• BIST 7948.6
 • Altın 1889.378
 • Dolar 28.8396
 • Euro 31.4536
 • Manisa 15 °C
 • İzmir 16 °C
 • Eksen Kurs Merkezlerinde KPSS - ALES - DGS kayıtları devam ediyor
 • Dr. Dt. Simge Ayazoğlu Akhisar Ortodonti kliniği açıldı
 • Vergi Ödemede İkinci Taksit Son Gün 30 Kasım
 • Has Evrensel Özel Güvenlik Yenileme kayıtları devam ediyor
 • Sosyal medya hesaplarımız
 • İkinci el saç ve sandaviç panel bulunur

Atatürkçü Düşünce Derneğinden Konferans!

Okunma Sayısı: 1627
Atatürkçü Düşünce Derneğinden Konferans!
Akhisar Atatürkçü Düşünce Derneğinin düzenlediği Akhisar Ticaret ve Sanayi Odasının Sponsorluğun da yapılan “ Doğumunun 125. Yıldönümünde Atatürk ve Atatürkçülük konferansı Belediye Kültür Salonunda yapıldı. Konferansa konuşmacı..... 22/05/2

ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİ’NİN DÜZENLEDİĞİ KONFERANSA İLGİ YOĞUN OLDU!
AKHİSAR:  (Kenan MOLLA)

Akhisar Atatürkçü Düşünce Derneğinin düzenlediği Akhisar Ticaret ve Sanayi Odasının Sponsorluğun da yapılan “ Doğumunun 125. Yıldönümünde Atatürk ve Atatürkçülük konferansı Belediye Kültür Salonunda yapıldı. Konferansa konuşmacı olarak katılan Mimar-Yazar Metin Aydoğan  kürsüden Akhisarlılara Atatürk’ü 3,5 saat ara vermeden anlattı. Mimar-Yazar Metin Aydoğan ”Atatürk’ü nasıl anlatacağım. Benim anlatacağım bilgiler kanıtlı bilgilerdir. Herkes Atatürkçüdür. Uygulanan politikalar Atatürk’ün düşündüğü gibi gitmemektedir. 80 yıl evvel yaşanan Dünyanın en hızlı yaşanan bir yüz yıl geçirdik.Eğitimsizlik birkaç tür adam çıkarıyor. Amerikalılar Dünya’ya Roma’dan baktıklarını söylerler ne demek Roma’dan bakmak 2000 yıl evvelden bakmak  bu  o kadar önemlidir ki bunu pek beceremedikleri Irak’tan belli oluyor .Biz nereden bakmalıyız.1) Zaman giriyor işin içine 2) Zaman girince mekanda girmek zorundadır.nereden bakıyoruz biz 10 km ileride arabaya bakarsak belki rengini nokta olarak görürüz, ama arabaya 15 cm bakarsak kilit deliğini görürüz. Sadece Atatürk Roma’dan bakıyordu. Kalelik çağı, orta çağı batı ve doğu uygarlıklarını sömürgeciliği, Emperyalizmi ve 20.Yüz Yılda  görmek demektir. Çok zor bir iştir. Herkes beceremez. Türkiye’de eğitimin düzeyi o kadar düşürüldü ki, insanların ufku. Örneğin ; Fenerbahçe taraftarıysa onun şampiyon olmasıylasınırlı veya iş yapamayan esnaf eğer o akşam kirasını ödeyecek ve de para götürecek kadar kazandıysa onunda ufku o kadar. O kadardan bakar Dünya’ya veya bir Politikacı Milletvekili olduysa tamam dünya onun olmuştur. Bütün dünya ondan ibarettir. Biz Atatürk’e hiç olmasa 125.yıldan bakalım. Günden bakamayan var  ama 125 yıldan bakarsak ağırda bir sorumluluğun altına girmiş oluyoruz. 125 yıldan bakarsak 1-Tuna’dan Yemen’e Kafkasya’dan Girit’e kadar koskoca imparatorluktan başlayacağız. Bu imparatorluk 1920 de sevfe, orta Anadolu’da 120 bin km. karelik bir yere indirgendiğini ondan sonra Kurtuluş savaşı yapıldığını bu güne gelindiğini göreceğiz. Bu güne gelirken 1.Dünya savaşı Çanakkale Kurtuluş savaşı, Kurtuluş savaşı sonrası devrimler,1950 kadar bir dönem 1950’den sonraki dönem ve son günlerde yaşadıklarımıza kadar gelmemiz gerekiyor. Atatürk’ü  incelerseniz bu günün sorunlarını göreceksiniz.

Üniversitelerden ilk önce köylü çocukları ,sonra işçi çocukları şimdi yavaş yavaş memur, çocukları  çekiliyor. Avrupa Birliği boşuna karar almıyor. Atatürkçü vazgeçin diye Milli Eğitim Bakanlığında  6.0 kişilik bir ekip milli eğitime yön verme komisyonu Milli eğitime komisyon veriyor.bu rakam 1994 rakamları şimdi nedir bilemiyorum  rakam bile alamıyorum 3’te 2 si Amerikalı Türk halkı şeriat  düzeni isteniyor. Refah Partisi zamanında anket Refah partisi üyeleri %15 şeriat istemiş. Türkleri Müslümanlığa kattığı çok şey var.

Sağlık Kurtuluş savaşında toplumun %50 si hasta verem sıtma belli yörelerde çiftçi hormon kaldıramaz hale gelmiş. Doktorların yetişmesi mümkün değil hastalara hastane sayısı az Atatürk’ün ilk yaptığı şey savaşı içinde başlatmıştır. Çiçek aşısı üretimi Avrupalılar  bunu hayal değerlendiriyor. Sivas’ta açılan aşı fabrikası 5 milyon  ünite aşı yapmıştır.  Kinin imalatı yapmıştır. Kinini Ziraat Bankası bankacılar  halka ne olanak varsa o kullanılmıştır.

Bu gün sağlıkta gelinen noktayı ben kendim gördüm. Bir çok alanda doktorlarımız, hekimlerimiz kendi olanaklarıyla dünya çapında başarılar  elde ediyor. İşte karaciğer nakli Yargıtay’a saldırıyı menemen olayına benzetiyorlar. Bence benzemiyor. Menemende bu ülkenin sahibi vardı. Bu olayın üzerine giden gerçek anlamda bir irade vardır. Ama bugün o yok. Avrupalıya bunu anlatamazsın. Laiklik yaşama tarzıdır. Eğitime kadar gider insanlar arasındaki ilişkiye  kadar gider. Toplum ilişkilerine gider  top yekun bir anlayıştır. Din ile çözülecek iş değildir. Bu gün Türkiye Cumhuriyetine karşı tavır alıp onu çökertmeye çalışan tarikat yapılanmaları yarın Türkiye Cumhuriyeti olmuşsa siz biz Atatürkçüler, aydınlar çağa uygun olmazsa birbirlerini yiyeceklerdir. Genel herkese ait bir demokrasi uygulanmadı  bunu biliniz.Bana soruyorlar kime oy vereceğiz Türk halkı kadar sabırlı deneyen halk yoktur. Türkiye’de köklü bir değişim olmalı kim gelirse gelsin bunu uygulayacaktır. Bu politika bu hükümetin değildir. İMF’nin politikasıdır. Ulusun geleceğine hangi yöntem doğruluyorsa sağlayacakta o meşrudur. Kurtuluş savaşına ve Cumhuriyete uygun olmayan her siyaset davranış düşünce meşru değildir. Yasaldır ama meşru değildir. Milleti öne çıkaranlar için meşrutiyet Türk ulusunun geleceğidir. Bu anlayışı Samsun anlaşması yeniden çıkmaktadır. Samsuna 3 kişi ile çıkılmaz. Samsun’a çıkma ruhu varsa ben buradan Türk ulusunun geleceği tehlikededir. Hatta daha ileri gidiyorum. Anadolu Türklüğü tehlikededir. Yazdığım için söylüyorum. Kanıtlarını  kitabımda  yazdığım için söylüyorum. Sınırı özelleştiriyorlar mayın temizleme adı altında  başkasına devrederek uluslar arası şirketlere verme ihalesini yaptılar. İyi örgütlenemesek Anadolu elimizden gidecek” dedi.

Atatürkçü Düşünde Derneğinin organize ettiği ve 3,5 saat süren konferanstan sonra, Akhisar Atatürkçü Düşünce Derneği’nin ve Garnizon Komutanlığı’nın plaketini, Garnizon Komutanı Hv. Plt. Kur. Alb. S. Cüneyt Kavuncu, Mimar-Yazar Metin Aydoğan’a plaket verdi. Akhisar Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı Süleyman Şen, Akhisar Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Erdayıoğlu’na katkılarından dolayı plaket verdi. • Yorumlar 0
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
REKLAM ALANI
 • Amerikan Kültür Dil Kursu
 • Amerikan Kültür Dil Kursu
 • Kuzey Ege Kurs
 • Kuzey Ege Kurs
1/20
Başlangıç Tarihi
Başlangıç Tarihi
Tüm Hakları Saklıdır © 2003 Akhisar Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.