• BIST 103.072
 • Altın 272,126
 • Dolar 5,6668
 • Euro 6,2796
 • Manisa 27 °C
 • İzmir 29 °C
 • 2019-2020 futbol sezonu Selçuk Restaurant’ta izlenir
 • Gaziler Günü programı belli oldu
 • British Town’da iki kur alana üçüncüsü hediye
 • Otel Tütün Çakırkeyff Çatı Restaurant rezervasyonları başladı
 • ABPTDS personel alımı yapacaktır
 • Sonorous A.Ş Personel Alımı Yapılacaktır
 • Satın alma sorumlusu aranıyor
 • Kitapsız kütüphane, kütüphanesiz okul kalmasın!
 • Plasiyer aranıyor
 • Ekofood'da çalışacak ihracat personeli aranıyor
 • Güres Group eleman arıyor
 • Satılık imarlı arazi
 • Çarıkçı Grup güvencesiyle ev sahibi olun!
 • Nuri Giyik Sanayi sitesinde kiralık iş yerleri
 • ÖTV'lik hurda araçlarınız alınır

AVUKATLARIN MESLEKİ GİDERLERİ

Sedat Tetiker

AVUKATLARIN MESLEKİ GİDERLERİ

HAMGİ HARCAMALAR GİDERDİR?

HANGİ HARCAMALAR GİDER DEĞİLDİR?

Avukatlar 193 sayılı Gelir Vergisi Kanununa göre serbest meslek faaliyeti icra etmekteler.

 Bu nedenle de elde ettikleri kazançlar serbest meslek kazancı olarak adlandırılmaktadır.

Gelirin elde edilebilmesi için giderlerin olması gerekir.

 Yani gelir varsa gider de vardır.

Peki, hangi giderleri yasa kabul etmekte acaba?

Ya da her gider kabul edilir gider midir?

Mesela; kiraladığı ikametgâhı olan evin kirasını gider yazabilir mi?

Hepiniz olmaz diyorsunuz değil mi?

Ama ikamet ettiği evinin kirasını bu avukat arkadaşımız gider yazabilir.

Ancak kiraladığı ve ikamet ettiği evi aynı zamanda ofis olarakta kullanıyorsa, ev için ödediği kiranın yarısını mesleki gider olarak gider yazabilir.

Avukatların mesleki faaliyetini devam ettirirken indirilebilecekleri giderlerin neler olabilecekleri Gelir Vergisi Kanunu'nun 68. maddesinde belirtilmiştir.

Avukatlarımız mesleki faaliyetlerine devam edebilmek için, mesleki kazancını elde edebilmek ve idame ettirebilmek için genel giderlerini kazançlarından indirebilirler.

Isıtma, Aydınlatma, işyeri kira, Kırtasiye gibi giderleri genel giderler olarak sıralayabiliriz.

Genel giderleri bu kadar basit anlamamak lazım. Avukatlarımızın iş büyüklüğüne göre bu gider türleri daha fazla olabilir.

İkametgâhlarının bir kısmını işyeri olarak kullananlar, ikametgâhın tamamı için ödedikleri kira ile ısıtma ve aydınlatma gibi sair masrafların yarısını indirilebilirler.

İşyeri kendi mülkü olan Avukatlar kira yerine işyerinin amortismanını gider olarak

yazabilir.

İkametgâhı kendi mülkü olup bunun bir kısmını işyeri olarak kullanan Avukatlar

amortismanın yarısını gider yazabilirler.

 Avukatlar aldıkları meslek kitapları ve meslek dergileri için ödedikleri bedelleri ve Avukatlık mesleğini icra edebilmesi için bir baroya kayıt olunması zorunlu bulunduğundan baroya kayıtlı kalabilmek ve böylece mesleği yürütebilmek için ödediği baro aidatlarını kazancın tespitinde gider olarak dikkate alabilirler.

Peki, Günlük gazetelerin bu kapsamda değerlendirmek mümkün müdür?  Günlük gazetelerin mesleki dergi veya yayın olarak kabul edilmesi mümkün değildir. Ancak böyle olmamakla beraber müteferrik gider olarak kaydedilmesi mümkündür.

Ayrıca işle ilgili olarak şehir içi ulaşım, posta, jeton, telgraf ve odabaşı ücretleri gibi müteferrik giderleri gerçek tutarları ile kazancın tespitinde kazançtan indirebilirler.

Avukatlar yanlarında çalıştırdıkları personelin, Ücret, Sigorta primi, Yemek bedelleri, tedavi ve ilaç giderleri ile Gelir Vergisi Kanunu'nun 27. maddesinde yazılı giyim giderlerini gider olarak kaydedebilirler.

Kendi yemek bedellerini ise gider kaydedemezler.

Avukatlar mesleki faaliyetle ilgili seyahat ve konaklama giderlerini gider olarak kaydedebilirler. Örneğin bir duruşmaya katılmak için bir başka şehre giden avukat ulaşım ve konaklama giderlerini indirebilecektir.

Ancak burada dikkat edilmesi gereken konu, seyahat süresinin iş ile uygun olmasıdır.

 Örneğin Cuma günkü duruşma için, Cumartesi ve Pazar günüde otelde konaklamak iş ile ilgili bir harcama olarak kabul edilemez.

Peki, Avukatlar kullandıkları otomobilleri ve demirbaş eşyaları ile ilgili olarak ne tür giderleri kazançlarından indirebilirler.

A_ Mesleki faaliyette kullanılan demirbaş eşya ve taşıtları için Vergi Usul Kanunu hükümlerine göre ayrılan normal amortismanlarını usulüne uygun olarak kazancın tespitinde hâsılattan indirebilirler.

B- Amortismana tabi iktisadi kıymetlerin örneğin otomobilin elden çıkarılması halinde anılan kanunun (Gelir Vergisi Kanunu)328. maddesine göre hesaplanacak zararlar yine gider olarak kabul edilir.

C- Avukatlar kiraladıkları veya envantere dâhil ettikleri ve işlerinde kullandıkları taşıtların tamir bakım, akaryakıt ve onarım giderlerini kazançlarından indirebilir.

Avukatlar; sahip oldukları otomobile ait giderleri kazançtan indirilebilmeleri için, söz konusu binek otomobilin envantere dâhil olması şarttır.

Ancak, otomobilin gideri olmasına ve otomobilin envantere kayıtlı olmasına karşın kullanılan otomobilin motorlu taşıtlar vergisi, gider olarak dikkate alınmayacaktır.

 Bu kısıtlama Gelir vergisi kanunundan değil, Motorlu taşıtlar vergisi kanunundan dolayıdır.

Binek otomobillerin KDV ile açıklamalar konusu için ise,’Binek otomobillerin KDV si’ konulu yazımızın hükümleri Avukatlar içinde geçerlidir.

Bir avukatın; meslektaşından yani başka bir Avukattan hizmet satın alması gibi durumlarda, oluşacak giderleri, kazancından indirebilecektir.

Bunun yanında avukatlarımız yaptıkları Avukatlık faaliyetleri dolayısıyla emekli sandıklarına ödedikleri; giriş, basamak yükseltme ve emeklilik aidatlarını gider olarak kazançlarından indirebilirler.

Ancak bu tür giderlerin; gider olarak kabul edilebilmesi için tek şart ilgili yılda ödenmesi şartıdır.

Avukatların, Avukatlık kanununun 55.maddesi gereği, iş elde etmek için reklam sayılabilecek her türlü teşebbüste bulunmaları yasaklanmıştır.

Bu nedenle yasaklanan faaliyetleri ile ilgili giderleri kazançlarından indirmeleri mümkün değildir.

Ancak varsa belediyelere ödenen ilan reklam vergilerini gider olarak yazabilir. Bunun yanında

İşyeri ile ilgili olarak ödenen ayni vergi, resim ve harçlar ile Avukatın kendisine ait bir gayrimenkulü büro olarak mesleki faaliyeti için kullanıyor ise, bu taşınmaz nedeniyle ödediği emlak vergisini ve Belediye Kanunu'ndan doğan diğer resim ve harçları kazancından indirebilir.

Avukatlarımız; Mesleki faaliyetle ilgili olarak kanun, ilam ve mukavelenameye göre ödedikleri tazminatları gider yazabilirler.

 Ancak kanun, ilam ve mukavelenameye göre ödenen tazminatların, Avukatımızın işlemiş olduğu suçlardan doğan tazminatlardan olmaması gerekir.

Bununla beraber avukatlarımız her türlü para cezaları ve vergi cezalarını gider olarak kazançlarından indirilemezler.

SEDAT TETİKER

YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİR 1492

Bu yazı toplam 4230 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
ALKAN TAVLI
 • CHP Akhisar Belediye Başkan Aday Adayı Alkan Tavlı
1/20
Başlangıç Tarihi
Başlangıç Tarihi
Tüm Hakları Saklıdır © 2003 Akhisar Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.