• BIST 75.638
 • Altın 99,400
 • Dolar 2,9175
 • Euro 3,0875
 • Manisa 10 °C
 • İzmir 14 °C
 • Halk Eğitim Merkezinden Emlak Danışmanlığı Kursu
 • ATSO ve İŞKUR’dan Duyuru
 • AKSEK Sevgi Çocuklarının Gösterisine Davetlisiniz
 • Eğitim Camiasına Özel İndirim
 • Eğitim Sen Akhisarlı Yazarı, Akhisarlı Kitapseverlerle Buluşturuyor
 • Hürrems'den Öğretmenlere Özel Cilt Bakımı
 • ASDER Enstrüman Kursları Başlıyor
 • Bahçeşehir Koleji Akhisar Kış Okulu Kayıtları Başladı
 • İpek Salça’ya Eleman Alınacaktır
 • Bahçeşehir Koleji’ne 2016-2017 Eğitim Yılı İçin Öğretmenler Alınacaktır
 • Sağlık Profesyonelleri Aranıyor
 • Bi Kahve’de Canlı Müzik Geceleri Başlıyor
 • İşkur ve Halk Eğitim Merkezinden Dikiş Kursu
 • Yediiklim Akademi'den ÖABT Kursu
 • Köfteci Gürlüoğlu’na Eleman Alınacaktır
 • İŞKUR, Engellilere Yönelik Hibe Desteği İçin Projelerinizi Bekliyor
 • Özel Yüksel Lisesi'nde Kontenjan %100 Doldu

Akhisar Sigara Fabrikası Celal Bayar Üniversitesine Tahsis Edildi

Okunma Sayısı: 4534
Akhisar Sigara Fabrikası Celal Bayar Üniversitesine Tahsis Edildi
30 yıllık bir mazisi olan, devletin kasasından 200 milyon doların üzerinde para harcanan, faaliyete hiç geçmeyen, 1 milyon 200 bin metre kare alan üzerinde bulunan Akhisar Sigara Fabrikası’nın 220 dönümlük parseli Celal Bayar Üniversitesi’ne tahsis edil

Akhisar Sigara Fabrikası Celal Bayar Üniversitesine Tahsis Edildi
Akhisar Haber Ajansı - AHA

30 yıllık bir mazisi olan,  devletin kasasından 200 milyon doların üzerinde para harcanan, faaliyete hiç geçmeyen, 1 milyon 200 bin metre kare alan üzerinde bulunan Akhisar  Sigara Fabrikası’nın 220 dönümlük parseli Celal Bayar Üniversitesi’ne tahsis edildi.

Üç kez Başbakanlık Özelleştirme İdaresi tarafından satışı çıkarılan, yatırımcılar tarafından ilgilenilmemesi nedeniyle, değişik görüşlerin ortaya atılmasından sonra, Tekel’in hazineye olan borçları nedeniyle, Özelleştirme İdaresi’nden  hazineye geçen Akhisar Sigara Fabrikası için bu kez değişik projeler üretildi. 1 milyon 200 bin metre kare alan üzerinde bulunan Akhisar  Sigara Fabrikası’nın 220 dönümlük parseli Celal Bayar Üniversitesi’ne tahsis edildi. Geriye kalan 796.554,52 metre karelik alanı iki ayrı parsel halinde Özelleştirme İdaresi tarafından tekrar  satışa çıkarıldı.

Dün Akhisar Belediyesi Meclis Salonu’nda AK Parti Manisa Milletvekilleri Recai Berber ve Uğur Aydemir ile CBÜ rektörü Prof. Dr. Mehmet Pakdemirli, Kaymakam Kamil Köten, Belediye Başkanı Salih Hızlı ve oda başkanlarının da katılımıyla düzenlenen törenle Akhisar  Sigara Fabrikası’nın 220 dönümlük parseli Celal Bayar Üniversitesi’ne tahsis gerçekleştirildi.

İNŞAAT MALİYETİNİ STK’LAR KARŞILAYACAK

Akhisar Belediye Başkanı Salih Hızlı, CBÜ’ye tahsis edilen alanda yeni bir fakültenin de faaliyete geçeceğini belirterek, “Akhisar Üniversitesi ilçemizin gündemini meşgul eden konulardan bir tanesiydi. Bu kapsamda Akhisarlılar olarak bir dernek kurduk. Biliyorsunuz Akhisar’da bir Meslek Yüksek Okulu ile Tütün Eksperliği Meslek Yüksek Okulu var. Burada 500 öğrenci öğrenim görüyor. Okulların bulunduğu alan artık Akhisar’ın potansiyelini karşılamayan bir alan ve genişleme imkanı olmayan bir alandı. Bu kapsamda milletvekillerimizin de desteğiyle Akhisar sigara Fabrikasının 220 dönümlük alanının Celal Bayar Üniversitesi’ne tahsisi gerçekleştirildi. Bu yeni alana üniversiteyi taşıma gibi bir proje var. Şu anda YÖK’te onay bekleyen Ziraat Ve Doğa Bilimleri Fakültesi de bu alan içine inşa edilecek. Bunun da 10 milyon gibi bir rakam maliyeti var. Bu maliyeti de Akhisarlı sivil toplum örgütleriyle el ele vererek karşılayacağız. İlk adım da Esnaf ve Kredi Kefalet Kooperatifinden geldi. 200 bin lira bağışta bulundu.

HER AKHİSARLI 100 TL VERSİN

Fakülte inşaatı için gerekli olan 10 milyon liranın Akhisarlıların bağışlarıyla toplanabileceğine dikkat çeken Akhisar Kaymakamı Kamil Köten ise, “Bu çalışmanın, bu noktaya gelmesinde katkısı olan herkese teşekkür ediyorum. Akhisar 160 bin nüfusu olan, ancak göçlerden dolayı 400 bin nüfusa ulaşan bir ilçe. Türkiye’deki İl’lerin 40 tanesinden daha büyük. Bildiğiniz gibi CBÜ Ziraat Ve Doğa Bilimleri Fakültesi’nin hayata geçebilmesi için 10 milyon liraya yakın bir paraya ihtiyaç olacak. Akhisar’da büyük işadamlarımız ve büyük sivil toplum örgütlerimiz var. Bugün ilçemizdeki okulların birçoğunu bu işadamlarımız yapmıştır. Ben inanıyorum ki her Akhisarlı 100’er lira bağış yapsa bu para birkaç ay içinde toplanır. Akhisarlılar da buzu mahcup etmeyecektir. Bu paranın geri dönüşümü de bir yıl içinde kendini amorti edecektir” dedi.

TEKNOLOJİK FAKÜLTE!

CBÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Pakdemirli, Akhisar’a kurulacak Ziraat Ve Doğa Bilimleri Fakültesi binalarını yapmak kaydıyla yüksek okulların bulunduğu araziyi devredebileceklerini ifade etti. Pakdemirli, “Rektör adayı olduğum dönemde Akhisar’da yaptığımız görüşmelerde sigara fabrikasının mutlaka eğitime kazandırılması gerektiği görüşünü belirtmiştik. Bu ancak bugüne nasip oldu ve 220 dönümlük alan üniversitemize tahsis edildi. bu arazi Akhisar’daki potansiyeli çok rahat karşılayabilecek büyüklükte. Bildiğiniz gibi YÖK fakülte müracaatlarında 100 bin nüfus istiyor, Akhisar bütün şartları sağlıyor. Akhisar büyük bir ilçe olarak üniversitenin ciddiyetini tam olarak kavradığının kanaatindeyim. Üniversitemize de destek olacağına eminim. Ziraat Ve Doğa Bilimleri Fakültesi müracaatı YÖK tarafından değerlendiriliyor. Bu fakülte sıradan bir fakülte olmayacak. Teknolojiye yönelik daha farklı bir model olacak. Bilindiği gibi Akhisar’da kapanmak üzere olan ancak her yıl 20-30 öğrenci kabul eden bir Tütün Eksperliği Meslek Yüksek Okulu da var. Türkiye’de tek olan bu yüksekokulun kapatılmasından yana değiliz, biz kurulacak fakülte içinde bir bölüm olarak faaliyet göstermesinden yanayız. Ve çalışmalarımızı da bu yönde planlıyoruz. Akhisar’da mevcut okullarımızın arsa ve binaları üniversitemizin tapulu malı, öbür tarafta bina yapmak kaydıyla bu mülkleri devredebiliriz” dedi.

HAYALİMİZ GERÇEK OLDU

AK Parti Milletvekili Uğur Aydemir’de yaptığı konuşmada, “Sayın Pakdemirli rektör adayıyken kendisinden bir fakülte sözü almıştık. Bugün o sözünü hocam yerine getirdi. O sözün yerine getirilebilmesi için fakülteye alan bulmamız lazımdı. Bizde o günden beri çalıştık, fakültemize bir yer bulmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Akhisar’ın hayalini gerçekleştirdik. Şimdi de fakülte sayılarını arttırabilmenin hayalini ve Akhisar Üniversitesi’nin hayalini kuruyoruz. Bu hayalimizi de kurduğumuz dernekle gerçekleştirmek istiyoruz. Derneği kurarak kurumsal olarak hareket etmeye başladık. Akhisarlılar her şeyin en büyüğünü düşünürler, eminim ki Akhisarlılar elinden gelenin çok fazlasını yapacaktır ve Akhisar Üniversitesi de en kısa sürede faaliyete geçecektir.”

AKHİSAR’IN LEHİNE

AK Parti Milletvekili Recai Berber ise, sigara fabrikası arazisinin CBÜ’ye tahsisi için yıllardır uğraş verdiklerinin altını çizdi. Berber, “90 bin metrekare kapalı alanı ve bin 200 dönüm arazisi olan Akhisar Sigara Fabrikasını yıllardır bir türlü değerlendiremedik. Bunun birçok nedeni var. Şimdi amacımız buranın Akhisar’ın lehine nasıl değerlendirileceği oldu. Daha önce 30 dönümünün tahsisini yaptıramamışken, şimdi 220 dönümü üniversitemize tahsis etmenin mutluluğunu yaşıyoruz” dedi.

 

 

 

 

 

 Akhisar Sigara Fabrikasının, CBÜ'ye Tahsisi from akhisarhaber on Vimeo.

 


 

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
zikke
13 Mart 2013 Çarşamba 13:41
teselli.
sevinmek lazım.en azından rant hırsına kurban verilmemiş oldu.
kalenderi
12 Mart 2013 Salı 18:00
Emeği geçenlere teşekkürler
Bence geç kalınmış bir faaliyet. Yine de Akhisar için mükemmel bir fırsat Akhisar Üniversitesi neden olmuyor diyenler , fakülte üniversiteyi getirir zaten. sen önce bir fakülte aç da.
zorbey
12 Mart 2013 Salı 17:14
pes dogrusu pişkınlıgın bu kadarına
her vatandas yuz lıra versın dıyen sahıs soleyın akhısar beledıyesınede o yoları ıhale edıpte saatıne 2 lıra para kesen yandasları versın 1 saat 5 dakıkaya 4 lıra para kesıyor adamlar beledıyenın haberı varmı? sırtımıza bındınız yetmıyor artık okularıdamı vatandas yapsın oldu super
zeytinyaprağı
12 Mart 2013 Salı 10:40
sonunda
Yıllardır boş duran bir yer; bacasız fabrika denilen üniversiteye dönüşüyor.2000 öğrenci ilk etabda aylık 450 tl harcasa yılda 10 trilyon, akhisar ekonomisine girecek,sadece parasal olarak gelecek olan bu.Sosyal etkileride olacak tabi,abuk sabuk yok 'yazık oldu',yok ''Manisa nın üniversitesi''diye yorum yazanlar yerine aklı başında yorumlar olacak.Yök kabul ederse seneye ziraat ve doğa bilimleri fakültesi gelecek, daha ne olsun.Özelleştiriyorsun alan yok.. bundan d
canberk
12 Mart 2013 Salı 10:26
GENÇLİĞE HİTABE...
NİYE CELAL BAYARA DEVREDİLİYOR?AKHİSAR KENDİ ADIYLA BİR ÜNİVERSİTE KURAMAZMI?KALDI Kİ CBÜ.REKTÖRÜ ATATÜRKÜMÜZÜN GENÇLİĞE HİTABINI OKUDU DİYE İÇİNDEKİ KİNLE 15 AY SONRASINDA BİLE OLSA BİR ÖĞRENCİSİNİ OKULDAN ATMIŞTIR.BÖYLE BİR ZİHNİYETE SAHİP BİR REKTÖRÜN AKHİSARIMIZA HİÇ BİR FAYDASI OLMAZ.AKHİSAR HALKININDA HERHANGİBİR KATKI VERECEĞİNİ SANMIYORUM.
TRAFOCU
12 Mart 2013 Salı 08:52
ALLAH SONUMUZU HAYIR ETSİN
AMA HALA ONLAR HAYALLER GERÇEK OLDU DEMEYİ BIRAKMIYOLAR GÖZ GÖRE GÖRE BİDE HALKTAN PARA İSTİYOLAR YA DAHA NE PARASI SİZİN HÜKÜMETİNİZ ZATEN VATANDAŞIN SIRTINDN İNMİYO HERŞEYE ZAM YAPTI VERGİLER ARTTI DAHA NE PARASI BU NASL Bİ ZİHNİYET YEMİN EDERİM ANLAMADIM AMA ALLAH SONUMUZU HAYIR ETSİN
rothisland
11 Mart 2013 Pazartesi 18:53
Yazık oldu...
Devlerin üniversitelere aktardığı para ortadayken, büyük bir alanı üniversiteye devretmek boş bir yatırım...Kaç yılda yapılacak, açılan fakülteler Akhisar a ne kadar öğrenci çekecek? Kısaca Akhisar bundan kaç yılda ne kazanacak? Ya da bu fakültelerin Akhisar eğitimine ne katacak?
yemezlerabicim
11 Mart 2013 Pazartesi 17:27
Hani Akhisar'ın Üniversitesi?
Sanırım burası Akhisar'ın üniversitesi olacaktı. AKHİSAR ÜNİVERSİTESİ falan lafları çalındı kulağımıza. "İşte" diyecektik... "Akhisar'ın bir üniversitesi var" diyecektik. ne oldu da burası MANİSA'nın üniversitesine bir Fakülte oldu?
Diğer Haberler
Başlangıç Tarihi
Başlangıç Tarihi
Tüm Hakları Saklıdır © 2003 Akhisar Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim