• BIST 1.565
 • Altın 441,153
 • Dolar 7,4723
 • Euro 9,0601
 • Manisa -1 °C
 • İzmir -1 °C
 • Son gün 28 Şubat!
 • Satılık Arsalar
 • Deniz Eğitim Kurumuna öğretmen alımı yapılacak
 • Uğur Kurs’ta yeni KPSS ve DGS grupları başlıyor
 • Gece bekçisi aranıyor
 • Mühendis ve tekniker aranıyor
 • Pazarlama Personeli Aranıyor
 • Eksen Kurs Merkezine öğretmen alımı yapılacak
 • Berceste düğün salonunda 2021 rezervasyonları başladı
 • İkinci el saç ve sandaviç panel bulunur.

Bakırlıoğlu: Testler kimlere yapılıyor?

Okunma Sayısı: 3653
Bakırlıoğlu: Testler kimlere yapılıyor?
Cumhuriyet Halk Partisi Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, Covid-19 salgınındaki günlük yüz bin testin kime yapıldığı hakkında Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya soru önergesi verdi.

Bakırlıoğlu: Testler kimlere yapılıyor? 
Haber Merkezi

Cumhuriyet Halk Partisi Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, Covid-19 salgınındaki günlük yüz bin testin kime yapıldığı hakkında Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya soru önergesi verdi.

Bakırlıoğlu yaptığı açıklamada: “Covid-19 salgınındaki artış, mücadele yöntemlerinde bir sorun olduğunu ortaya koymaktadır. Tüm çabalara rağmen hastalığın yayılma hızındaki ve hasta sayısındaki, artış endişe verici boyutlara gelmiştir. Günlük yapılan test sayısı 100 bini geçmiştir. Buna bağlı olarak hasta sayısında da gözle görülür bir artış yaşanmaktadır. 

Temaslılar dahil hastalık riski altındakilere, Covid-19 mücadelesinde görevli sağlık çalışanlarına bile test yapılmazken 100 bin testin kimlere yapıldığı sorusu akla gelmektedir.

Bakanlık bu konuda kamuoyuna doyurucu açıklama yapma gereği duymadığı için bizde bilemiyoruz.

Testlerin büyük kısmının yurt dışına çıkacaklar tarafından yaptırıldığı belirtilmektedir.

AB dahil birçok ülke yurt dışında gelen herkesten PCR testi yapılamasını zorunlu tutmaktadır. Türkiye’ye tatile gelen turistler kendi ülkelerine dönerken bile test yaptırmak zorundalar.

Buna karşın biz gelen turistlerden herhangi bir test istemiyoruz. Bu durumun salgın hastalıkla mücadelede büyük bir zafiyet yarattığı uzmanlarca dile getirilmektedir.

Bugün haberlere yansıyan “VİP hasta” haberleri ise tam bir skandaldır. Sağlık Bakanlığının test konusunda vatandaşlar arasında ayrım yaptığını düşünmek bu konuda mücadele edenlere büyük haksızlıktır. Temaslılar, şüpheliler, sağlık çalışanları bile teste ulaşamazken, bir kısım ayrıcalıklı insanın keyfine göre ayağına gidilerek test yapılması bu ülkeye yakışmamaktadır. 

Tabi ki herkese test yapılsın, ama herkes eşit şartlarda olsun.

 

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın aracılığınızla Sayın Sağlık Bakanı Fahrettin KOCA tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim. Saygılarımla

 

Ahmet Vehbi BAKIRLIOĞLU

Manisa Milletvekili 

 

Ülkemizi etkisi altına alan Covid-19 salgını mücadelesinde büyük bir özveriyle görev yapan tüm sağlık çalışanlarımıza teşekkür ederiz.

Tüm çabalara rağmen hasta sayısı giderek artmaktadır. Hastalıktan ölenlerin sayısında da ciddi artışlar görülmektedir. Günlük yapılan test sayıları 100 binin üzerine çıkarılmıştır. Fakat temaslılar dahil hastalık riski altındaki vatandaşlara test yapılmamaktadır.

Testlerin büyük kısmının yurt dışına çıkacak olan vatandaşlar tarafından yaptırıldığı iddia edilmektedir.

Çünkü birçok ülke gelen yabancılara test yapılmasını zorunlu tutmakta sadece test sonucu negatif olanları ülkelerine kabul etmektedir. Avrupa Birliği 1 Temmuz'dan itibaren bazı ülkelere dış sınırlarını açtı. Ancak Türkiye AB'nin sınırlarını açtığı ülkeler arasında yer almadı. 

Buna karşın ülkemize gelen yabancı ülke vatandaşlarına ve Türk vatandaşlarına test yapılmasının zorunlu tutulmadığı belirtilmektedir. Turistler kendi ülkelerine dönerken bile test yaptırmak zorundalar.

Bu durumun tatil bölgelerinde Covid-19 hasta sayısını artıracağı ve salgının yayılacağı endişesi uzmanlarca dile getirilmektedir.

Bunlara göre;

1-      Haziran ayından bu yana yurtdışına çıkacağı için test yaptıranların veya test yaptırdıktan sonra yurt dışına çıkanların toplam sayısı ne kadardır? Bu sayılar günlük olarak açıklanan test sayılarına dahil midir?

2-      Bunlar içerisinde yabancı ülke vatandaşlarının ve turistlerin sayısı ne kadardır?

3-      Bu kişilerden ne kadarının testi pozitif çıkmıştır?

4-      Test yaptırmadan ülkemize gelen yabancı ülke vatandaşları ile Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından ilk 15 gün içerisinde hastalanan veya yapılan testi pozitif çıkanların sayısı ne kadardır? Bu sayılar günlük açıklanan hasta ve ölenlerin sayılarına dahil ediliyor mu? 

5-      Önümüzdeki günler için yurt dışına çıkış ve ülkemize girişlerde başkaca hangi tedbirler alınacaktır?

 • Yorumlar 0
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PAUSE COFFEA
 • Pause Coffea Akhisar
1/20
Başlangıç Tarihi
Başlangıç Tarihi
Tüm Hakları Saklıdır © 2003 Akhisar Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.