• BIST 8026.27
 • Altın 1923.087
 • Dolar 28.8712
 • Euro 31.4364
 • Manisa 16 °C
 • İzmir 17 °C
 • Eksen Kurs Merkezlerinde KPSS - ALES - DGS kayıtları devam ediyor
 • Dr. Dt. Simge Ayazoğlu Akhisar Ortodonti kliniği açıldı
 • Has Evrensel Özel Güvenlik Yenileme kayıtları devam ediyor
 • Sosyal medya hesaplarımız
 • İkinci el saç ve sandaviç panel bulunur

Akhisar’a Deprem Ölçüm Aleti Yerleştirildi!

Okunma Sayısı: 4730
Akhisar’a Deprem Ölçüm Aleti Yerleştirildi!
Akhisar’a Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Afet İşleri Genel Müdürlüğü ve Akhisar Belediyesi işbirliği ile deprem ölçüm aleti yerleştirildi. Afet İşleri Genel Müdürlüğü Deprem Araştırma Daire Başkanlığının yayınladığı basın bülteni ise şöyledir...

Akhisar’a Deprem Ölçüm Aleti Yerleştirildi!

Haber (Barış GEZİCİ)

Akhisar’a Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Afet İşleri Genel Müdürlüğü ve Akhisar Belediyesi işbirliği ile deprem ölçüm aleti yerleştirildi.

Afet İşleri Genel Müdürlüğü Deprem Araştırma Daire Başkanlığının yayınladığı basın bülteni ise şöyledir;

 

Türkiye’de ülke ölçeğinde işletilen mevcut istasyonlar ülke ihtiyacını karşılamakta yetersiz kaldığı için 29 Eylül-1 Ekim 2004 tarihinde Bayındırlık ve İskan Bakanlığı’nca, İstanbul'da düzenlenen DEPREM ŞURASI SONUÇ BİLDİRGESİ'nde; “Ülke çapında depremlerin izlenmesi, kaydedilmesi, değerlendirilmesi, arşivlenmesi ve duyurulması işleri gelişmiş bir Ulusal Deprem İzleme Ağı Sistemi altında ele alınmalıdır.”  kararı alınmıştır. 

Şura kararı çerçevesinde, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı, Afet İşleri Genel Müdürlüğü, Deprem Araştırma Dairesi (ANKARA) bünyesinde, dünya standartlarında, veri kalitesi yüksek, gerçek zamanlı, ülkemizde ilk Uydu iletişimli Türkiye Ulusal Geniş-Band Deprem İzleme Ağı Sistemi'nin Geliştirilmesi Projesi gerçekleştirilmiştir. Bu proje kapsamında 2005 yılı içinde 19 adet geniş-band istasyonun kurulumu tamamlanarak faaliyete geçmiştir. 

TÜBİTAK Kamu Kurumları Araştırma Projeleri altında Bakanlığımız tarafından başlatılan ve TÜBİTAK’ça desteklenmesine karar verilen “Türkiye’nin Deprem Riski Yüksek Jeostratejik-ancak tektonik rejimleri farklı Bölgelerinde Deprem Davranışının Çok Disiplinli Yaklaşımlarla Araştırılması” projesi kapsamında 20 adet geniş-band istasyonun 2006 yılı içerisinde kurulması planlanmıştır.  

Türkiye Ulusal Sismik Ağının (USAG), Bakanlığımız Deprem Araştırma Dairesince işletilen mevcut istasyonlar ve kurulması planlanan 20 adet geniş-band istasyon ile entegrasyonu sağlanarak tüm Türkiye’de yer alan diri fayların depremsellikleri yakından izlenecektir. 

Bütün bu amaçlar doğrultusunda Türkiye’nin batısında meydana gelen depremlerin yerini, büyüklüğünü ve derinliği ile boşalacak enerji miktarlarını çok hassas olarak hızlı bir şekilde hesaplayabilmek için bu bölgedeki deprem istasyonlarının sayısını ve kalitesini artırma ihtiyacı doğmuştur. Bu nedenle Mayıs 2006 tarihinde Manisa-Akhisar’da Akhisar Belediyesi ve Manisa Bayındırlık ve İskan İl Müdürlüğü’nün katkılarıyla geniş bant depremkayıt istasyonunun yeryapımı gerçekleştirilmiş ve 13 Temmuz 2006 tarihinde de istasyon kurularak faaliyete geçirilmiştir.

Deprem etkinliği olarak Manisa ili Batı Anadolu Çöküntü Bölgesi’nin en önemli sistemlerinden biri olan Gediz Grabeni’nin etkisindedir. Gediz Grabeni Manisa’dan Pamukkale’ye kadar uzanan yaklaşık 140 km uzunluğunda bir yapıdır. Grabenin ana fayı güney kenarı boyunca uzanır, kuzeyde ise yer yer bu fayın antitetik bileşeni yer alır.

Bölgede 22.09.1595, Sart-Manisa’da çok şiddetli bir deprem, 04.04.1903, M=5.5, Akhisar, 18.11.1919, M= 6.9, Soma-Manisa, 03 veya 18.02.1965, M= 5.5 - 5.8, Salihli-Manisa, 23.03.1969, M=6.1, Demirci-Manisa, 28.03.1969, Ms=6.5, Mb=5.9 Alaşehir-Manisa, 23.04.1970, M=5.7, Demirci, 28.01.1994, Ms=5.1,Mb=5.2 Manisa depremleri olmuştur.

Bu ağ sistemi ile tüm Türkiye’deki diri fayların özellikleri ve depremsellikleri ortaya konacak, deprem üreten kaynak zonları belirlenecek, deprem olma olasılıkları ve risk hesapları yapılabilecek, deprem senaryoları için veri sağlanacak, deprem master planları için altlık oluşturulacak ve her bir bölgenin/ilin deprem tehlike ve riski belirlenebilecektir.

 

Ulusal Sismik Ağ Projesinden (USAG) elde edilen veriler ile Bakanlığımız Deprem Araştırma Dairesi’nce işletilen Türkiye Ulusal Kuvvetli Yer Hareketi Ağı’ndan elde edilen veriler birleştirilerek Ön Hasar Tahmin Haritaları yapılabilecektir. Böylece hasar tespit çalışmaları öncesinde hangi yerleşim alanlarında hasarın ağır ya da hafif olduğu önceden tespit edilebilecektir. Diğer yandan bilinen diri faylar yanında örtülü-gömülü faylar saptanarak, kaynak zonları belirlenecek ve Deprem Bölgeleri Haritası’na veri sağlanabilecektir.

 

Ayrıca elde edilen tüm deprem verileri http://sismo.deprem.gov.tr ve http://www.deprem.gov.tr sayfasında, ulusal - uluslararası bilim dünyası, basın ve kamuoyunun hizmetindedir. Bu ağ sistemi ile bütün deprem verileri yasa gereği tek elde Bakanlığımız altında toplanacak, basın ve kamuoyuna duyurularak deprem yorumları konusundaki yanlış bilgilendirmelerin önüne geçilebilecektir.

 • Yorumlar 0
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
REKLAM ALANI
 • Amerikan Kültür Dil Kursu
 • Amerikan Kültür Dil Kursu
 • Kuzey Ege Kurs
 • Kuzey Ege Kurs
1/20
Başlangıç Tarihi
Başlangıç Tarihi
Tüm Hakları Saklıdır © 2003 Akhisar Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.