• BIST 4.811,45
 • Altın 1212.599
 • Dolar 19.1108
 • Euro 20.719
 • Manisa 9 °C
 • İzmir 10 °C
 • Akhisar’da 2023 ramazan imsakiyesi
 • Tavuk kümesinde çalışacak personel aranıyor
 • Kurbanlık büyükbaş hayvan satışları başladı
 • AK Parti Manisa Milletvekili Aday Adayı Remzi Şekerci
 • Hıdır besi çiftliğinde kurbanlık dana ve düve satışlarımız başlamıştır
 • Deneyimli öğretmen, yardımcı öğretmen, grup sorumlusu aranıyor
 • E sınıfı ehliyetli, şoför aranıyor
 • Ziyafet Kuzu Çevirme Ramazan menüsü
 • Forklift operatörü aranıyor
 • Bayan ön muhasebe elemanı aranıyor
 • Akhisar'da hatimle teravih ve sabah namazı kılınacak camiler
 • Sekreter büro personeli aranıyor
 • Makine bakımcı ve elektrik teknisyeni aranıyor
 • B ehliyetli şoför aranıyor
 • Tad Zeytin Ramazan kampanyası
 • Sosyal medya hesaplarımız
 • İkinci el saç ve sandaviç panel bulunur

Atatürk'ün Akhisar'a gelişinin 100. yıldönümü törenle kutlandı

Okunma Sayısı: 1409
Atatürk'ün Akhisar'a gelişinin 100. yıldönümü törenle kutlandı
Atatürk'ün Akhisar'a gelişinin 100. yıl dönümü ile ilgili kutlama programı saat 10.00'da Milli Egemenlik Meydanında ki Atatürk anıtına çelenk konulmasıyla başladı.

Atatürk'ün Akhisar'a gelişinin 100. yıldönümü törenle kutlandı
Akhisarhaber.com: Kenan MOLLA

Atatürk'ün Akhisar'a gelişinin 100. yıl dönümü ile ilgili kutlama programı saat 10.00'da Milli Egemenlik Meydanında ki Atatürk anıtına çelenk konulmasıyla başladı. Akhisar Ali Şefik Ortaokulu Türkçe öğretmeni Yasemin Şenlik’in sunuculuğunu, Beden Eğitim Öğretmeni Süleyman Caner’in tören komutanlığını yaptığı program Saat 10.00'da başladı. Kaymakamlık, Garnizon Komutanlığı, Akhisar Belediye Başkanlığı, Siyasi Parti, Odalar ve derneklerin çelenk koyması Saygı duruşu ve Akhisar Ali Şefik Ortaokulu Müzik Öğretmeni Sema Erdemir’in yönetimiyle Belediye bandosu eşliğinde İstiklal Marşının okunmasıyla çelenk koyma töreni Akhisar Belediye Halk Oyunları gösterisiyle sona erdi.

Saat 10.30’da Belediye Fuaye Salonunda Resim sergisinin gezilmesinden sonra İkinci tören Belediye Meclis Salonunda saat 10.45’te devam etti. Sunuculuk görevini Akhisar Ali Şefik Ortaokulu Türkçe öğretmeni Yasemin Şenlik yaptı. Saygı duruşu ve Müzik öğretmeni Cansu Beyinli yönetiminde İstiklal Marşının okunmasından sonra günün anlam ve önemini anlatan konuşmayı Akhisar Belediye başkanı Besim Dutlulu yaptı. Besim Dutlulu;" Türkiye Cumhuriyeti Devlet'imizin kurucusu, Başkomutan ve Başöğretmenimiz, Ata'mız, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Akhisar'a gelişinin 100’üncü yıldönümünü kutlamak için bugün bir aradayız. İstiklal Mücadelemizin Büyük Önderi Mustafa Kemal Paşa’nın ilçemize gelişinin 100. yıldönümünde, yurdumuzu düşman işgalinden temizleyerek bizlere özgür ve bağımsız bir gelecek bırakan başta Cumhuriyetimizin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bütün ecdadımızı saygı ve minnetle anıyorum. Bildiğiniz üzere 1. Dünya Savaşı’nın ardından yurdumuzun dört bir tarafı düşmanlarca işgal edilmiş ve milletimiz esaret altına alınmak istenmiştir. Milletin kurtuluşunun yine milletin azim ve kararıyla sağlanacağına inanan Mustafa Kemal Paşa ve arkadaşları Samsun’dan Anadolu’ya çıkarak Milli Mücadeleyi başlatmak için çalışmalara başlamışlardır. Anadolu’yu karış karış dolaşan büyük önderimizi, tam 100 yıl önce bugün, burada bağrımıza bastık ve şehrimizde ağırladık. 5 Şubat 1923 tarihinde şehrimizi ziyaret eden Atatürk, Akhisar Belediye’sine gelmiş ve burada kentimizin ileri gelenleri, çiftçileri ve sanatkarlarıyla buluşarak genç Türkiye Cumhuriyeti’nin gelişmesi için Akhisarlılarla fikir alışverişinde bulunmuştur. 1923 yılından sonra birkaç kez daha güzel şehrimizi onurlandıran Mustafa Kemal Atatürk şehrimiz ve Akhisarlılar için belediyenin onur defterine, “Akhisar’da geçirdiğim birkaç saatlik zaman çok kuvvetli, çok kıymetli hatıra yaratmaya kafi gelmiştir. Memleket güzel, halk temiz, samimi ve münevverdir. Bu muhitin havası da ne kadar derin bir muntazamdır.” sözleriyle şehrimizin ve sevgili Akhisarlıların değerine işaret etmiş ve bizleri onurlandırmıştır. 100 yıl önce Akhisar'da büyük bir gurur ve heyecanla karşıladığımız Ebedi Başkomutanımız Mustafa Kemal Atatürk'e duyduğumuz sonsuz saygı ve sevgiyi,  bugün tüm Akhisarlılar olarak bir kez daha yüreğimizde hissediyoruz. Akhisar, Kurtuluş Savaşı'nda şanlı kahramanlık destanlarının yazıldığı bir şehirdir; Türkiye Cumhuriyet'imizin bağımsızlığı ve özgürlüğü için 100 yıl önce büyük bir dayanışma örneği gösteren Akhisar, yüzlerce yıl geçse de aynı azim, kararlılık ve inancı göstermeye hazırdır.

Değerli Akhisarlılar,

İşte, bu tarihi günün üzerinden tam 100 yıl geçmiştir. Bir asır önce Milli Mücadelemizin Önderi ve Cumhuriyetimizin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ü ağırlayan Akhisarlılar olarak, bugün de aynı coşku, heyecan ve gururu yaşamaktayız. Vatandaşı olmaktan her zaman büyük bir onur ve gurur duyduğum Akhisar'ın, Cumhuriyetimizi asla sahipsiz bırakmayacağına ve onu sonsuza kadar yaşatacağına olan güvenimiz tamdır. Daima, O'nun açtığı yolda ve gösterdiği hedefe yürüyeceğimize, bugün bir kez daha söz veriyoruz. Bu duygularla, Akhisar’ımıza gelişinin 100. yıldönümünde devletimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ü, onunla omuz omuza mücadele vermiş silah arkadaşlarını, aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi bir kez daha şükran ve minnetle anıyor, hepinize saygılar sunuyorum. 

Yerel tarihçimiz Öğretmen Mustafa Kuzucuk’un hazırladığı “Akhisar’ın Kurtuluş Kahramanları” 5 dakikalık Sinevizyon gösterisiyle program devam etti.

Akhisar Ali Şefik Ortaokulu Sosyal Bilgiler öğretmeni Semih Filiz, Atatürk'ün Akhisar'a gelişini anlatan konuşmayı yaptı. Semih Filiz;” 5 Şubat aylardan Şubat,  mevsim kış, zemheri ayazı her yerde, günün adı “Gazi Mustafa Kemal” Akhisar’da. 1919 yılı dünya zamanının 20. asrı. Asrın adı savaş ve kaos, büyük Dünya harbi bir karayel olmuş esip dağıtmış her yanı. Savaş, sonu yoksulluk olan kara günleri daha da zifiri hale getirmiş yenilenlerde. Ve yenenler, zafer çığlıklarıyla sömürdükçe yoksulları daha da semirmiş yani netice değişmemiş. Yoksul yine yoksul, sömürgen yine sömürmekte. Sömürgenlerin hasta adam dedikleri Osmanlı, büyük bir yalnızlık içinde, ordunun elinden silahları alınmış, saltanat tüm bunların karşısında etkisiz ve çaresiz…

Anadolu öksüz…

Ve yıl 1919. Biten savaşın kara izleri, bir karabulut olmuş çökmüş Anadolu'nun üzerine.  Anadolu sessiz. Aslında bu sessizlik, bir fırtına öncesi bir sessizlik. Tarihin ışığından yansıyan renk kara, kapkara, ve Akhisar, Anadolu'nun batısındaki kadim şehir, kederli. Adında yazgısı mı gizli yoksa? Akhisar! Oysa yüzü ne kadar ak kederine inat, yüreği ne kadar sağlam. Bir şehrin yüreği olur mu, hiç demeyin. Bir şehrin yüreği de olur, bileği de. Dünyanın kaosuna rağmen bir kalenin burçları gibi dimdik ayakta, ülkesinin kaderine inat kurtuluşunu bekler. “Bu toprakları hiç ses  çıkartmadan işgalcilere mi teslim edeceğiz, buyurun gelin mi?” diyeceğiz. Bu milletin içinde eline bir silah, silah yoksa değnek alacak o da yoksa  kolunu bacağını tüfek yapacak kimse yok mudur? Elbette, vardır. Reşat Bey vardır, Çete Osman vardır. Yüzbaşı Ethem Çakırokkalı, Saçlı Efe, Halit Karaosmanoğlu, Kamalı Efe, Nuri Can, Cuma Akbaş, Ali Tuna, İbrahim Balkan, İlyas Arslan, Mustafa Pehlivan, İbrahim Şahin, Şevki Süvari vardır. Adını burada zikredemediğimiz nice kahramanlarımız vardır.

5 Haziran 1919. Düşmanın Akhisar’a ilk geliş tarihi. Düşman postalları, bu nazlı şehrin topraklarını çiğnedi; kirletti. Bu kirli adımlar, şehrin kalbine bir hançer sapladı. Ama ölüm pahasına çıkarmalıydık bu hançeri. Gün mücadele günüydü, birlik günüydü. Akhisar´da milli direnç uyandı, halkı birbirine kenetlendi ve Kuvay-ı Milliye bilinci güçlendi. Gece aydınlık ve sıcak. Gün sayıyor Akhisar yeniden doğuşuna. Çok beklemedi ama. Asırlardır şanlı bayrağını en yükseklerde dalgalandıran bu milletin ordusu  ve bu aziz millet, iki yıl iki ay on dört gün sonra özgürlüğüne kavuşturdu şehrimizi. 6 Eylül Akhisar, 8 Eylül Manisa ve 9 Eylül İzmir.

Kurtarılmıştı vatan. Parolası “Ya istiklal ya ölüm” olan, küllerinden yeniden doğan bir milletin destansı hikâyesinin yıllarca süren silahla mücadelesi sona ermişti. Mudanya Ateşkesi sonrası sıra geldi esas final olan sona: Lozan Barış Antlaşması’na. Mustafa Kemal Atatürk; Lozan Barış Antlaşması görüşmelerinin kesintiye uğradığı bir dönemde, İstiklal Savaşı sonrası daha cumhuriyeti kurmadan önce, Akhisar’a ilk ziyaretini 5 Şubat 1923 tarihinde gerçekleştirmiştir. İstiklal Savaşı sonrası,4-5 Şubat 1923'te,  savaştığımız devletlere “Biz ölmedik, hâlâ ayaktayız!” mesajını vermek için yapılan Ege Manevrası; Kurtuluş Savaşı'nın hemen sonrasındaki ilk askeri manevra olması yüzünden kayda değerdir. Mustafa Kemal Atatürk; bu ziyaretinde Akhisar halkının Yunan işgaline karşı nasıl bir direniş, nasıl bir savunma gerçekleştirdiğini övgülerle anlatmıştır. İşte bu yüzden “5 Şubat” Akhisar’ımız için özel bir gündür. Bir Akhisarlı olarak bu özel günle ilgili duygularımı şu dizelerle ifade ederek konuşmamı sonlandırmak istiyorum.

Bir Tren Gelir

Akhisar’ıma

Çok uzaklardan.

Özlenen tren

Beklenen,

Yolları gözlenen tren.

Takvimler

1923 Şubatının beşi…

Gelene bir bakın

Türk’ün kışının güneşi.

Milletiyle el ele vermiş,

Yenilmez güçlükleri yenmiş,

Dünyaları dize getirmiş.

Bir adam,

Bir komutan,

Bir lider,

Bir önder.

Milli Mücadelemizin baş mimarı

Biz seni çok sevdik

Sonsuza kadar Ata’mız

Gazi Mustafa Kemal Paşamız….

Daha sonra Akhisar Ali Şefik Ortaokulu öğrencileri “Hoş Geldin Paşam” oratoryo gösterisiyle program sona erdi.

Atatürk'ün Akhisar'a gelişinin 100.Yıl dönümü törenlerine, Gölmarmara Kaymakamı ve Akhisar Kaymakam Vekili Celil Ateşoğlu, CHP Manisa Milletvekili A. Vehbi Bakırlıoğlu, Hava Meydan ve Garnizon Komutanı Hava İstihkam Albay Mehmet Şahin, Belediye Başkanı Besim Dutlulu, Cumhuriyet Başsavcı Vekili Mehmet Said Küçükbursa, İlçe Emniyet Müdürü Sayım Başaran, İlçe Jandarma Komutanı Jan. Binbaşı Ali Galip Kocaman, Siyasi Parti Başkanları, Oda ve Dernek Başkanları, Daire Müdürleri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Tören sonunda protokol, Atatürk'ün Akhisar'a gelişinin 100. yıl törenini hazırlayan Akhisar Ali Şefik Ortaokulu İdarecilerini, öğretmenleri ve öğrencileri tebrik ettiler.

 

xxxxx
xxxxx
xxxxx
xxxxx
xxxxx
xxxxx
xxxxx
xxxxx
xxxxx
xxxxx
xxxxx
xxxxx
xxxxx
xxxxx
xxxxx
xxxxx
xxxxx
xxxxx
xxxxx
xxxxx
xxxxx
xxxxx
xxxxx
xxxxx
xxxxx
xxxxx
xxxxx
xxxxx
xxxxx
xxxxx
xxxxx
xxxxx
xxxxx
xxxxx
xxxxx
xxxxx
xxxxx
xxxxx
xxxxx
xxxxx
xxxxx
xxxxx
xxxxx
xxxxx
xxxxx
xxxxx
xxxxx
xxxxx
xxxxx
xxxxx
xxxxx
xxxxx
xxxxx
xxxxx
xxxxx
xxxxx
xxxxx
xxxxx
xxxxx
xxxxx
xxxxx
xxxxx
xxxxx
xxxxx
xxxxx
xxxxx
xxxxx
xxxxx
xxxxx
xxxxx
xxxxx
xxxxx
xxxxx
xxxxx
xxxxx
xxxxx
xxxxx
xxxxx
xxxxx
xxxxx
xxxxx
xxxxx
xxxxx
xxxxx
xxxxx
xxxxx
xxxxx
xxxxx
xxxxx
xxxxx
xxxxx
xxxxx
xxxxx
xxxxx
xxxxx
xxxxx
xxxxx
xxxxx
xxxxx
xxxxx
xxxxx
xxxxx
xxxxx
xxxxx
xxxxx
xxxxx
xxxxx
xxxxx
xxxxx
xxxxx
xxxxx
xxxxx
xxxxx
xxxxx
xxxxx
xxxxx
xxxxx
xxxxx
xxxxx
xxxxx
xxxxx
xxxxx
xxxxx
xxxxx
xxxxx
xxxxx
xxxxx
xxxxx
xxxxx
xxxxx
xxxxx
xxxxx
xxxxx
xxxxx
xxxxx
xxxxx
xxxxx
xxxxx
xxxxx
xxxxx
xxxxx
xxxxx
xxxxx
xxxxx
xxxxx

 • Yorumlar 0
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
REKLAM ALANI
 • Amerikan Kültür Dil Kursu
 • Kuzey Ege Kurs
1/20
Başlangıç Tarihi
Başlangıç Tarihi
Tüm Hakları Saklıdır © 2003 Akhisar Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.