• BIST 1.096
 • Altın 469,091
 • Dolar 7,6448
 • Euro 8,9469
 • Manisa 22 °C
 • İzmir 24 °C
 • Özdemirler Turizm güncel tur listesi
 • Bay - bayan pompa görevlisi aranıyor
 • Vasıfsız personel ve muhasebe elemanı aranıyor
 • B ehliyetli eleman aranıyor
 • Bayan eleman aranıyor
 • Öndemak Isıtma Sistemlerinde dev kampanya
 • Nuri Giyik Sanayi sitesinde kiralık iş yerleri

Bakırlıoğlu: Soma’daki tüm işçilerin alacakları ödensin!

Okunma Sayısı: 2301
Bakırlıoğlu: Soma’daki tüm işçilerin alacakları ödensin!
Tazminat mağduru Somalı madencilerin haklarının ödenmesi için verilen kanun teklifinin TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu görüşmelerine katılan CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, son işçi hakkını alana kadar mücadeleye devam edeceklerini belirtti.

Bakırlıoğlu: Soma’daki tüm işçilerin alacakları ödensin!
Haber Merkezi

Tazminat mağduru Somalı madencilerin haklarının ödenmesi için verilen kanun teklifinin TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu görüşmelerine katılan CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, son işçi hakkını alana kadar mücadeleye devam edeceklerini belirtti.

BU KANUN TEKLİFİ SORUNU ÇÖZMÜYOR

5 yıldır mücadele eden işçilerin tazminatlarının ödenmesi için destek veren, kanun teklifine imza atan milletvekillerine teşekkür eden Bakırlıoğlu; görüşülen kanun teklifinin bu haliyle sorunu çözmediğini ve Uyar Madencilik mağdurlarının kapsam dışında bırakılmasının doğru olmadığını belirtti.

Plan ve Bütçe Komisyonunda söz alan CHP Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu konuşmasında; 301 madencimizin yaşamına mal olan 14 Mayıs 2014 tarihindeki maden faciasının ardından işsiz kalan madencilerin hak mücadelesi sık sık gündeme gelmektedir.

Mecliste kabul edilen yasalara rağmen işçilerin alacakları hala ödenmedi. Buna gerekçe olarak sözleşme farklılıkları gösterilmektedir. Bir tarafta hizmet alım sözleşmesi, diğer tarafta rodövans sözleşmesi varmış. Kazanın yaşandığı maden ocağını işleten Soma Kömürleri A.Ş. ile farkı farklı farklı sözleşmeler yapılmış. Eynez ocağı “hizmet alım sözleşmesi” ile verildiği için iş kanununa göre asıl işveren TKİ olduğu için 5 yıl aradan burada çalışan işçiler tazminatlarının büyük kısmını aldı.

Fakat; aynı şirketin “rodövans” sözleşmesi ile çalıştırdığı Atabacası, Işıklar ve Geventepe ocağında çalışan ve işten atılan işçiler tazminatlarını alamadılar. Uyar Madencilik mağduru işçilerinin durumu ise hala belirsiz. Sorun sadece kıdem tazminatı alacağı da değil. İş kazasında ölen, sakat kalan, hatta maaş alacağı olan işçiler var.  İş kanunumuzda, ticaret ve borçlar hukukumuzda yeri olmayan bir sistem olan “rodövans” adı altında bir sözleşme türü icat etmişler. Yerin yüzlerce metre altında kömür çıkaran işçilerin hakkını koruyan hiçbir madde yer almıyor bu sözleşmede maalesef.

Şirketler madenleri öylece bırakıp gitmiş, esnafa, tüccara, işçilere milyonlarca lira borç takmış ve ruhsat sahibi olarak bütün bunlardan sorumlu olması gereken TKİ aldığı kömürün karşılığında şirkete parasını tıkır tıkır ödemiş, şimdi ben sorumlu değilim diyor. Devlet kendi madeninde çalışan işçinin hakkını korumak zorunda… Bütün bu ocakların ruhsat sahibi Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu. Madene inen her işçinin canı devlete emanet. Maalesef devletin madeninde çalışan işçi, işverenle karşı karşıya kalmış, işten atılmış, hakkını alamamış, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, TKİ banane diyor. Büyük faciadan bu yana işçiler tazminatlarını almak mücadele ediyor, Meclis’te siyasi partilerin desteği ile yasal bir düzenlemeler yapıldı.

Dediler ki bu düzenleme hizmet alım sözleşmesini kapsar, rodövansı kapsamaz. İşçi aynı, patron aynı, ruhsat sahibi aynı fakat bazı işçiler ihbar ve kıdem tazminatlarını aldı, çoğu işçi hiçbir hakkını alamadı.

Bir işçi aynı şirkete bağlı farklı ocaklarda yıllarca çalışmış, işveren aynı olmasına rağmen sadece Eynez ocağında çalıştığı döneme ait haklarını alıyor, diğer ocaklarda hizmetinin karşılığını ihbar ve kıdem tazminatını alamıyor. Nedeni, sözleşme farklılıkları. İşçi işe girerken TKİ ile şirketin hangi tür sözleşme imzaladığını nereden bilecek. TKİ rodövans sözleşmesi ile adeta işçileri sömüren bir düzen kurmuş. İşçiler yıllardır seslerini duyurmaya çalıştılar. CHP Manisa Milletvekilleri olarak işçilerin sesini duyurmak için defalarca Mecliste konuştuk, kanun teklifleri verdik.  İşçiler günlerce süren eylemler yaptılar, kendilerine sözler verildi ve en sonunda Meclis’e bir kanun teklif verildi.

Buna göre sadece Soma Kömürleri A.Ş. ile rodövans sözleşmesi yapılan Atabacası, Işıklar ve Geventepe ocaklarında çalışan işçilerin tazminat alacakları ödenecek. Aynı durumda olan Uyar Madencilik işçileri ise yine görmezden gelindi. 

KANUN TEKLİFİNDE BÜYÜK HATA!

Kanun teklifinde tazminat alacaklarının ödenmesi için 14 Mayıs 2014 tarihi esas alınmış. Kanun metninde adı geçen Geventepe kömür ocağı 2012 yılında kapanmış.

Buradaki işçiler eynez ve diğer ocaklara kaydırılmış. Yani kanun çıksa bile işçiler Gevente’de çalıştıkları döneme ilişkin haklarını alamayacaklar. Bu durumun mutlaka düzeltilmesi gerekiyor. Dileğimiz Kanun teklifi Meclis genel kurulunda görüşülürken bir önerge ile Uyar madencilik mağdurlarının da kıdem ve ihbar tazminatı alacakları TKİ tarafından ödenmesi sağlanmalıdır dedi.

CHP olarak Meclis’te bu konunun takipçisi olmaya devam edeceklerini ifade eden CHP Milletvekili Bakırlıoğlu, son işçi hakkını alana kadar mücadele edeceklerini belirtti.

 • Yorumlar 1
  Diğer Haberler
  PAUSE COFFEA
  • Pause Coffea Akhisar
  1/20
  Başlangıç Tarihi
  Başlangıç Tarihi
  Tüm Hakları Saklıdır © 2003 Akhisar Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.