• BIST 5.022,67
 • Altın 1162.449
 • Dolar 18.8059
 • Euro 20.4073
 • Manisa 9 °C
 • İzmir 10 °C
 • Atatürk'ün Akhisar'a gelişinin 100. Yılı kutlama programı belli oldu
 • Louka'da altın saatler
 • İzmir Akhisarlılar Derneği kahvaltı programı
 • Mali müşavir aranıyor
 • Çelenlioğlu Gıda'ya personel aranıyor
 • Sosyal medya hesaplarımız
 • İkinci el saç ve sandaviç panel bulunur

Bakırlıoğlu’ndan Akkal’a çağrı! Çiftçi konuşsun biz dinleyelim

Okunma Sayısı: 1718
Bakırlıoğlu’ndan Akkal’a çağrı! Çiftçi konuşsun biz dinleyelim
Manisalı üzüm üreticilerinin dertlerini, sıkıntılarını Meclis kürsüsünden dile getiren CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu’ndan AKP Manisa Milletvekili Tamer Akkal’ın hakkında yaptığı açıklamalardan sonra üzüm bağında buluşalım daveti geldi.

Bakırlıoğlu’ndan Akkal’a çağrı! Çiftçi konuşsun biz dinleyelim
Haber Merkezi

Manisalı üzüm üreticilerinin dertlerini, sıkıntılarını Meclis kürsüsünden dile getiren CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu’ndan AKP Manisa Milletvekili Tamer Akkal’ın hakkında yaptığı açıklamalardan sonra üzüm bağında buluşalım daveti geldi.

CHP’li Bakırlıoğlu Meclis’te yaptığı konuşmada; Cumhurbaşkanının TMO alım fiyatını 27 lira olarak açıkladığını, fakat TMO dışında 27 liradan üzüm satan bir tane çiftçi olmadığını ifade etmişti.

Tamer Akkal ise TMO’nun üzümü 27 liradan aldığını Bakırlıoğlu’nun algı peşinde olduğunu iddia etmişti.

CHP’li Bakırlıoğlu yaptığı açıklamada; AKP Milletvekili Akkal’ı eleştirerek, alınamayan randevulara, geri çevrilen üzümlerin tüccar tarafından 19-20 liradan satın alındığına, hepsinden önemlisi Cumhurbaşkanının açıkladığı taban fiyatın, tavan fiyat haline geldiğine vurgu yaptı.

Bakırlıoğlu sözlerini şöyle sürdürdü.

KENDİSİ AKP MANİSA MİLLETVEKİLİ FAKAT MAALESEF MANİSA’DAN Bİ HABER

Köklenen bağlardan haberi yok anlaşılan. Manisa Ticaret Borsasında bile 9 numara çekirdeksiz kuru üzümün 21 lira 70 kuruştan işlem gördüğünden haberi yok. Sergide yağmur yediği için kalitesi bozulan üzümden çiftçinin ne kadar zarar ettiğini tahmin edemiyor herhalde. Milletvekili Tamer Akkal diyor ki üzüm 27 lira. Ben de diyorum ki; TMO dışında 27 liraya bir kilo üzüm satan varsa göstersin. Hangi tüccar, hangi işletme 27 liradan üzüm almış bize söylesin.

 ÇİFTÇİNİ DERDİNİ MECLİS KÜRSÜSÜNDEN DİLE GETİRDİM.

CHP Milletvekilleri olarak sezon başından bu yana ilçe ilçe gezerek üzüm üreticileri ile bir araya geliyoruz. TMO alım merkezlerinde TARİŞ önlerinde çiftçilerin yaşadığı sıkıntıları, dertleri dinliyoruz. Üzümünü TMO’ya veremediği için 18 liradan satmak zorunda kalan, aldığı parayla bağına bir yıl boyunca nasıl bakacağını kara kara düşünen yurttaşın yüzündeki kaygıyı görüyoruz. Bağını köklemek zorunda kalan vatandaşın yüreğindeki sızıyı yakından hissediyoruz. Biz saraydan değil, Manisa bağlarından gördüklerimizi, duyduklarımızı  aktarıyoruz. Çiftçi derdini bize anlatıyor, biz de Meclis kürsüsünden bunları dile getiriyoruz. Milletvekili olarak ben görevimi yapıyorum.

AKP MİLLETVEKİLİNİN ÇÖZÜMÜ DE YOK

Sorunları görmezden gelerek çözüm bulunamaz. AKP Milletvekili Tamer Akkal köklenen bağlarda neler yapılacak, çiftçinin cebi nasıl para görecek, üreticinin kullandığı, mazotun, gübrenin, ilacın fiyatı nasıl düşecek hiç bunlardan bahsetmiyor. Bizi algı yapmakla suçlamakla, çiftçinin feryadına kulak tıkamakla, sorunlar çözülmüyor maalesef.

CUMHURBAŞKANININ SÖZÜ HAVADA KALDI

Fiyat açıklamak için Manisa’ya gelen Cumhurbaşkanı üzüm fiyatını üreticiye değil de, işletme sahibi ihracatçıya sorup açıklarsa sonuç bu olur. Cumhurbaşkanı 27 lira fiyat açıkladı fakat bu fiyat havada kaldı. Hiç bir işletme, hiçbir tüccar üzüme bu fiyatı vermedi. Çekirdeksiz kuru üzüm piyasa hala 20 lira dolayında. 17 liraya üzüm satmak zorunda kalan üreticiler var mesela.  

TAMER AKKAL’A ÇAĞRI

AKP’li Akkal’a çağrıda bulunan Bakırlıoğlu, Pazartesi günü Saruhanlı’da buluşalım. Üzüm bağlarına gidelim. TMO alım merkezinin önüne gidelim. Üreticilerle, çiftçilerle görüşelim. İstediği basını, istediği televizyonu çağırsın.

ÇİFTÇİ KONUŞSUN BİZ DİNLEYELİM

Soralım Bakalım TMO’ya üzüm veremeyen vatandaş, kuru üzümü kaç liradan satmış. Üretici TMO’dan randevu alabilmiş mi? Bağını kökleyen çiftçi ne yapacak beraber soralım diyerek sözlerini tamamladı.


4fd12f60-7afc-42ba-a0a2-946173f472b5.jpg375e2ba1-3f29-4a1b-9377-8dcc0e13784c.jpgbag-resim.jpg

 • Yorumlar 2
  Diğer Haberler
  REKLAM ALANI
  • Amerikan Kültür Dil Kursu
  • Kuzey Ege Kurs
  1/20
  Başlangıç Tarihi
  Başlangıç Tarihi
  Tüm Hakları Saklıdır © 2003 Akhisar Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.