• BIST 7916.53
 • Altın 1889.249
 • Dolar 28.8665
 • Euro 31.5671
 • Manisa 19 °C
 • İzmir 20 °C
 • Eksen Kurs Merkezlerinde KPSS - ALES - DGS kayıtları devam ediyor
 • Dr. Dt. Simge Ayazoğlu Akhisar Ortodonti kliniği açıldı
 • Vergi Ödemede İkinci Taksit Son Gün 30 Kasım
 • Has Evrensel Özel Güvenlik Yenileme kayıtları devam ediyor
 • Sosyal medya hesaplarımız
 • İkinci el saç ve sandaviç panel bulunur

Akhisar Belediyesi Gelir Müdürlüğünden Vatandaşa Uyarı!

Okunma Sayısı: 2546
Akhisar Belediyesi Gelir Müdürlüğünden Vatandaşa Uyarı!
Akhisar Belediyesi Gelir Müdürlüğü vatandaşları beyannameler konusunda uyarıyor. Beyan vermede eksikliklerin ve hatalı bildirimlerin çok sık oldukları bu dönemde vatandaşları hatalı ve eksik beyan vermemeleri konusunda Akhisar Belediyesi Gelir M

AKHİSAR BELEDİYESİ GELİR MÜDÜRÜ VATANDAŞLARIMIZI UYARIYOR!

Akhisar (Kenan MOLLA)

Akhisar Belediyesi Gelir Müdürlüğü vatandaşları beyannameler konusunda uyarıyor. Beyan vermede eksikliklerin ve hatalı bildirimlerin çok sık oldukları bu dönemde vatandaşları hatalı ve eksik beyan vermemeleri konusunda Akhisar Belediyesi Gelir Müdürü Bekir Koyun uyardı. Gelir Müdür Bekir Koyun "Akhisar İlçe Merkezimiz ve bağlı köylerinde gayrimenkul sahibi olan vatandaşlarımızın 1319 sayılı Emlak Vergisi Kanununa göre Belediyemize beyanname vermeleri gerekmektedir. Miras, Satın Alma vb. şekillerle taşınmaz mal edinen vatandaşlarımızın bir kısmı bu yasal zorunluluğa uyarak süresi içerisinde beyannamelerini vermektedir. Bir kısım vatandaşlarımız ise çeşitli nedenlerle istismar edip kanuni yükümlülüklerini yerine getirmemektedir. Belediyemize 25698 i bina, 7633’ü Arsa, 9891’i Arazi olmak üzere toplam 43222 vatandaşımız mükellef kaydını yaptırmıştır. Bu Akhisar potansiyelinin altında bir rakamdır. Nimet külfet dağılımını haçla yapmamız gerekmektedir.

Bunu bir örnekle açıklamak gerekirse; Çift daire bir apartmanda karşılıklı oturan iki komşuyu düşünün. Bunların her ikisi de aynı apartmanda oturuyor, aynı çöp bidonunu çöplerini boşaltıyor, aynı yolu, aynı parkı kullanıyor. Şehrin ortak kullanım alanlarından birlikte yararlanıyor. Belediye hizmetlerinden eşit olarak istifade ettiriliyor. Ancak birincisi her türlü vergi, resim harçlarını düzenli olarak ödüyor, öbürü kaçıyor veya kaçmaya çalışıyor. Peki bu durumda yasalara saygılı, sorumlu vatandaşımıza haksızlık edilip, külfet çektirilmiş olmuyor mu? Elbette ki oluyor. O zaman ya sorumlu vatandaşımızdan da vergi almayacağız ki bu mümkün değil ya da diğer vatandaşı sorumlu hale getireceğiz. Aldığımız tedbirlerle haksızlığın önüne geçeceğiz. İyi niyetli vatandaşlarımızın haklarını koruyup istismarcıların yemesine müsaade etmeyeceğiz.

Akhisar ve köylerini kapsayan tarama çalışmasına başladık, tapu kütükleri ile belediyemiz kayıtlarını karşılaştırıyoruz. Tapuda kaydı olup da belediyemize beyanname vermemiş olan vatandaşlarımıza geriye dönük tarhiyat yapıp ceza kesiyoruz. Tapuda işlem görmüş gayrimenkullerden haberdar oluyoruz. Zorunlu olmamamıza rağmen taşınmaz edinmiş vatandaşlarımıza yapması gerekenlerle ilgili hatırlatma mektubu gönderiyoruz. İmar İşleri Müdürlüğümüzden “inşaat ruhsatı” ve “yapı kullanma izin belgesi” almak isteyen vatandaşlarımızın beyan durumları emlak şefliğimizde kontrol edilmektedir.

İlçemiz ve bağlı köylerinde taşınmaz mal edinen vatandaşlarımıza cezalı duruma düşmemeleri, ileride sıkıntı çekmemeleri için uyarıyorum. Edindiğiniz mallarınızla ilgili beyanname süresi içerisinde gerçekçi biçimde belediyemize veriniz. Taşınmaz üzerinde olduğunuz her türlü değişiklikleri beyanname ile belediyemize bildiriniz. Bu durumu bir-iki örnekle açıklamak istiyorum.

Diyelim ki bir arsanız var ve bunun beyannamesini Belediyeye verdiniz. Arsa olarak vergilerinizi de ödüyorsunuz. Fakat bu arsanın üzerine üç katlı çift daireli bina yaptınız, burada 6 adet bağımsız bölüm oluştu. Siz bu durumu bildirmeyip hala Arsa Vergisi ödüyorsanız yanlış yapıyor, hatalı vergi ödüyorsunuz. Her bir bağımsız bölüm için beyanname verip bina vergisi ödemeniz gerekmektedir.

Bir başka örnekle açıklamak gerekirse; Bir daireniz var. Asansörsüz ve soba ısıtmalı olarak Belediyemize beyanname verdiniz. Fakat daha sonra binaya proje değişikliği ile asansör ilave ettiniz, kaloriferle ısınmaya başladınız. Bu değişikliği Beyanname ile Belediyemize bildirmeniz gerekmektedir.

 

Önümüzdeki süreçte nitelik kaçaklarının önlenmesi açısından bizzat vatandaşlarımızın evinin, apartmanının bulunduğu yere giderek sahada tarama yapacağız. Bize verdiği beyannamelerin gerçeği yansıtıp yansıtmadığını kontrol edeceğiz. Gerçeğe aykırı beyanda bulunan mükelleflerimiz hakkında ceza i işlem yapacağız. Burada amacımız mükellefimizi rencide etmek değil, gerçeğe aykırı beyan verip eksik vergi ödeyenleri tespit etmektedir." dedi.

 • Yorumlar 0
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
REKLAM ALANI
 • Amerikan Kültür Dil Kursu
 • Amerikan Kültür Dil Kursu
 • Kuzey Ege Kurs
 • Kuzey Ege Kurs
1/20
Başlangıç Tarihi
Başlangıç Tarihi
Tüm Hakları Saklıdır © 2003 Akhisar Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.