• BIST 2.443,77
 • Altın 976.479
 • Dolar 16.7529
 • Euro 17.4929
 • Manisa 23 °C
 • İzmir 24 °C
 • Sevkiyat Elemanları aranıyor
 • Araç kullanabilen elemanlar alınacak
 • Arabasına önem veren değerli müşterilerimizi bekliyoruz
 • Deneyimli satın alma sorumlusu aranıyor
 • Bayan kasiyer aranıyor
 • Tatilse Arzum güncel tur listesi
 • Çocuklara en güzel karne hediyesi bisiklet
 • SRC-5 Belgeli tanker şoförü aranıyor
 • Operatör ve operatör yardımcısı aranıyor
 • Akhisar Atatürk Domino’s açıldı
 • Zeytin fabrikasında çalışmış tecrübeli erkek personel aranıyor
 • Hıdır besi çiftliğinde kurbanlık dana satışlarımız başlamıştır
 • Kurbanlık büyükbaş ve küçükbaş hayvan satışları başladı
 • İkinci el saç ve sandaviç panel bulunur

Akhisar 563. Çağlak Festivali açıldı

Okunma Sayısı: 4988
Akhisar 563. Çağlak Festivali açıldı
Akhisar Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen bu yıl 563’üncüsü kutlanan Çağlak Festivali Şeyh İsa Camiinde düzenlenen anma töreni ile başladı.

Akhisar 563. Çağlak Festivali açıldı
Akhisar Haber Ajansı-AHA

Akhisar Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen bu yıl 563’üncüsü kutlanan Çağlak Festivali Şeyh İsa Camiinde düzenlenen anma töreni ile başladı. Program çerçevesinde düzenlenmesi gereken kortej yürüyüşü Irak'ın kuzeyindeki terör hedeflerine yönelik başlatılan Pençe Kilit Harekatı'nda 5 Askerimizin şehit olması nedeniyle iptal edildi.

Türkiye’nin en köklü festivalleri arasında yer alan ve aynı zamanda UNESCO’nun somut olmayan kültürel miras listesinde bulunan Akhisar 563. Çağlak Festivali saat 12.00 'de Şeyh İsa Camii’nde başlayan anma törenine Manisa Valisi Yaşar Karadeniz, Akhisar Kaymakamı Sabit Kaya, Garnizon Komutanı Hava İstihkam Albay Mehmet Şahin, Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün ve Akhisar Belediye Başkanı Besim Dutlulu ile kardeş belediye Bosna Hersek Donji Vakuf Belediye Başkanı Huso Susic, daire müdürleri ve vatandaşlar katıldı.

Saygı Duruşu, İstiklal Marşı ve Kur’an tilavetinin ardından program günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Şeyh İsa Mahalle Muhtarı Zafer Kara yaptı. Festivalin Akhisar için önemine değinen Kara, festivalde emeği geçenlere teşekkür etti. Şeyh İsa Mahallesi eski muhtarı Zarif Süzgün’ün duygu ve düşüncelerinin ardından söz alan Akhisar Belediye Başkanı Besim Dutlulu, “İki buçuk yıllık pandeminin ardından Türkiye’nin en köklü ikinci festivali olan ve bu yıl 563’üncüsünü kutlayacağımız Geleneksel Akhisar Çağlak Festivali’nin mutluluğunu paylaşıyoruz. Pandemide kaybettiğimiz vatandaşlarımızı saygı ve rahmetle anıyorum. Bu musibetten tamamen kurtulduğumuz güzel ve aydınlık günlere hep birlikte kavuşmayı diliyorum. Bosna Hersek Donji Vakuf Belediye Başkanı ve beraberindeki heyete de hoş geldiniz diyorum.

Dün gelen şehit haberleriyle yüreğimiz bir kere daha dağlandı. Pençe Kilit operasyon bölgesinde teröristlerin hain saldırısı sonucu şehit olan 5 şehit askerimize Allahtan rahmet, ailelerine başsağlığı diliyorum. Milletimizin başı sağ olsun. Vatan savunmasında kaybettiğimiz tüm şehitlerimizi ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü bir kez daha saygı ve rahmetle anıyorum.

Unesco tarafından dünya kültürel miras listesine alınan Akhisar Çağlak Festivalinin her yıl Mayıs ayında halkımızla birlikte coşkuyla kutluyor ve bu kültürü yaşatmaya devam ediyoruz. Bugün burada Çağlak Festivali ile bütünleşen ve bu festivalin doğuşuna vesile olan ilim adamı Akhisarlı şeyh İsa’nın türbesinin yanındayız. 15. Yüzyılda yaşamış, Akhisar’da eğitimini alıp Bursa ve Kayseri’de eğitimini tamamlamış, Akhisar’a dönüşü halk tarafından bir bayram gibi karşılanmış Çağlak deresi mevkiisinde yaklaşık 2 hafta süren karşılama töreni yapılmıştır. Şeyh İsa’nın dönüşünün kutlama sevinci Çağlak Festivali ile günümüze kadar gelmiştir. Biz de Akhisar Belediyesi olarak bu geleneğin yaşatılması için canla başla çalışmaya devam edeceğiz. Bu yıl 563’üncüsünü kutlayacağımız Çağlak Festivali’nin Akhisar’ımıza hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Daha sonra festivale katkı sağlayan Şeyh İsa Mahallesi eski muhtarı Zarif Süzgün, Şeyh İsa Camii İmam Hatibi Bayram Uçak ve muhtar azası Kaya İleriat’a plaketleri takdim edildi.

Kardeş Belediye Bosna Hersek Donji Vakuf Belediye Başkanı Huso Susic ise Bosna ile Türkiye arasında 2016 yılında kurdukları köprünün halen devam ettiğini ve her yıl memnuniyetle ziyaret ettiklerini ifade etti.

Akhisar 563. Çağlak Festivali açılışında konuşan Manisa Valisi Yaşar Karadeniz; “Bugün burada şenlik içinde coşkulu bir festivale katılmayı arzu ediyordum ama dün maalesef yaşanan 5 şehidimizin hayatını kaybetmesi festival için bir anma programı şeklinde gerçekleştirmeye sebep oldu. Bizler bugün bu anma törenini huzurlu bir şekilde yapıyorsak bunu şehitlerimize borçluyuz. Tüm şehitlerimize Allahtan rahmet diliyorum.

Zor bir coğrafyada yaşıyoruz bunu hiçbir zaman unutmamamız lazım. Bu coğrafyada millet olarak var olmak istiyorsak mutlaka bunun bedelini de ödememiz gerekiyor. Biz millet olarak her zaman atalarımız bu bedeli ödediler. Bizler ödüyoruz, bizlerden sonrakilerin de ödememesi için onların en azından daha huzurlu ortamda olmasının da mücadelesini veriyoruz. İnşallah millet olarak da bunda muvaffak olacağız. Millet olmanın bazı değerleri vardır. Bu değerlere de hepimizin sahip çıkması gerekiyor ki festivallerimiz de Türk milletinin en önemli geleneğidir. Festival için batıdan gelen bir kelimeyi kullansak da bunun bizdeki karşılığı şenliktir, panayırdır. Bunları düzenlemek, birlik ve bütünlüğün simgesini yaşatmak Türk milletinin ortak bir geleneğidir. Yüzyıllardır devam eden gelenektir. Manisa olarak Türkiye’nin en köklü iki şenliği Manisa’dadır. Hem Şeyh İsa hazretlerini hem de çağlak festivalini daha ulusal düzeyde kutlamanın Akhisar’ın ve festivalin tanıtımına katkı sağlayacağını düşünüyorum. Bu güne kadar bu festivali ve anma programını oluşturup bugüne kadar getirenler burada çok önemli aşamalar kaydetmişler ama bunu daha ileri taşımak da hepimizin ortak görevi olmalıdır. Bir insanın fikirlerinin 500 yıldan fazla yaşaması kolay bir şey değildir. Bunu sağlayabilmek için acaba o gün Şeyh İsa hazretlerinin etrafına nasıl ışık tuttuğunu bugün bizim hayal etmemiz bile mümkün değil. Çünkü biz sadece onun bize bıraktığı yazılı eserlerden aldığımız sözlerle biliyoruz. Okunan vasiyetindeki ‘Ben kimsenin yanında yatmadım. Cenazemi de kimsenin yanında yatırmayın’ sözündeki büyüklüğü bile tek başına bunu dinlemek bile onun nasıl bir hayat sürdüğünü ve fikirlerin adının 500 yıldan fazla yaşamasının bir tesadüf olmadığının bir göstergesidir. Son iki yıldır Covid-19 sebebiyle şenliğe ara vermek zorunda kalındı. Bundan sonra ben inanıyorum Kırkpınar ve Mesir şenlikleri gibi Çağlak Festivali de Türkiye’nin tanınan festivalleri arasına girecektir diye ümit ediyorum. Manisa ve Akhisar’a bunun yakıştığını düşünüyorum. Bu festivalde emeği geçen Akhisar Belediyemize ve katkı sunan herkese, bugüne kadar gelmesini sağlayan önceki belediye başkanlarımıza teşekkür ediyorum" dedi.

Akhisar 563. Çağlak Festivali açılışında konuşan Manisa Büyükşehir belediye Başkanı Cengiz Ergün, Sözlerine şehitlerimizi anarak başladı. Başkan Ergün, “Pençe-Kilit operasyon bölgesinde bölücü teröristlerle çıkan çatışmada şehit olan kahraman evlatlarımız Abdulkadir Güler, Onur Doğan, BicanKapılay, Hüseyin Cankaya ve Celal Tekedereli'ye yüce Allah'tan rahmet, yaralanan Mehmetçiklerimize acil şifalar diliyorum. Rabbim, hainlere fırsat vermesin. Milletimizin başı sağ olsun” dedi.

Çağlak Festivali’nin hayırlara vesile olmasını dileyen Başkan Ergün, “Tüm dünyayı etkisi altına alan ve çok sayıda vatandaşımızın ölümüne neden olan Kovid-19 salgını nedeniyle yaklaşık 2,5 yıldır ne yazık ki bir araya gelemedik. Festivallerimizi yapamadık, hemşerilerimizle buluşamadık ve hatta bayramlarımızı bile sevdiklerimizle kutlayamadık. Çok şükür artık dünya bu elim salgından kurtulma noktasına geldi. Ben öncelikle bu salgında yaşamını yitirenleri rahmetle anıyor, bu uğurda özveriyle görev yapan sağlık çalışanlarımıza da bir kez daha canı yürekten teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

Köklü festivalin önemine vurgu yapan Başkan Ergün, “UNESCO tarafından dünya kültürel miras listesine alınan Çağlak Festivali’nin ne kadar anlamlı olduğunu, Şeyh İsa hazretlerinin ne kadar önemli bir kişilik olduğunu hepimiz biliyoruz. İlim tahsili için Akhisar’ımızdan ayrılmış, ancak, bilim saçmak üzere ilçemize geri dönmüş ve Akhisarlılara ilim öğretmiştir. Akhisarlı hemşerilerimiz de bu güzel insanın Akhisar'a dönüşünü tam 563 yıldır kutluyor. Bu güzel festival, sizlerin geçmişine ne kadar sadık olduğunu, bilime ne kadar önem verdiğini ve ne kadar değer bilir olduğunuzu da gösteriyor. Böylesine güzel bir ilçede siz değerli hemşerilerim ile bir arada olmak ve sizlere hizmet etmek bizler için çok büyük bir mutluluk” diye konuştu.

Konuşmasında Mesir Macunu Festivali’ne de değinen Başkan Ergün, “Bir başka köklü festivalimiz de hepinizin bildiği gibi Uluslararası Manisa Mesir Macunu Festivali. UNESCO tarafından kültürel miras listesinde olan bu önemli festivali, ne yazık ki 3 senedir Kovid-19 salgını dolayısıyla yapamadık. Bu yıl ki festival hazırlıklarına başladığımızda, bu salgın hala tehdit oluşturuyordu. O açıdan Festival Komitemiz, özünde sağlık olan bir festivalin herhangi bir insanımıza hastalık bulaştırmasın düşüncesiyle yapılmamasını uygun buldu. İnşallah gelecek sene çok büyük coşku ve heyecanla festivalimizi kaldığımız yerden kutlamaya devam edeceğiz. Bunu da sizlerle paylaşmak istedim” dedi.

Daha yaşanabilir bir Akhisar için Büyükşehir Belediyesi ve MASKİ Genel Müdürlüğünün; hizmetlerini, yatırımlarını ve projelerini sürdürdüğünü belirten Başkan Ergün, sözlerini şöyle noktaladı: “Her alanda yaşayan, geleceğe umutla bakan, sağlıklı bir Manisa ve Akhisar inşa etmek için ilk günkü aşk ve heyecanla çalışıyoruz. Gerek burada bulunan Akhisar Belediye Başkanımız Sayın Besim Dutlulu ile gerekse de kamu kurumlarımız ve sivil toplum kuruluşlarımızla işbirliği içerisinde Akhisar’ımızın güzelliğine güzellik katıyoruz. Verimli toprakları olan, sanayisi ile ülke ekonomimize değer katan ve her şeyden önemlisi çalışkan insanlara sahip olan Akhisar’ımızı daha iyi yerlere getirmek hepimizin ortak gayesidir. Bu duygularla, Çağlak Festivali vesilesiyle bu önemli ve köklü geleneği yaşatan, sahip çıkan, gelecek kuşaklara aktaran tüm Akhisarlı hemşerilerime, festivalin düzenlenmesinde emeği geçen Akhisar Belediyemize ve bu etkinliğe katkı sağlayanlara teşekkürlerimi sunuyorum. Festivalin hayırlara vesile olmasını diliyorum” dedi.

xxxxx
xxxxx
xxxxx
xxxxx
xxxxx
xxxxx
xxxxx
xxxxx
xxxxx
xxxxx
xxxxx
xxxxx
xxxxx
xxxxx
xxxxx
xxxxx
xxxxx
xxxxx
xxxxx
xxxxx
xxxxx
xxxxx
xxxxx
xxxxx
xxxxx
xxxxx
xxxxx
xxxxx
xxxxx
xxxxx
xxxxx
xxxxx
xxxxx
xxxxx
xxxxx
xxxxx
xxxxx
xxxxx
xxxxx
xxxxx

 • Yorumlar 2
  Diğer Haberler
  TUNÇSEL ASANSÖR
  • Tunçsel Asansör
  • Tunçsel Asansör
  • Tunçsel Asansör
  • Tunçsel Asansör
  1/20
  Başlangıç Tarihi
  Başlangıç Tarihi
  Tüm Hakları Saklıdır © 2003 Akhisar Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.