• BIST 8026.27
 • Altın 1904.546
 • Dolar 28.9057
 • Euro 31.3603
 • Manisa 18 °C
 • İzmir 19 °C
 • Eksen Kurs Merkezlerinde KPSS - ALES - DGS kayıtları devam ediyor
 • Dr. Dt. Simge Ayazoğlu Akhisar Ortodonti kliniği açıldı
 • Vergi Ödemede İkinci Taksit Son Gün 30 Kasım
 • Has Evrensel Özel Güvenlik Yenileme kayıtları devam ediyor
 • Sosyal medya hesaplarımız
 • İkinci el saç ve sandaviç panel bulunur

Akhisar Cem Evi Temeli Törenle Atıldı!

Okunma Sayısı: 7310
Akhisar Cem Evi Temeli Törenle Atıldı!
Hacı Bektaş Veli Veli Kültür Derneği Akhisar şubesi Cem Evi temelini Hacı Bektaş Veli Federasyon Başkanı Selahattin Özel, Hacı Bektaş Veli Dernekler Başkanı Tekin Özdil, Akhisar  Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Ali Erdayıoğlu tarafında

Akhisar Cem Evi Temeli Törenle Atıldı!
AKHİSAR: (Kenan MOLLA)

Hacı Bektaş Veli Veli Kültür Derneği Akhisar şubesi Cem Evi temelini Hacı Bektaş Veli Federasyon Başkanı Selahattin Özel, Hacı Bektaş Veli Dernekler Başkanı Tekin Özdil, Akhisar  Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Ali Erdayıoğlu tarafından düğmeğe basılarak temeli atıldı. Cem evi Hacı İshak Mahallesi 252. sokak no 110 adresinde temeli halkın büyük katılımı ile saat 13:00’ de gerçekleşti.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasından sonra açış Konuşmasını Akhisar Hacı Bektaş Veli Akhisar Şube Başkanı Hakkı Camkıran  yaptı. Hakkı Camkıran;” Çok değerli Hacı Bektaş sevenleri hepinizi Pir Sultanın direnci ve Hacı Bektaşi Veli’nin sevgisi ile selamlıyorum. Temel atma törenimize hoş geldiniz. Asırlardır Anadolu’da ve farklı coğrafya’larda höş görünün Aydınlanmanın ve Evrensel değerlerin mayası olan Alevi Bektaş’ın  Kültür ve inancının yaşatılması gelecek nesillere aktarılması için çalışma ve çabalarımız devam etmektedir.Hiç bir Milleti ayıplamamak 72 millete bir göz ile bakmak temel ilkemizdir.İnsanları dilleri dinleri mezhepleri cinsiyetleri ve renklerinden dolayı ayrı düşünmek bizim anlayışımızda yoktur. Her insanı yaptığı ile değerlendiriyoruz. Katkılarından dolayı Akhisar Belediye Başkanı Salih Hızlı’ya, Fen İşleri Müdürlüğüne, Müteahhit Mehmet Kurt’a ve değerli dostlara teşekkür ediyorum” dedi.

Karşıyaka Hacı Bektaş Veli Kültür Derneği Sema Ekibinin gösterilerinden sonra yerel sanatçılar Veysel Güler, Ramazan Çavdar, Halil Yıldız, Nebi Yaşar ve Süleyman Bektaş’ın seslendirdiği Türk Halk Müziği türküleri ile meydanı dolduran halk tarafından alkışlandılar.

Hacı Bektaş Veli Kültür ve Dayanışma Dernekleri Başkanı Tekin Özdil “Değerli canlar bir toplum, kültürüne, inancına, geleneğine, diline ve kendi özüne sahip çıkmazsa zamanla başkalaşır ve yok olur. Ama burada hümanizmanın, sevginin, barışın, dostluğun temelini atan, Hacı Bektaşlar, yunusların, pir sultanların yani, bizim gönül erleri dediğimiz yol önderlerinin attığı ve bütün dünyaya örnek teşkil eden bugün evrensel insan hakları beyannamesinde de yerini bulan bu düşüncenin temsilcisi olan sizler, eğer kültürünüze sahip çıkarsanız, inancınıza sahip çıkarsanız yaşacaktır. Buna sahip çıkmanın yolları, bir o inancı ve kültürü doğru tanımak, iki onu gelecek nesillere de doğru aktarmaktan geçer. Bunun için köyden kente göçle beraber sıkıntı içerisine giren biz alevi Bektaşilerin kent şartlarında yeniden kendisini var etmesi gerekir bu nedenle, cem evlerimizi ve kültür merkezlerimizi inşa etmekten geçmektedir. Bu nedenle bugün burada temeli atılacak olan cem evimizin bu noktaya gelmesinde temellerinin atılmasında ileride de binanın bitmesinde katkı koyan değerli şube yöneticilerimize, siz değerli canlarımıza, katkıda bulunacak herkese şimdiden grubumun adına minnetlerimi sunuyorum.

Cem Evleri Cümbüş yeri değil inanç yeridir

Biliyorsunuz 2 yıl önce Diyanet İşleri Baş Müfettişi olan şahsın birisi çıktı dedi ki, cem evleri cümbüş yeridir. Bizlerde ısrarla diyoruz ki, cem evleri Alevilerin inanç yerleridir. Bunu herkes aklının bir köşesine böyle yazmak zorundadır. Hiç kimsenin inancını, inanç merkezini, bir başkası belirleyemez. Bu konuda da bütün mücadelelerimizi veririz. Yasalar kabul etse de etmese de cem evlerimizi Türkiye’ nin her yerinde, nüfusumuzun olduğu her yerde, dikmeye devam edeceğiz. Bugün 12 Eylül Anayasasıyla Türkiye’ mizin içerisinde toplumsal barışın birliğin beraberliğin önüne bir sürü engeller serilmiştir. Bunlardan birisi zorunlu din dersleridir. Dünyanın her tarafında bilinmektedir ki, ilkokuldan sonra çocuklara zorunlu olarak din dersi verilmesi pedagojik bir cinayettir. İnsanlar ancak üniversite çağında dinler tarihi ile tanışırlar. Bu nedenle bu ülkenin içerisinde 12 Eylül cuntasının hedeflediği ve Amerikanın eliyle yapılan 12 eylül cuntası Türkiye’ de Alevileri ölümlü İslam projesi içerisinde eritmek ve çocuklarını önce yavaş yavaş yok etmek, daha sonra da Türkiye Cumhuriyetini bir ılımlı İslam Cumhuriyetine dönüştürmek isteyenlere de fırsat vermeyeceğiz, Türkiye’ de Alevilik oldukça şeriata geçiş olmayacaktır. Diyanet İşleri Başkanının son dönemlerde hızlı bir çalışma olduğunu biliyoruz. Alevi köylerde zorla cami yaptırılmasını izliyoruz. Salihli’ deki bir tane alevi köyümüzde zorla bir cami yapımı olduğunu duydum ve biz de o camiyi oraya yaptırmayacağız. Bizler herkesin inancına saygılıyız. Camiye gitmek isteyenler camiye gider, kiliseye gitmek isteyenler kiliseye gider ama biz hiçbir eyere zorla cem evi yaptırmadık. Bizler herkesin nasıl inancına saygı gösteriyorsak onlar da böyle bir saygı göstermesi gerekmektedir. Alevi toplumu 72 millete bir nazarla bakmayı felsefesinin temeli haline getirmiştir, bizler insana saygı gösteririz. Alevilerin hiçbir zaman vatan, toprak derdi olmamıştır, bölünme istememiştir, kendisine maraşta, sivasta, çorumda katliamlar yapılmasına rağmen, Osmanlı Döneminde 70 bin bir kerede öldürülmesine rağmen tek bir kere dahi intikam duyarak tek bir kişiyi bile öldürmemiştir. Alevi toplumu içerisinde mesleği kasap, mesleği avcı olan tek bir kişiye rastlayamazsınız çünkü insana ve canlıya saygılıyız. Önümüzdeki dönemler için Türkiye’ de siyaset ısınmaktadır, Cumhurbaşkanlığı seçimi yapılacaktır. Cumhurbaşkanlığına oturacak insanın laik, demokrat ve hukuk devleti olmayı içine sindirmiş olması, bütün inançlara ve fikirlere saygılı olması gerekmektedir. Bu hükümet 4 yıldır başa geldiğin bu yana Alevi Bektaşi Federasyonu ile görüşmeyi reddetmiştir. Bunu reddeten insanlar Cumhurbaşkanlığına seçilmemelidir. Artık Türkiye’ nin çoğul bir siyasete ihtiyacı vardır bunun yolu da birleşmektir. Türkiye’ de bir sol iktidara ihtiyacı vardır” dedi.

Bu Ülkenin İyiliği İçin Sol Partilerin Birleşmesi Gerek!

Federasyon Genel Başkanı Selahattin Özel “21. yüzyıl Türkiye’ sinde hala hor görünüyor ve hor karşılanıyoruz ve bir çok yasaklarla karşı kaşıya kaldık. Aleviler olarak en hor görülen bir kesim olarak hep ön planda olduk. Osmanlı Döneminden bu yana çok katliamlara sahne olduk. Bizlerden sonra da Ermeniler hor görünür oldular. Biz hiçbir canıyla hiçbir farklı gözle bakmıyoruz. Kendi toplumu önünde naklen yakılan birçok canımız oldu. Bunları yakanların Müslüman oldukları değil bir avuç çapulcu olarak belirttik. Bizler Türkiyemizin seçilmiş başbakanına saygı gösteriyoruz, ancak başbakan kendine saygı göstermiyor. Türkiye Cumhuriyetinin Başbakanı sadece bir cemaatın değildir. Bundan dolayı Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı gibi davranmasını bekliyoruz. Bizimle görüşmemekle hala ısrar edebilir. Dün gördük Ankara’ da yapılan mitingi, bu mitingin içerisinde alevisi, sünnisi, türkü ve kürtü de vardı, yani Türkiye’ nin insanları vardı. Türkiye’ deki sol partilerin hepsine sesleniyorum, şeriat geldi kapıya dayandı ve bugün de Çankayaya çıkmak üzeredir. Bizler ise hala burada birini kaşı kara birinin gözü kara kavgasına giriyoruz. Bu güçleri birleştirip şeriata karşı çıkalım” dedi.

Temel atma törenine Hacı Bektaş Veli Federasyon Başkanı Selahattin Özel, Hacı Bektaş Veli Dernekler Başkanı Tekin Özdil, Akhisar  Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Ali Erdayıoğlu, Şoförler ve Otomobilciler Başkanı Halil İbrahim Doğan,  AKP, CHP, DSP, SHP, ÖDP, EMEK partisi ilçe başkanları ve yönetim kurulu üyeleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.Temel atma töreninin sunuculuğunu emekli öğretmen Gülsüm Kaya yaptı.


 • Yorumlar 0
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
REKLAM ALANI
 • Amerikan Kültür Dil Kursu
 • Amerikan Kültür Dil Kursu
 • Kuzey Ege Kurs
 • Kuzey Ege Kurs
1/20
Başlangıç Tarihi
Başlangıç Tarihi
Tüm Hakları Saklıdır © 2003 Akhisar Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.