• BIST 7948.6
 • Altın 1888.926
 • Dolar 28.8647
 • Euro 31.4803
 • Manisa 14 °C
 • İzmir 16 °C
 • Eksen Kurs Merkezlerinde KPSS - ALES - DGS kayıtları devam ediyor
 • Dr. Dt. Simge Ayazoğlu Akhisar Ortodonti kliniği açıldı
 • Vergi Ödemede İkinci Taksit Son Gün 30 Kasım
 • Has Evrensel Özel Güvenlik Yenileme kayıtları devam ediyor
 • Sosyal medya hesaplarımız
 • İkinci el saç ve sandaviç panel bulunur

Arınç Akhisar' da 2 Açılış Yaptı!

Okunma Sayısı: 7084
Arınç Akhisar da 2 Açılış Yaptı!
TBMM Meclis Başkanı Bülent Arınç Akhisar Devlet Hastanesi ve Mezbaha Binası açılışlarında bulundu. Akhisar Devlet Hastanesi açılışında son 5 yılda sağlık reformunda büyük işler başarıldığını belirten Arınç Mezbaha açılışında yeni meclisin yeni b

ARINÇ AKHİSAR’ DA 2 AÇILIŞ YAPTI, CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİNDE YENİ MECLİSİN YENİ BİR CUMHURBAŞKANI ADAYI SEÇEBİLECEĞİNİ SÖYLEDİ
Akhisar (Kenan MOLLA)

TBMM Meclis Başkanı Bülent Arınç Akhisar Devlet Hastanesi ve Mezbaha Binası açılışlarında bulundu. Akhisar Devlet Hastanesi açılışında son 5 yılda sağlık reformunda büyük işler başarıldığını belirten Arınç Mezbaha açılışında yeni meclisin yeni bir Cumhurbaşkanı adayı seçilebileceğini söyledi. Arınç Akşam ise Ticaret Borsası tarafından verilen yemeğe katıldı.

Arınç' ın programı dahilinde bulunduğu yerlerde korumlarının yaptığı sıkı denetim habercilere zor anlar yaşattı.Korumaların katı tavırları ve zoraki hareketleri bir çok gazeteci muhabirlerle tartışmasına neden oldu.

Akhisar Devlet Hastanesi yeni bina açılış töreninde ilk olarak konuşan Başhekim Dr. Muzaffer Ö. Balsoy “Akhisar Devlet Hastanesi 1955 yılından beri Akhisar’ ımıza hizmet vermektedir. 1995 yılında temeli atılan yeni hizmet binamızda, 25 Haziran 2007 tarihinden bu yana faaliyet göstermekteyiz. Doktorlarımız ve tüm personelimize vatandaşlarımızın kaliteli hizmete layık olduğunun bilincinde olarak, özveriyle ve teknolojini son imkanlarını da kullanarak, sağlık hizmeti sunmaktayız. Daha kaliteli sağlık hizmet anlayışı ile İSO 9001 kalite belgemizi de almış bulunmaktayız. Hastanemiz Akhisar ve köyleriyle beraber Gördes, Kırkağaç, Gölmarmara ve Sındırgı’ dan gelen hastalara da hizmet vermekte ve bölge hastanesi gibi çalışmaktadır. Hastanemizde, 22 branşta 48 uzman hekim, 10 pratisyen hekim, 8 diş hekimi, 190 yardımcı sağlık personeli, 21 idari personel ile ayrıca temizlik, güvenlik, bilgisayar kullanıcısı ve yemek personeli olmak üzere 206 sözleşmeli personel ile sağlık hizmeti vermekteyiz. Tüm personelimizle Akhisar halkına en iyi sağlık hizmetini sunma azim ve kararlılığındayız. Açılış törenimize iştirak eden bizleri onurlandıran başta TBMM Başkanımız Sayın Bülent Arınç olmak üzere tüm misafirlere teşekkür ederim” dedi.

Ardından hastane hakkında bilgi veren Manisa İl Sağlık Müdürü Dr. Ziya Tay "27 Ekim 1995 tarihinde 100 bin YTL keşif bedeli ile 84 bin 400 YTL' ye ihale edilen 100 yataklı Akhisar Devlet Hastanesi 25 Aralık 2003 tarihinde tasfiye edilmiştir. İkmal keşifleri hazırlanarak 15 Mart 2005 tarihinde 3 milyon 120 bin 1 YTL keşif bedel ile 1 milyon 626 bin YTL' ye ihale edilen ikmal inşaatı tamamlanmış, 10 Şubat 2006 tarihinde geçici kabulü yapılmıştır. işin başlangıcından buyana hastane inşaatına toplam 4 milyon 447 bin 662 YTL harcanmıştır. Bu da bugünkü rakamlarla 7 milyon YTL' ye tekamül etmektedir. 22 bin 54 metrekare arsa üzerine inşa edilen Akhisar Devlet Hastanesi 2 bin 780 metrekare oturma alanı 7 bin 808 metrekare kapalı alana sahiptir. Geçici kabul tarihinden bu yana kadar yeni hastane binası açılış çalışmaları sürdürülmüş, teşhis ve tedaviye yardımcı son sistem cihazlar ile donatılmış modern mikrobiyoloji, Biyokimya, patoloji, Hematoloji, Radyoloji laboratuvarları ile günümüzün modern tedavi anlayışına uygun 2 ve 3 kişilik hasta odalarından oluşan toplam 150 yatak kapasiteli moden bir hastane haline getirilmiştir" dedi.

Daha Hastane açılışında konuşan Arınç “Değerli Akhisar’ lılar bu güzel eser sizlerindir.  Eski Devlet Hastanesi bir mahalle içerisinde uygunsuz şartlarda hizmet veriyordu. Doktorlarımız, sağlık çalışanlarımız olağanüstü çalışarak hastalarımıza şifa dağıtmaktadırlar. Ancak merkez nüfusu 100 bin olan büyük bir ilçede bu hastanenin yetersizliği her şeyden belli oluyordu. Bu hastanenin bu şekliyle hizmet göstermesi büyük gayret gösterdik, bunda Akhisar’ lıların kararlılıkları da vardır. Milletvekilleri ve Akhisar’ ın büyük ileri gelenlerinde çok büyük katkıları vardır. Bu güzel hastanemizin Akhisar’ lılara hayırlı olmasını diliyorum. Şu anda hastanede tedavi gören ve bundan sonra da gelecek olan değerli hastalarımıza acil şifalar diliyorum. Değerli Akhisar’ lılar böylece Akhisar’ ın hastane ihtiyacı giderildi. İnşallah yeni ilavelerle 450 yatağa ulaşacağız, bir büyük sağlık kompleksine de kavuşacağız, bu müjdeyi aldık. 5 yıllık süreç içerisinde başarılı bir sağlık reformu yaptık. Sosyal bir devlet olarak Türkiye cumhuriyeti Devleti sağlık konusunda çok önemli adımlar atmalıydı, bu son hükümete nasip olmuştur. Bundan dolayı da kimseyi kıskanmamıza ve eleştirmemize gerek yoktur. Artık sağlık hizmetini isteyen herkes istediği kurumdan artık yararlanabilmektedir. Şu anda da hizmetlerinde ana çocuk sağlığı merkezlerinde, verem savaş dispanserlerinde ve 112 acil servislerinde sadece kimlik kartı göstererek yararlanmak ve ücret ödememek mümkündür. Eskiden bunu konuşmak bir hayaldi, tartışmak mümkün değildi artık hepsi birer gerçek hizmet olarak ayağına gelmiştir. Büyük bir dönüşüm projesini başarı ile gerçekleştirdik” dedi.

Konuşmalarından ardından TBMM Başkanı Bülent Arınç, Manisa Valisi Refik Arslan Öztürk, Manisa Milletvekilleri İsmail Bilen, Mehmet Çerçi ve Akhisar Belediye Başkanı Salih Hızlı hastanenin açılış kurdelesini kesti. Burada Arınç ve heyeti hastanede odaları tek tek gezerek hastalara şifa dileyerek birer karanfil verdi. Hastane açılışında son olarak kokteyl verildi.

Arınç daha sonra buradan hareket ederek ikinci açılış olarak 75 yıl sonra yeni binasına taşınan Akhisar Belediyesi Mezbaha hizmet binasının açılışına katıldı.

Burada ilk olarak açılış konuşması yapan Akhisar Belediye Başkanı Salih Hızlı “TBMM Meclisi Başkanı Bülent Arınç’ a sonsuz
teşekkürlerimi sunuyorum, o bizleri yalnız bırakmadı, ona minnettarız. Sayın valimize, kaymakamımıza ve Manisa milletvekillerimize özellikle teşekkür ediyorum. Aldığımız kararlarda hep birlikte hareket eden değerli belediye meclis üyelerimize, belediye personelimize ve binamızı inşa eden müteahhit firmaya da teşekkür ediyorum. Akhisar Belediye Mezbahası 1.2 milyon YTL ile ihaleye çıkıp, müştemiliyatları ve çevre düzenlemesi ile birlikte yaklaşık 2 milyon YTL’ ye maal olmuştur. Tesisimiz birinci sınıf bundan sonra Türkiye’ nin her yerine buradan hizmet sunulabilecektir. Öncelikle bu tesisimizin Akhisar’ lılara hayırlı olmasını diliyorum. Bunun yanında Akhisar Belediyesi olarak göreve başladığımız zaman kurduğumuz ve oluşturduğumuz mastır plan çerçevesinde ve bunun alt planı olan stratejik plan çerçevesinde oluşturduğumuz bütün planlama çalışmaları bir bir hayata geçirilmek üzeredir. Şuanda temelini attığımız belediye hizmet binamız, ihale aşamasında olan göletimiz ve yine Ticaret Odası, Süleymanlı Belediyesi ve Akhisar Belediyesi ile birlikte hayata geçecek olan İhtisas Zeytin Organize Sanayi Bölgesi, yine teslim aldığımız Toplu Konut sözleşmesi de yapılmıştır bu da Akhisar’ lılara hayırlısı olsun. Ancak bunun dışında yaptığımız istimlak çalışmaları Akhisar içerisinde ring yolu ve Cuma pazarı da önümüzdeki günlerde ihale aşamasından çıkıp imalat aşamasına geçecektir. Bütün bu çalışmalarda bizleri hiç yalnız bırakmayan sayın TBMM Başkanıma ve Manisa Milletvekillerime Ankara’ da bizleri yalnız bırakmadıkları, oradaki bürokratik engelleri birlikte aştığımız için sonsuz teşekkürler sunuyorum” dedi.

Manisa’ da Çok İş Başardık!


Arından Mezbaha binası açılış konuşması yapan Arınç “Akhisar’ ımızda birlikte olmak büyük mutluluktur. Akhisar’ da burada ikinci hizmet binamızın açılışını yapıyoruz. Ağız ve diş sağlığı merkezimizin birkaç ay içerisinde tamamlanacaktır. Akhisar kamu
yatırımlarından önemli bir pay almıştır. Bu pay tabiki yüzbinlerce nüfusu olan büyük bir il çapındaki Akhisar’ ımız için şu anda ileri bir aşamadır. Emin olun ki çok yakın bir zamanda yeni hükümet döneminde çok daha fazla imkanlar Akhisar’ ımız için gerçekleşecektir. Ama yapılanlar yapacaklarımızın da inşallah habercisidir. Belediye Başkanımızın Akhisar’ lılardan aldığı yetki ile gerçekleştirdiği hizmetlerden birisini de huzurlarınızda açma imkanı olacaktır. Bu da Akhisar’ ın hijyenik, bütün çağdaş teknolojiye sahip iyi bir mezbaha kavuşmasıdır. Belediye hizmetleri doğrudan insanla ilgili hizmetlerdir. Mezbaha önemli bir hizmettir, bunu Manisa’ da başardı, diğer belediyelerimizin de bu konuda başarılı olmasını isterim. Manisa ve çevresi doğalgaz ile bu dönemde kavuşmuştur. Şu anda 9 il ile başlayan doğalgaz çalışması Türkiye genelinde 55 ili buldu ve bunlardan Manisa’ da 40 ncısıdır. Türkiye’ de toki tarafından 300 bin ev yapılmıştır ve Akhisar 436 konutlu toki evleri de sizlerle buluşacaktır. Manisa şuana kadar bin 100 toki’ den konuta sahip oldu, şimdi üçüncü etap toplu konutta 756 konut da devam ediyor. Akhisar bu dönemde kısa bir dönemde çok güzel bir adliye sarayına sahip oldu. Sağlık ve Eğitim’ de öğretmen açığı kalmamıştır. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfından da Akhisar’ a büyük hizmetler yapıldı. 9 bin 354 aileye Akhisar genelinde 4 bin 700 ton kömür yardımı yapıldı, yoksul vatandaşlarımız için de toplam 3 trilyon’ a yakın para aktarılmıştır. KÖY-DES projesi çok önemli bir proje olarak köylerimizin yol ve içme suyu problemlerini kökünden çözen bir proje olarak bugün başarı ile devam etmektedir. Manisa’ dan Akhisar’ a gelenlerimiz yıllarca tek şeritli bir yolda 50 km yolu 1 buçuk 2 saatte geliyorduk, halbuki bu hükümet döneminde 2 yıl içerisinde Akhisar Manisa arasındaki duble yol çalışması bitti. 50 km tamamen hizmete açılmıştır, iki şeritli duble yol artık Manisa ve Akhisar’ ı daha çok yaklaştıracaktır. Akhisar ve Gelenbe yolu da bu dönemde bitiriliyor ve onun devamı da vardır. Akhisar’ dan Kırkağaç, Soma ve Bergama istikametine giden yol da bildiğiniz gibi duble yol programına alındı ve inşaat çalışmalarına başlandı. Kültür Bakanlığından Akhisar müzesi için de dün itibari ile 250 milyar liralık yeni bir ödenek Akhisar’ ımıza aktarılmıştır” dedi.

Mezbaha açılışında Manisa Milletvekillerini tanıtan Arınç “biz huzurdan yanayız, biz istikrardan yanayız, benim mensup olduğum parti şunu söylüyor. Biz kavgadan yana değiliz daha çok hizmet yapacağız, üretim yapacağız, halkımızın huzur ve güven içerisinde yaşaması için çalışacağız. Dördüncü hastane yaptıysak 6 hastaneye çıkaracağız, 50 km yol yaptıysak 150 km yol yapacağız. İnsanlarımız için ne hizmet getirdiysek daha fazlasını yapacağız yani iki mislini yapacağız. Önümüzdeki dönem yine istikrarlı bir dönem olursa ki hepimiz bunu istiyoruz, bu sayılan hizmetlerin 10 mislini yapacağız. Ben 35 yıllık siyasetçiyim, Akhisar’ ın köyleri de kasabaları da tanır, ben hep doğru işlerin peşinde koşmaya çalıştım, 9 köyden kovuldum onuncu köyde Ak Parti’ de ben ülkeye hizmet etme imkanı buldum. Bizim yaptıklarımızı geçmişte hayal bile edemediler, onlar çelik çomak oynarken, bizler Türkiye’ ye büyük eserler kazandırdık yani Türkiye çağ atlamıştı. Bu hizmetler hiç kesinti olmadan devam edecektir, halk isterse Allah’ da takdir ederse yeni bir 5 yıllık dönemde yine sizlerle olacağız” dedi.

Daha sonra Akhisar Belediyesi Yeni Mezbaha Binası açılışından dolayı Akhisar Belediye Başkanı Salih Hızlı TBMM Başkanı Arınç’ a şehrin anahtarını teslim etti.

Başbakanın Abdullah Gül’ ün Cumhurbaşkanlığı adaylığı konusunda tek aday görüşünü hakkında ne düşüyorsunuz sorusuna bu konulara cevap vermek istemiyorum diyen Arınç “ Abdullah Gül meclis içinde ve meclis dışında, Türkiye’ de ve dış dünyada büyük bir beğeni görmüştür. Ancak yeni meclis toplandıktan sonra yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçiminde ister meclisimiz olsun, ister halkımız seçsin kimsenin adaylığı bugünden belli değildir. Yeni adaylar da olabilir, Abdullah Gül’ de olabilir, bu o gün kü şartlarda düşünülecek bir konudur. Sayın Gül her zaman Cumhurbaşkanlığı adaylığına layıktır bir çok meziyetlere sahiptir, ama o meziyetler her zaman onu sürekli olarak Cumhurbaşkanı adayı şekliyle anılması doğru değildir” dedi.

Arınç son olarak Akhisar’ da Ticaret Borsası’ nın akşam yemeğine konuk oldu. Gecede ilk olarak Akhisar Ticaret Borsası Başkanı Önder Yamanel konuştu. Yamanel “Temel hak ve özgürlüklerinin en iyi biçimde korunduğu herkesin birbirine ve farklı görüşlerine saygı gösterdiği bir uzlaşma yönetimi olan demokrasi kurallar ve kurumlar rejimidir. Yöneten ve yönetilenlerin ortak sorumluluk aldığı bu yönetim biçiminde vatandaşların yönetenleri denetleme yönetime katılma ve haber alma hakları vardır. Demokrasinin en büyük teminatı millettir. Demokrasiyi mükemmelleştirmek meclisin öncelikli işidir. 21. yüzyılda bilgi ve teknoloji çağına hazırlık başta eğitim, sağlık, haberleşme ve ulaşımın modernleştirilmesi kamu ve özel sektör verimliliğini ve üretimini arttırmak demokratik ve ekonomik işbirliği ile olacaktır. Sayın TBMM meclis başkanım Akhisar Ticaret Borsası Eğitim ve Öğretime çok önem vermektedir. Bu düşünce ile Akhisar 6 Eylül İlköğretim Okulunu yeniden yapacaktır. Yeni yapılacak okul 5 katlı 32 dersliklidir. İlk örneği Akhisar’ da olacaktır. Sayın valimiz ile yaptığımız protokole göre Manisa Valiliği İl Özel İdaresi Demir ve Hazır Betonunu, belediye başkanımız da hafriyat, kum, çakıl ve bahçe düzenlemesini yapacaktır. Borsamızda bu inşaata 1 buçuk trilyon lira para ayırmıştır. Okulumuz 6 eylül 2008 tarihinde bitirilecektir. Sayın valimden ricam demir ve hazır beton ihalesinin biran önce yapılmasıdır ki bizde inşaata hemen başlayabilelim. Okulumuz Milli Eğitim Bakanlığı’ na teslim edildikten sonra Akhisar Ticaret Borsası 6 Eylül İlköğretim Okulu’ nun devamlı sponsorluğunu yapıp bütün ihtiyaçlarını karşılayacaktır. Okul yönetiminden tek istediğimiz okulu bitirenlerin Anadolu Lisesi imtihanlarında yüzde 90 oranında kazanması, okullar arası bütün bilgi yetenek ve sportif yarışmalarda Akhisar okulları arasında birinci, Manisa ili okulları arasında ilk üçe girmeleridir. Hatta okulumuzdan mezun olup üniversite imtihanlarını kazanan öğrencilere de burs verilecektir” dedi.

Bazı kurumlar halen saltanat sürerek meclisi küçümsüyorlar!

Akhisar’ ın zeytinde başkent olma yolunda emin adımlar attığını belirten Arınç “3 yıl önce burada Ticaret Borsası’ nın açılışını yapmıştık. Akhisar bu konuda başarılı bir şekilde yoluna devam etmektedir. Akhisar Zeytin başkenti olma yolunda kararlı adımlarla ilerlemektedir. Ticaret Borsası ve diğer sivil toplum örgütlerimizin çalışmaları bizlerin çok dikkatini çekmektedir. Akhisar geçekten merkez, köy ve kasabaları ile büyük bir güç merkezidir. İnsanları uyanık, başarılı, temiz pek çok hizmetleri başarmıştır. Sayın Yamanel’ in de bahsettiği gibi Akhisar 6 Eylül İlköğretim Okulu’ nun yeniden yapılacak olması Akhisar’ daki birlik ve beraberliğin ne kadar yüksek olduğunu göstermektedir. Biraz önce konuşmacı arkadaşımızın demokrasi ile bağlamlı olarak birkaç cümle söyledi. Şimdi demokrasi sadece konuşmakla değil, yaşamakla ve yaşanmakla olmaktadır. Bunu bütün benliklerimize yerleştirmemiz gerekmektedir. Bir eleştiri olarak değil, ancak kendi kendimize bazı konuları akıl ve mantık süzgecinden geçirerek hepimiz ne kadar demokratik kurallar içerisinde hareket ediyoruz, bunu görmemiz lazım. Bakınız bu akşam yemeğine biz bir İstiklal Marşı ve Saygı Duruşu ile başlıyoruz. Bu ne kadar doğrudur bilemem ama bence yanlıştır. Resmi bir toplantı değil, ben burada bir konuya değinmek istiyorum. Burada herkes yanındaki ile sohbet edecektir, burada resmiyet yoktur. Dolayısıyla bir akşam yemeğinin arz ederim diyerek sunulması ile bir sivil hareketi, bir demokrasi hareketini düşünmek mümkün değildir. Ben yaşadığım olaylardan ders alamaya çalışıyorum. Resmi toplantılara katılırım ve eşimle birlikte bazı toplantılara giderim, mesela yaşlılar haftası diye bir hafta vardır. Biz bunları ihmal etmeyiz, hastanede hastaları fırsat bulduğum süre ziyaret ederim. Buraları çok ibret alınacak yerlerdir. İbret alındığı kadar da yıllardır görmediğimiz bir dostumuzu ve uzaktan akrabanızı bile hasta yatağında bulabilirsiniz. Bunlar insani ilişkiler bakımından önemli işlerdir. Şimdi yaşlılar haftasında düşündük ki eşimle beraber sanıyorum Sincan’ daki yaşılar evini ziyarete gitmiştik. Yaşları 60 ve 70’ den üzeri kimisi özürlü, orada kalmakta olan insanlara hediyeler götürdük ellerini öptük gönüllerini aldık.
Sonra bizi topluca yemekhanede bir araya getirdiler, orada konuşmalar olacak ve biraz da müzik olacak ve biz onları o gün hem hatırlarını sormuş olacak hem de kendilerini ziyaret eden onlara göre devlet büyüğü onları teselli edecektir. Bizler onları teselli edecek ve onlara sizler bizlerin büyüğümüzsünüz biz sizlerin ellerini öpmeye geldik, bir isteğiniz olursa her zaman hazırız söylemek istediğimizde budur. Şimdi programın başlangıcında sunucu hepimizi saygı duruşuna ve İstiklal Marşı’ na davet ediyorum dedi. Hanımla birbirimize baktık, biz yaşlılar evindeyiz ne olduğunun farkında bile olmayan ayağa kalkmaya mecali olmayan insanlar var ve ben onların haline üzülüyorum. Tabiki biz bu işe alışkınız kalktık, arkadan dürtenler kalkın kalkın falan dedi. Meraklı edalarla sağa sola bakıyorlar. Sonunda bir Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı oldu ama nasıl oldu. Bu insanların durumuna bakarak niçin kendimize bir çeki düzen vermiyoruz. Yaşlı insanların anlar anlamaz ayağa kalkmasından ne fayda umarız, o insanların umarım ki bilerek söyledikleri zaman gönülleri göğüsleri coşacaktır Türk Bayrağını gördükleri ve İstiklal Marşı’ nı duydukları zaman. Ama bulunduğumuz yer o yer değildir. Bu neye benzer biliyor musunuz, bir yaşlılar haftasında bir yere ekip çıkmış da onları teselli edecek diyelim ki bir  müzik grubu, hepsi oynamaya kimisi dinlemeye hevesli, ama gelen müzik grubunun refertuarındaki ilk parçası yolun sonu görünüyor. Yolun sonu görünüyor kime söylüyorlar ayaklarının biri çukurda olan yaşlılara, siz buna güler misiniz ağlar mısınız, böyle bir şey olur mu. Sen onlara hayat ve neşe vereceğin yerde yolun sonu görünüyor diyorsun. Şimdi değerli arkadaşlar sivilleşmek sivil kıyafet giymekle olmuyor, bu bir düşünce tarzıdır, bu bir yaşam tarzıdır. Ben Ankara’ da sivil toplum örgütlerinin başı olan insanları tanırım ki birbirlerine topuk selamı ile selamlarlar. Demek ki sivilleşme ve demokratik yaşam bu insanların içine ve özüne sinmelidir. Peki ne yapacağız, sivil irade, sivilleşme, demokratik güçlerin, demokratik kuralların geçerli olması bence insanların bunu benimsemesi ve özümsemesi ile mümkündür. Elbetteki silahlı kuvvetler vardır, kendi kuralları vardır, o kurallar ciddi ve disiplinli bir kurum için gerekli olabilir. Ama sivil insanların sivil hayata uygun bir yaşam sürmeleri ve gururu esas almaları lazımdır. Dolayısıyla bu akşam çok rahat bir yemek yiyeceğiz. Bir program varsa programlık şudur, arkasından arz ederim demeye gerek yoktur. Arz etmek 1980 darbesinin Türkiye’ ye bıraktığı mirastır. Ama biz bunu bazılarından duyduğumuz için buna uymazsak suç mu işleriz diye düşünüyorlar, hayır suç falan işlemeyiz, arz ederim demek hiç sivil bir düşünce değildir, askeri bir disiplindir, emir komuta zinciri içerisinde söylenebilir. Ama biz burada sivil bir akşamda sivil bir eğlence yapıyoruz, dolayısıyla yanlışım varsa lütfen beni bağışlayın ama bu kuralları önce kendi benliğimizde bünyemizde yerleştirmemiz lazımdır. Tobalı Ticaret Odası beni davet etmişti, bir vergi ödül töreninde bir sunucu bir den herkes haydin bakalım herkes ayağa deyince hemen kalktık ayağa, şimdi dedi herkes ayakta onuncu yıl marşını söyleyeceğiz. Ben de hemen oturdum, sonra konuşma için sıra bana geldi. Ben de dedim ki bir tek marş vardır o da İstiklal Marşı’ dır. Anayasamızın 3. ve 4. maddelerinde bu marşın değiştirilemeyeceği açıkça yazılıdır ve ayakta söylenen tek marş İstiklal Marşı’ dır. Onuncu yıl marşı da çok güzel olabilir, melodisi çok hareketli olabilir, ama ben bu marşı otururken, yatarken, ayaktayken de söylerim sen nereden çıkardın bunu dedim. Özür diledi falan, bunların hepsi alışkanlıklar, İstiklal Marşı’ nı herkes saygıdan ötürü ayaktayken söylemeliyiz, o bir saygıyı ifade eder, o bizim ulusal, milli marşımızdır. Ama her aklına esen kalkın bakalım ayağa şunu yapın derse olmaz, bu eski alışkanlıkların bir devamıdır. Sivilleşmek, sivil irade, egemenliğin millette olduğu söyleminin karşılığı bu değildir. Ben eğer Türkiye’ de birilerinin istenmeyen adam ilan ettiği birisiysem bu vasfımdan dolayı ben iftihar ediyorum. Ben ezilip büzülen birisi değilim, ben alışkanlıkların devamından yana birisi de değilim, ben egemenliğin millette olduğuna inanıyorum, ben sivillikten yanayımdır. Babam gibi asker birisi olsaydım, askeri kurallara tabi olurdum, ama ben sivil bir insanım ben halkı kucaklamak isterim, ben halkı kucaklarken üstüne ne giydiğine bakmam, başında ne var ne yok bakmam, ona benim halkımdır. Ben onun düşüncesine, duygusuna, inancına, mezhebine karşı bir yarımcılık yapamam. O benim gözümde çok değerlidir, çünkü benim bağımsızlığımı bu halk kazandı. 1. Mebusu Büyük Atatürk’ ün yönetiminde bu insanlar kurdu. Mücadeleyi onlar yürüttü, Cumhuriyeti onlar ilan etti. Bugün artık Türkiye’ de çok şükür geçmişe göre çok iyiyiz, ama bu sivil bilinçlenmeyi mutlaka gerçekleştirmemiz lazımdır. Millet idaresinin tecelli ettiği yer meclis olarak daima güçlü olmalıdır ki demokrasi de güçlü olsun. Meclis demokrasinin kalbidir, meclisimiz milletimizin temsilcisi olan insanlardan oluşur. Millet iradesinin tecelli ettiği yer meclis olarak daima güçlü olmalıdır ki demokrasi de güçlü olsun. 5 yıllık meclis başkanlığım döneminde bazı kurumlara karşı meclisin hakkını koruma yönündeki gayretlerimi aslında halkımızın tek hakkını koruma gayreti içerisindeyiz. Bazı kurumlar halen saltanat sürerek meclisi küçümserler, yani halkı küçümserler, onlara göre en doğru onların söyledikleridir. Onlar efendi millet hebadır, böyle bir şey olmaz. Her şey milletin arzı ve istikametinde şekillenir, bu sözler Büyük Atatürk tarafından boşuna söylenmemiş, Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir sözünü egemenlik hakkını tek tek kullanan millete karşı biz bunu böyle anlarız. Akhisar’ daki odalarımız da sivil kuruluşlardır, bunların halka sunduğu hizmetler için teşekkür ediyorum” dedi.

Gece sonunda Akhisar Ticaret Borsası Başkanı Başkanı Önder Yamanel ve Hat hat ustası Akhisar’ lı Emin Ali Şerifoğlu plaketlerini sundular.

 • Yorumlar 0
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
REKLAM ALANI
 • Amerikan Kültür Dil Kursu
 • Amerikan Kültür Dil Kursu
 • Kuzey Ege Kurs
 • Kuzey Ege Kurs
1/20
Başlangıç Tarihi
Başlangıç Tarihi
Tüm Hakları Saklıdır © 2003 Akhisar Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.