• BIST 8093.54
 • Altın 1895.037
 • Dolar 28.8942
 • Euro 31.8179
 • Manisa 11 °C
 • İzmir 11 °C
 • Manisa Valiliğinden Meteorolojik Uyarı
 • Akhisar Enza Home Sevkiyat Personeli Aranıyor
 • Dr. Dt. Simge Ayazoğlu Akhisar Ortodonti kliniği açıldı
 • Vergi Ödemede İkinci Taksit Son Gün 30 Kasım
 • Has Evrensel Özel Güvenlik Yenileme kayıtları devam ediyor
 • Sosyal medya hesaplarımız
 • İkinci el saç ve sandaviç panel bulunur

Akhisar’da sağlıklı yaşam yürüyüşü düzenlendi

Okunma Sayısı: 1050
Akhisar’da sağlıklı yaşam yürüyüşü düzenlendi
Dünya Yürüyüş Günü nedeniyle Akhisar İlçe Sağlık Müdürlüğü öncülüğünde, Akhisar İlçe Milli Eğitim müdürlüğü ve İlçe Gençlik Spor Merkezinin düzenlediği “ Dünya Sağlıklı Yürüyüş” Akhisar Şehir Stadyumunda gerçekleşti.

Akhisar’da sağlıklı yaşam yürüyüşü düzenlendi
Akhisar Haber Ajansı

Dünya Yürüyüş Günü nedeniyle Akhisar İlçe Sağlık Müdürlüğü öncülüğünde, Akhisar İlçe Milli Eğitim müdürlüğü ve İlçe Gençlik Spor Merkezinin düzenlediği “ Dünya Sağlıklı Yürüyüş” Akhisar Şehir Stadyumunda gerçekleşti.

Akhisar Şehir Stadyumunda düzenlenen Dünya Yürüyüş Günü programı İlçe Sağlık Müdürlüğü Hemşiresi Fatma Çelebi’nin sunuculuğunu yaptığı program saat 10.00’da başladı.

Dünya Yürüyüş Günü programına Akhisar Belediye başkanı Besim Dutlulu, Başkan yardımcısı Ekrem Kayserili, İlçe Milli Eğitim Müdürü Süleyman Erdem, İlçe Gençlik Spor Müdürü Hasan Hüseyin Oktay, Daire müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Günün anlam ve önemini anlatan konuşmayı İlçe Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Burak Erden yaptı. Erden;” Sayın kurum amirleri, değerli katılımcılar, kıymetli öğrenciler, değerli basın mensupları; Dünya Yürüyüş Günü kapsamında İlçe Sağlık Müdürlüğü öncülüğünde İlçe Gençlik Spor ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile düzenlemiş olduğumuz etkinliğimize hoş geldiniz.

Uluslararası Herkes İçin Spor Federasyonu (TAFISA) tarafından 1991 yılında başlatılan Dünya Yürüyüş Günü, fiziksel olarak aktif olmanın ve fiziksel hareketsizliğin küresel krizine karşı basit ve eğlenceli bir kutlama yöntemi sağlamaktadır. Ülkeler kutlama için farklı günler belirleyebilmekte ise de otuz yılı aşkın bir süredir, yüz altmıştan fazla ülkeden gelen milyonlarca insan, bu günü “Dünya Yürüyüş Günü”ne dönüştürerek birlikte yürümeyi alışkanlık haline getirmiştir. Dünya Yürüyüş Günü etkinlikleri ile de gündelik hayatımızın içine fiziksel aktiviteyi entegre etmeyi teşvik etmek amaçlanmaktadır. Fiziksel aktivite, günlük yaşam içerisinde kas ve eklemlerimizi kullanarak enerji tüketimi ile gerçekleşen herhangi bir bedensel hareket olarak tanımlanmaktadır. Bireylerin fiziksel ve ruhsal sağlığının geliştirilmesindeki temel araçlardan biridir. Bir halk sağlığı sorununu gidermenin yanında, toplum refahını, çevrenin korunmasını teşvik eder ve gelecek nesillere yönelik bir yatırım oluşturur. Kronik hastalıkların ortak sebeplerinden biri olan fiziksel hareketsizlik, dünya genelindeki ölüme neden olan dört büyük risk faktörü arasında yer almaktadır. Türkiye Beslenme ve Sağlık Araştırması 2017 sonuçlarına göre 15 ve üzeri yaş nüfusta toplumun yüzde 42.4’ü düşük düzeyde fiziksel aktivite yapmakta ve günlük oturarak ya da uzanarak harcanan zaman 6 saatin üzerindedir. Bu hareketsizlik, meme ve barsak kanserlerinin yaklaşık yüzde 21-25’inin, şeker hastalığının yüzde 27’sinin ve kalp krizlerinin yüzde 30’unun ana nedeni olduğu tahmin edilmektedir.

 Bunların yanı sıra, çağımızın en önemli hareketsiz yaşam sebeplerinden biri de Davranışsal Bağımlılıklardır. Yani teknoloji ve internet bağımlılığı, daha da açmak gerekirse televizyon, cep telefonu, bilgisayar gibi araçlar günlük yaşamımızın her anını kaplamış durumda. Ve çoğumuz, bunların bağımlısı olduğumuzun farkında bile değiliz.  Çocukluk Çağı Şişmanlık Araştırması (İlkokul 2. sınıflarda) 2016 Sonuçlarına göre öğrencilerin dersleri dışındaki zamanlarda Hafta içi yüzde 42,5’u bir saat, Hafta sonu ise yüzde 70’i iki saat ve üzerinde Televizyon ve Bilgisayar Başında zaman geçirdikleri tespit edilmiştir. Maalesef bu sıkıntı, Pandemi döneminde karantina ile beraber daha üst bir seviyeye ulaşmış ve hala etkilerini sürdürmekteyse de bu bağımlılığımızı kırmak, hayata hareket katmak bizim elimizde. Burada toplanmamızın amacı da hareketli yaşama dikkat çekmek ve bu farkındalığı herkese ulaştırmaktır. Bugün biraz sonra, siz değerli katılımcılar ile yapacağımız gibi, yürüyüş yapmak ise tüm yaştaki bireyler için en yaygın ve kolay uygulanabilen fiziksel aktivitedir çünkü yürüyüşü günlük aktivitelerimiz içerisine kolayca yerleştirebiliriz ve yürüyüş yapmak için ayrıca bir alet veya özel hazırlık gerekmez. Yürüyüş aktivitesi, fiziksel ve ruhsal açıdan sağlığımızı destekleyecek ideal bir etkinliktir.

Yürüyüş yapmak;

•         Vücut sistemlerini düzenler ve iyileştirir,

•         Kronik hastalık (diyabet, hipertansiyon, kanser, kardiyovasküler hastalılar vb.) riskini azaltır,

•         Kilo kontrolünü sağlar,

•         İmmün sistem üzerine olumlu etkiler yaparak enfeksiyonlara karşı koruma sağlar,

•         Duygu durumu olumlu etkileyerek genel iyilik halini artırır,

•         Zihinsel fonksiyonları geliştirir.

Bu olumlu etkilerin görülebilmesi için ise günlük aktivitelerin yanı sıra, yetişkin yaş grubunda haftanın 5 günü en az 30 dakika; 5-17 yaş grubu için ise günde en az 60 dakika orta şiddette fiziksel aktivite yapılmalıdır. Dünya yürüyüş günü kapsamında kronik hastalıkların önlenmesinde fiziksel aktivitenin yararları konusunda toplumsal bilinç oluşturmak, iyi uygulamalara dikkat çekmek ve fiziksel aktivitenin yararlarını savunmak, yaşamın her alanında ve toplum genelinde fiziksel aktiviteye katılımı arttırmak, sağlıklı davranışları ve yaşam tarzlarını teşvik etmek büyük bir önem arz etmektedir. İlçe Sağlık Müdürlüğü olarak bütün katılımcılara tekrar teşekkür ederken hepinize Sağlıkla Yaşayan bir Türkiye için; sağlıklı, huzurlu ve mutlu günler dileriz” dedi.

Programın sonunda İl Sağlık Müdürlüğünün, yürüyüşe katılan öğrencilere  gönderdiği Adım Sayar dağıtıldı.
 

 

 

 • Yorumlar 1
  Diğer Haberler
  REKLAM ALANI
  • Amerikan Kültür Dil Kursu
  • Amerikan Kültür Dil Kursu
  • Kuzey Ege Kurs
  • Kuzey Ege Kurs
  1/20
  Başlangıç Tarihi
  Başlangıç Tarihi
  Tüm Hakları Saklıdır © 2003 Akhisar Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.