• BIST 8026.27
 • Altın 1912.57
 • Dolar 28.8944
 • Euro 31.4449
 • Manisa 17 °C
 • İzmir 18 °C
 • Eksen Kurs Merkezlerinde KPSS - ALES - DGS kayıtları devam ediyor
 • Dr. Dt. Simge Ayazoğlu Akhisar Ortodonti kliniği açıldı
 • Vergi Ödemede İkinci Taksit Son Gün 30 Kasım
 • Has Evrensel Özel Güvenlik Yenileme kayıtları devam ediyor
 • Sosyal medya hesaplarımız
 • İkinci el saç ve sandaviç panel bulunur

Akhisar'daki Olaylı Gece İle İlgili Basın Açılaması

Okunma Sayısı: 8720
Akhisardaki Olaylı Gece İle İlgili Basın Açılaması
Akhisar İlçe merkezinde 3 ekim 2006 günü ve 4 ekim 2006 gece meydana gelmiş olan olaylara ilişkin kamu oyunun gösterdiği ilgi nedeniyle aşağıdaki açıklamanın yapılması lüzumlu duyulmuştur....

Akhisar'daki Olaylı Gece İle İlgili Basın Açılaması

Akhisar İlçe merkezinde 3 ekim 2006 günü ve 4 ekim 2006 gece meydana gelmiş olan olaylara ilişkin kamu oyunun gösterdiği ilgi nedeniyle aşağıdaki açıklamanın yapılması lüzumlu duyulmuştur.

Gerek bölgemizde, gerekse Akhisar’ ımıza yakışmayacak bu tarz olayların özellikle içinde bulunduğumuz ünlerde meydana gelmesi sebebiyle üzüntülerimi ifade ediyor, değerli Akhisar’ lı hemşehrilerimize saygılarımı sunuyorum.

3 Ekim 2006 Salı günü saat 13 sıralarında Reşat Bey Mahallesi Mehmet Akif ilköğretim okulu bahçesinde yaşları küçük 2 grup arasında meydana gelen kavga sebebiyle ikisi kesici alet olmak üzere toplam 5 kişi yaralanmış ve basit tıbbi müdahale ile giderilebilecek çeşitli yaralamaların yanı sıra bir şüpheli mağdur şahsın hayati tehlikeye mağduru kalacak şekilde yaralanması ile söz konusu kavga olayı meydana gelmiştir. Kesici alet ile yaralanmaya sebebiyet verdiği değerlendirilen şüphelilerden ikisi Cumhuriyet Başsavcılığımızca tutuklanması talebi ile mahkemeye sevk edilmiş, talebin reddedilmesi neticesi şüpheliler serbest bırakılmıştır.

Yukarıda bahsedilen olayla ilgisi olabileceği değerlendirilmekle bu kez, 4 Ekim 2006 çarşamba günü gecesi saat 21:45 sıralarında Atatürk Mahallesi 160 sokak üzerinde bulunan Asmina Düğün Salonu ve müştemilatı kısımlarına yönelik taş ve sopa kullanılmak suretiyle gerçekleştirilen eylem meydana gelmiştir. İşletmeci Nedim Aydın olan işyerine yönelik, bu olay neticesinde bir bayan, iki erkek şahıs hayati tehlike oluşturmayacak şekilde yaralanmışlardır. Olay günü ve saatinde bizzat Cumhuriyet Başsavcısının olay yerine gitmesi ve yapılan çalışmaları yerinde görmesi ile başlatılan soruşturma çerçevesinde Akhisar İlçe Emniyet Müdürlüğünün olay yeri inceleme ekipleri marifetiyle yukarıda anılan işyerinde meydana gelmiş zarar ile birlikte suç delili ve aletleri elde edilmiş, olaya karıştıkları iddia edilen kişilerin yakalanmasına yönelik çalışmalar başlatılmıştır. Kısa zaman içerisinde bu bahisle 19 şüpheli şahsın sorgulamaları nöbetçi Cumhuriyet Savcısı tarafından yapılmıştır. Halen şüpheli olarak adı geçen kişilerin aranmasına devam edilmektedir. Sorguları tamamlanan 19 şüpheli üzerlerine atılı eylemin niteliği ve delil durumu itibari ile serbest bırakılmışlardır. Olayda yaralanan vatandaşların teşhis ve değerlendirmeleri çerçevesinde özellikle bıçakla yaralamaya sebebiyet verme yönüyle soruşturma çok yönlü olarak sürdürülmektedir.

Kamu oyunun ilgisine matuf yukarıda bahsedilen her iki soruşturma konusu olaya ilişkin Cumhuriyet Başsavcılığımızca gereken hassasiyet hiç şüphesiz gösterilmiştir. Her iki dosyaya yönelik en hızlı şekliyle soruşturmalar tamamlanarak ilgili mahkemede şüpheliler hakkında eylemlerine uyan kamu davası açılacaktır. 5237 sayılı (yeni) Türk Ceza Kanunu ve 5271 sayılı (yeni) ceza muhakemesi kanununun yürürlüğü girmesinden itibaren öneki yargılama dönemine ait bir kısım yargısal faaliyetlerde değişikliklere gidilmiş, yeni bir anlayış ile (Ceza Adalet Sistemi) şekillendirilmiştir. Bu anlayış çerçevesinde daha kapsamlı soruşturmalar yapılması tam ve eksiksiz tamamlanan soruşturmanın kısa zamanda mahkemelerce kararla neticelendirilmesi hedeflendirilmiştir. Türk Ceza Hukuk sisteminde bu kapsamda çeşitli adımlar atılmış sonuçta kişilerin mağduriyetine neden olabilecek tedbir niteliğindeki tutuklama şartları daha dikkatle belirlenmiştir. Kamu oyunun yukarıdaki bahsedilen açıklamaya konu olaylara ilgisi ve hassasiyeti takdirle değerlendirilmekle aynı dikkat ve itina ile soruşturmanın yürütüldüğü en kısa zamanda tamamlanacak soruşturma kapsamında şüphelilerin üzerlerine atılı eylemler nedeniyle cezalandırılmaları talebi ile haklarında kamu davası açılacaktır.

Bu tarz olayların tekrar etmemesi dileğiyle, yukarıdaki açıklamaları kamu oyunun dikkatine arz ederim saygılarımla.

Hasan Aydın Cumhuriyet Başsavcısı.



 • Yorumlar 0
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
REKLAM ALANI
 • Amerikan Kültür Dil Kursu
 • Amerikan Kültür Dil Kursu
 • Kuzey Ege Kurs
 • Kuzey Ege Kurs
1/20
Başlangıç Tarihi
Başlangıç Tarihi
Tüm Hakları Saklıdır © 2003 Akhisar Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.