• BIST 8026.27
 • Altın 1923.087
 • Dolar 28.8712
 • Euro 31.4364
 • Manisa 16 °C
 • İzmir 17 °C
 • Eksen Kurs Merkezlerinde KPSS - ALES - DGS kayıtları devam ediyor
 • Dr. Dt. Simge Ayazoğlu Akhisar Ortodonti kliniği açıldı
 • Has Evrensel Özel Güvenlik Yenileme kayıtları devam ediyor
 • Sosyal medya hesaplarımız
 • İkinci el saç ve sandaviç panel bulunur

Akhisar’ da Yerel Gündem 21 Kent Konseyi Yürütme Kurulu Toplandı!

Okunma Sayısı: 2461
Akhisar’ da Yerel Gündem 21 Kent Konseyi Yürütme Kurulu Toplandı!
Akhisar parkiçi belediye lokalinde bir araya gelen kent konseyi üyeleri yönetim kurulu Cemal Gürmen başkanlığında toplandı. Konsey üyeleri yaklaşık 1 buçuk saat süren toplantıda 8 Ekim 2006 günü Resmi Gazete’ de yayınlanan “Kent Konseyi Yönetmeliğ

Akhisar’ da Yerel Gündem 21 Kent Konseyi Yürütme Kurulu Toplandı!
Akhisar Kenan MOLLA

Akhisar parkiçi belediye lokalinde bir araya gelen kent konseyi üyeleri Yürütme Kurulu Cemal Gürmen başkanlığında toplandı. Konsey üyeleri yaklaşık 1 buçuk saat süren toplantıda 8 Ekim 2006 günü Resmi Gazete’ de yayınlanan “Kent Konseyi Yönetmeliği” ni ve yeni oluşturulacak çalışma grupları hakkında görüş alış verişi yapıldı.

Toplantıya Hüseyin Selçuk, Ersen Tepeci, Melih Ekin, Orhan Kere, İsmail Çakırdere, Necati İniş, Cemal Gürmen, Mehmet Gedik, Zarif Süzgün, Ali İhsan Işık, İbrahim Ata, Mehmet Çokdinç ve Muzaffer Doyduk katıldı.

Toplantı da ilk konuşmayı yapan kent konseyi başkanı Cemal Gürmen “Yerel gündem 21 sürecini başlatan Akhisar’ da katılımcı platformlar kent konseyi adı altında çalışmalarına başladılar, bu süreç devam etmektedir. Yerel Gündem 21 halkı doğrudan ilgilendiren, günlük yaşantısında önemli bir yer tutan, somut sorunların gündemi belirlediği, tartışılıp karara bağlandığı ve uygulamaya geçirildiği bir yerel demokrasi okuludur. Bu oluşum kentlerde değişik adlar ile karşımıza çıkabiliyor; örneğin şehir meclisi, kent danışma meclisi veya Akhisar’ da olduğu gibi kent konseyi olarak. Yerel Gündem 21 süreçleri bağlamında yurttaşların kendi yaşamlarını yönetebilmeleri için gerekli yerel katılım olanaklarının geliştirilmesi, genelde insan haklarının ve özelde kentsel ekosistemin korunması, tarihsel kültürel mirasa sahip çıkılması gibi konular başta olmak üzere, yerel yönetimler ile sivil toplum kuruluşları arasında sınırsız işbirliği alanları ve olanakları sağlar. Belediyeler kent konseyinde öngörüldüğü şekilde, kendi planlarını, programlarını ve bütçesini, yerel gündem sürecine uyum sağlayacak şekilde gözden geçirmelidir. Kent konseyleri, yerel demokrasinin güçlendirilmesi doğrultusunda, Avrupa’ daki yerel yönetimleri niteleyen yerel özerkliğe karşı ülkemizde duyulan güvensizliğin aşılması ve yerel yönetimlerin güçlendirilmesine kuşkuyla bakılmasına yol açan endişelerin ortadan kaldırılması açısından önemli bir işlev görmektedir” dedi.

Kent Konseyi Herkese Açıktır!

Kent konseyinin herkese açık olduğunu belirten başkan Gürmen “Türkiye’ de belediyelerin kent konseyi kurulma aşamalarında büyük destek verdiklerini, buna karşılık, bu sürecin çıktılarını kendi plan, program ve bütçelerine yansıtmak konusunda çok daha isteksiz davrandıkları ortaya çıkmaktadır. Kent konseyinin hedefinde sürdürülebilir, kalkınma kavramı esastır, kent konseyi toplumun örgütlü ve örgütsüz tüm kesimlerinin katılımına açık olması katılımı teşvik edici politikaların ve mekanizmaların geliştirilmesi büyük önem ve öncelik taşımaktadır” dedi.

Akhisar’ da Kent Konseyine İlgisizlik Var!

Sözlerine devam Gürmen “kentimizde başlangıçta büyük iyimserlikle ve özveriyle başlayan kent konseyi çalışmaları, katılımlardan somut bir sonuç alınamaması isteksizlik ve ilgisizlik doğurmaktadır. Katılım konusundaki yoğun çabaların ve gönüllü emeğin etkisiz kalması sonucunda konsey üyeleri ‘havanda su dövdükleri’ kanısına kapılmaktadırlar. Buna karşılık şu konuya da dikkat çekmemiz gerekiyor. Yerel yönetimin temeli olan ‘katılıma dayalı platformlar” demokratik yerel yönetimin vazgeçilmez gereği olan seçilmiş temsilcilerin işlevini devir alacak bir mekanizma değil, yerel temsil ve katılımın birlikteliğini pekiştiren yapılardır. Kentimizdeki bu sıkıntıyı büyük özveriyle, sabırla, dantel gibi örerek geleceğe hazırlamamız gerekiyor. Yerel Gündem 21 gündeminin sürdürülebilir kalkınmanın vazgeçilmez temelinin demokratik, insan haklarına saygılı, şeffaf, katılımcı ve halka hesap veren yönetimler olduğudur. Bu gündemin etkin olarak yaşama geçirilmesinin ön koşulu yerel yönetimlerin, tüm sivil toplum temsilcilerinin ve diğer faktörlerinde içinde bulunduğu kent konseyi ile etkin birlikteliğinin sürdürmesine bağlıdır” dedi.

Konsey üyesi Mehmet Gedik “yeniden tasarlanan ve değişen kent konseyi yönetmeliği esnafı, sivil toplum örgütü kuruluşlarını hepsini içerisine almıştır. Genel kurul toplanıp yönetim kurulu kursun ve icraata geçelim. Genel kurul maddelerini incelediğimizde gerçekten çok güzel maddeler konulmuştur” dedi.

Konsey üyesi Muzaffer Doyduk “Yerel Gündem 21’ e baktığımız zaman içerisinde basın mensupları, eski belediye başkanları gibi bir çok katkı sağlayacak kişiler bulunmaktadır. Bir kalıbın içerisinde kendimizi tutmayalım, neden burada eski belediye başkanları var çünkü bu kişi kentin 5 yıl kaderini bir kişiye teslim etmişiz onları da bu katkıya alet etmeliyiz. Tabiki bunların içinde eski meslis üyeleri gibi bir çok arkadaşımız var yani bir çerçevenin içine sıkışıp kalmayalım. Seçimleri hemen yapmaya gerek yoktur, ilk önce içini dolduralım daha sonra seçimi yaparız. Kaymakamlıkta insan hakları masası var, oradan bi yazı geldi ve orası da kendini yeniliyor. Bizlerde bu oluşumu başlatıp bir an önce icraata başlamamız gerekiyor” dedi.

Konsey genel sekreteri Nadir Güven “Belediyenin halkla ilişkiler birimi olarak çevre gönüllülerinden tutun, önümüze koyduğumuz kadın çalışmalarına ilişkin bir takım projelerimiz var. Ancak burada yapılanlar belediyeye özgü bir çalışma olmamalı diye düşünüyorum. Kent konseyi çalışma gruplarını işler hale getirirsek aşağı yukarı bunların alt yapısı da hazır. Ama tabiki buradan taze kan desteklenmeli buradan bir perspektif gelişmeli ki böyle olur öteki durumda belediye çalışma olur. Ancak bir alt yapı çalışması var, çevre gönüllüleri de dahil olmak üzere bugün bizim ilişkide olduğumuz gençlik grupları çoktur. Her okulun bir grubu var veya bir okulun birkaç grubu var, biz şimdi okullara yazı yazsak öğrenci temsilcilerinizi gönderin desek koşa koşa göndereceklerine inanıyorum. Böyle bir alt yapı, çalışması var, bence bu konuda karar alalım ve şubat ayının ilk haftası bir genel kurul toplantısına meclis yönetmeliği uyumu ve çalışma gruplarının nasıl çalışacağına ilişkin görüşleri sunmak üzere bir çalışma yapalım” dedi.

Konsey üyesi Latif Çakmak “ilk olarak bir grup çalışması oluşturulmalıdır. Grup çalışması oluşturulduktan sonra yönetim kurulu seçimleri daha kolay olacağına inanıyorum. Örneğin, çocuk, kadınlar, özürlüler, üniversiteler’ den çalışma grup arkadaşları önerilmelidir" dedi.

Akhisar TMMOB Temsilcisi ve konsey üyesi Ali İhsan Işık “Kent konseyinin oluşumu yeni bir şey ve bizim intibak edemeyişimizin sebebi de bence budur. Ne olduğumuzu bilmiyoruz, ne yapacağımızı bilmiyoruz, bunları bizlere geçmiş zamanda eğitmek için öğretim üyeleri arkadaşlarımız geldiler, bir şeyler anlatmaya çalıştılar ancak biz onların anlatılarından çok az şeyler anlayabildik. Çünkü bizim kafamızda oluşturduğumuz sisteme söylenenler aykırıydı, onları hazmedemedik. Şimdi bu yönetmelik değişti, bize daha önce empoze edilmek istenen sistemden çok farklıdır. Yeni yönetmelikte her şey çok sınırlı bizim alıştığımız sisteme dönmüş olarak gördüm. Şimdi biz ilk olarak kent konseyini anlamalıyız ki ona göre hareket edelim” dedi.

Kent konseyi genel sekreteri Nadir Güven 11 Aralık 2006 günü çalışma grubunun toplanacağını belirtti.

  • Yorumlar 0
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
REKLAM ALANI
 • Amerikan Kültür Dil Kursu
 • Amerikan Kültür Dil Kursu
 • Kuzey Ege Kurs
 • Kuzey Ege Kurs
1/20
Başlangıç Tarihi
Başlangıç Tarihi
Tüm Hakları Saklıdır © 2003 Akhisar Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.