• BIST 8039.18
 • Altın 1681.711
 • Dolar 27.177
 • Euro 28.937
 • Manisa 18 °C
 • İzmir 22 °C
 • Manisa ASKF, Alt yerel ligler açıklaması
 • Argon Kaynak Ustası, Torna Ustası ve Üretim Personeli aranıyor
 • Kalite Mühendisi Aranıyor
 • Grafik Tasarım Personeli Aranıyor
 • Bay-Bayan Garson Aranıyor
 • Sosyal medya hesaplarımız
 • İkinci el saç ve sandaviç panel bulunur

Akhisar’da Adli Yargı Yılı Törenle Başladı!

Okunma Sayısı: 6662
Akhisar’da Adli Yargı Yılı Törenle Başladı!
Akhisar Adli Yargı yılı açılışı Akhisar Adliye Sarayının zemin  katında yapılan törenle başladı. Akhisar Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Aydın ve Akhisar Baro Temsilciliğinin Adliye Sarayının Zemin katında bulunan Atatürk büstüne çelenk konulması

Akhisar’da Adli Yargı Yılı Törenle Başladı!
AKHİSAR: (Kenan MOLLA)

Akhisar Adli Yargı yılı açılışı Akhisar Adliye Sarayının zemin  katında yapılan törenle başladı. Akhisar Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Aydın ve Akhisar Baro Temsilciliğinin Adliye Sarayının Zemin katında bulunan Atatürk büstüne çelenk konulması ile tören başladı.

Saygı duruşu ve Özel Akhisar Koleji Müzik Öğretmeni Gamze Abaka Okur tarafından İstiklal Marşının okunmasından sonra ilk konuşmayı Akhisar Baro Temsilciliği adına Avukat Özde Demirel Yaptı. Av. Özde Demirel;” Bugün, yasal dayanağının yanında güzel
ve anlamlı bir geleneğim sonucu olarak törenle karşıladığımız yeni Adli Yıl açılış törenine katılarak bizleri onurlandırmanızdan dolayı hepinizi saygıyla selamlıyorum.Her hizmetin ve her görevin bir sonu vardır. Yaşamlarının en güzel yıllarını yargı hizmetine sunan ve emekliye ayrılan tüm yargı görevlilerine ve meslektaşlarımıza şükranlarımı sunuyor; sağlık ve mutluluklar diliyorum. Aramızdan Ebediyen ayrılmış bulunan yargı görevlilerini ve meslektaşlarımızı da minnet, şükran, saygı ve rahmetle anıyorum. Hizmetleri unutulmayacaktır. Her adli yıl beraberinde çözümlenmesi gereken bir takım sorunlarla başlar. Cevaplanması beklenen sorularla her zamanki gibi karşı karşıya bulunmaktayız. Yargının hızlı, adil ve etkin işlemesi, topluma güven vermesi gerekir. Ne var ki yargının hızlı işlemediği, yargılamanın uzadığı, bu konuda toplumda sızlanmaların olduğu, geciken adaletin bizatihi adaletsizlik doğurduğu bilinen bir durumdur. Bu durumun düzeltilmesi ve istenen aşamaya gelmesi için herkesin üzerine düşen görevi yerine getirmesi gerekmektedir. Türkiye Cumhuriyeti; demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devletidir. Anayasamızın yeniden düzenlenmesinde, sivilleştirilmesinde bu vazgeçilmez değerlerimize bağlı kalınarak hareket edilmesi en büyük temennimizdir.Bir kez daha adli yılın, ülkemize ve dünyaya adalet, barış ve mutluluk getirmesini diliyor, adalet görevlilerini yürekten kutluyor, hepimize sevgi ve saygılarımı sunuyorum“ dedi.

Akhisar Adli Yargı yılı açılışı töreninde konuşan Akhisar Adalet Komisyon Başkanı Muhammet Güney; ”2007-2008 Adli  Yargı Yılı açılış töreninde bizi  onurlandırdığınız için hepinize teşekkür ediyorum.Türk Yargısının çok yavaş işlediği yönündeki yargının doğru olmadığı kanaatindeyim. 2004 yılında  Avrupa Komisyonu nezrinde çalışmalar yapan bir komisyonun Avrupa Komisyonu diğer ülkeler arasında Adli Yargıdaki hızla ilgili yaptığı çalışmada  Türkiye, yargısı çok yavaş işleyen bir ülke değil yargısı ortalarda ve yükarılarda görülüyor. Türk Yargısı Almanya, Hollanda yargısından çok daha hızlı işliyor. Akhisar’daki güzelliklerden bahsedeyim. Geçen yıl açılan Adliye  binamız Adalet camiası  için büyük bir kazanç. Bunun gibi Türkiye’de bir çok İlde bir çok İlçede Adalet Sarayları yapılıyor. Anayasa Hukuku Profesörü’nün dediği gibi “ Hukuk Devleti olduğunu anlayabilmemiz için bir yerin  o yerde Adalet Saraylarının en görkemli olması gerektiğini inanıyorum derdi, ben Akhisar için bun gerçekleştiğine inanıyorum. Hakim ve Savcı  kadro sayılarımızda artışlarımız olmuştur. Bütün meslek arkadaşlarıma başarılar diliyorum ve Adli yılın bütün Ülkemize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Akhisar Adli Yargı yılı açılışı töreninde konuşan Akhisar Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Aydın;” Değerli misafirler
2007-2008 Adli yılı açılış için tertip edilen törene katıldığınızdan dolayı onur ve kıvanç verdiniz. Hukuk ve Adalet toplumun ve Devletin temelidir, Hukuk ve Adalet Devletin amacıdır. Hukuk ve Adalet Devlet yönetiminin edinmez unsurudur. En yeni kanunlarla donanmış olan Adliyemizin basireti ve Adaleti uygulamak için gösterdiği dikkat, milletin huzur ve nizamına korumaya kafi ve muktedirdir. Adaletin Hakim olduğu yerde silahın yeri yoktur. Kuvvete dayanmayan Adalet  aciz, Adalete dayanmayan kuvvet zalimdir. Bu öz deyişler Hukuk ve Adaletin  en önemli güvencesi olan  Yargıyı ve Yargının işlevsellini ön plana çıkarmaktır. Kanun önünde eşitlik, bireysel hak ve özgürlüklerin korunması hak arama yollarının açık tutulması esasen Hukukun üstünlüğünün temini, tüm demokratik ülkelerde oldu gibi bizim için de hedeftir.Toplum ve bireylerin hiçbir ayrım gözetmeksizin eşit ve adil biçimde yaklaşımını sağlamak temel, hukuk ve Adalet anlayışımız olmalıdır. Özellikle 2007 yılı içersinde yaşanan terör olayları çerçevesin de Türkiye Cumhuriyeti Devletinin Vatanı ve Milletiyle bölünmez bütünlüğünün temininde ve aynı zamanda temel hak ve hürriyetlerinin korunmasın da yargıya çok  büyük görev düşmektedir. Yargı dün olduğu gibi bu günde üzerine düşen görevi yapacaktır.Adalet hizmetlerinin hızlı güvenli etkin ve ekonomik olarak yürütülmesi toplumun güvencesidir. Adalete olan güveni zayıflatacağı kuşkusuzdur. Hızlı ve etkin bir şekilde Adaleti tesisi için Yargının her kademesi nitelikli kadrolarla takviye edilmesi günün teknik araç ve gereçlerinden en üst seviyede istifade ettirilmesi zorunludur. Bilgisayar gibi geçte olsa  tanışmış oluşu yürütülen (UYAP)  Ulusal Yargı Ağı Projesi ile daha iyi bir noktaya geleceğe dair beklentimiz bizleri  sevindirmektedir.  Akhisar Adliyesi 2007 Haziran- Temmuz ayı ile birlikte UYAP projesine entegre olmuştur. Ancak tüm yargısal faaliyetler  bu proje çerçevesinde yürütülmektedir. Geçtiğimiz Ağustos ayı boyunca Gördes, Kırkağaç ve Gölmarmara Adliyeleri de UYAP bağlanmışlardır. Hizmeti geçen personelimize teşekkür ediyorum. Yeni Adli yılın bütün Ülkemize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

UYAP kapsamında Adliye personelinin İletişim hizmetlerinde gösterdiği üstün hizmet karşılığında Mahir Vural, Hediye Erbay, Devrim Şimşek, Sema Küçük, Seval Demirbaş, Kemal Erdeş, Kemal Güldiren, Erdal Koyuncu,Münevver Güllü, Mehmet Yıldız’a Takdirnamelerini Hakim ve Savcılar tarafından verildi.

Akhisar Adli Yargı yılı açılışı törenine Akhisar Kaymakamı Mustafa Çek, Hava Meydan ve Garnizon Komutanı Hava Silah Sistem Albay Tanju İncesu, Akhisar Belediye Başkanı Salih Hızlı, Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Aydın, Adalet Komisyon Başkanı Muhammet Güney, Gölmarmara Kaymakamı Şakir Erden, Sivil Toplum örgütleri, Oda Başkanları ve  Daire müdürleri  katıldı.


 • Yorumlar 0
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
REKLAM ALANI
 • Amerikan Kültür Dil Kursu
 • Amerikan Kültür Dil Kursu
 • Kuzey Ege Kurs
 • Kuzey Ege Kurs
1/20
Başlangıç Tarihi
Başlangıç Tarihi
Tüm Hakları Saklıdır © 2003 Akhisar Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.