri azalan bankalar, kendi aralarında anlaşarak ortak bir faiz oranı belirlemenin tüm bankalar için en yararlı yöntem olacağına karar veriyor ve rekabet etmemeye karar veriyorlar.

İşte bankaların bu şekilde rakipleriyle anlaşarak faizleri ortaklaşa belirlemelerine kartel deniyor.

Rekabet Kurulu ne karar verdi?

Rekabet Kurulu yürüttüğü çok detaylı ve titiz soruşturma neticesinde 12 bankanın bu şekilde faiz oranlarını ortaklaşa belirlediğini tespit edince bütün bu bankalara sorumlulukları oranında milyonlarca liralık para cezaları verdi.

Bankanıza binlerce lira fazladan ödemiş olabilirsiniz.

Değerli Akhisarlılar yukarıda verdiğimiz örnek üzerinden devam ederek kredi kullanan vatandaşların ne kadar zararı olduğunu sizlere açıklamaya çalışacağım.

Örneğimizdeki Y bankasının X bankasını ikna ettiğini ve artık ikisinin de faiz oranlarını %1.69’a çektiğini farz edelim. Bu durumda vatandaşın artık %1.50’den kredi bulması imkânsızlaşıyor ve o da çaresiz gidip %1.69 faiz oranıyla kredi kullanıyor.

Bu aradaki %0.19’luk fark, özellikle uzun vadeli kredilerde binlerce lirayı bulabiliyor.

Dolayısıyla vatandaş, bu bankaların kartel oluşturması nedeniyle binlerce lira fazladan kredi ödemek zorunda kalıyor.

Zararınızın 3 katını tazminat olarak alabilirsiniz.

4054 Sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun, şirketlerin bu şekilde kartel oluşturup vatandaşı mağdur etmesini yasaklamakla kalmıyor, ayrıca vatandaşı hakkını araması için teşvik de ediyor.

Vatandaşın uğradığı zararın 3 katının vatandaşa tazminat olarak ödenmesi gerektiğine hükümde yer veriyor.

Zararınızı nasıl alabilirsiniz?

Bunun için bankalara karşı dava açmalısınız. Krediyi kullanan kişinin ve kredinin niteliğine bağlı olarak Tüketici Hakem Heyetleri, Tüketici Mahkemeleri, Asliye Hukuk Mahkemeleri veya Asliye Ticaret Mahkemelerinde bankalar aleyhine belirsiz alacak davası açılması ve bu davada detaylı bir bilirkişi raporu talep edilmesi gerekmektedir.

Yürütülmesi titizlik ve uzmanlık gerektiren bu tip davalarda işin uzman bir avukatla yürütülmesi büyük önem arz etmektedir.

Dolayısıyla ilçemiz avukatlarından bu konuda hukuki yardım almanızı önemle tavsiye ederim.

Bir sonraki yazımda yine tüm Akhisarlıları ilgilendiren bir hukuki konu seçmeye özen göstereceğim.

Hukukla ve adaletle kalın!

Av. Ahmet Can ÖZTÜRK

Av.ahmetcanozturk@gmail.com

Bu yazı toplam 8298 defa okunmuştur.
 • Yorumlar 6
  Yazarın Diğer Yazıları
  Başlangıç Tarihi
  Başlangıç Tarihi
  Tüm Hakları Saklıdır © 2003 Akhisar Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.