• BIST 1.391,740
 • Altın 496,54
 • Dolar 8,8130
 • Euro 10,3050
 • Manisa 18 °C
 • İzmir 24 °C
 • Akhisar Enza Home sevkiyat personeli aranıyor
 • Bay ön saha personeli aranıyor
 • Döner kalfası, garson ve temizlik görevlisi aranıyor
 • Bay – bayan elemanlar alınacaktır
 • Motokurye aranıyor
 • Emir Bilgisayar’dan sonbahar kampanyası
 • Izgaracı ve garson aranıyor
 • Vasıflı – vasıfsız eleman aranıyor
 • Malikâne MÇ Cafe Restoran’a çalışma arkadaşları aranıyor
 • BEKO, yeni konsept mağazası sürpriz kampanyalar ile açıldı
 • Bay – bayan temizlik elemanları aranıyor
 • Haydi, bizimle memur ol!
 • Yükleyici operatörü aranıyor
 • Bay – bayan elemanlar aranıyor
 • Bayan kasiyer aranıyor
 • Bay – bayan garson aranıyor
 • B ehliyetli eleman aranıyor
 • Makine bakımcı aranıyor
 • Tecrübeli argon kaynakçıları aranıyor
 • Bay garson aranıyor

Adım Adım Finansal Planınızı Oluşturma Rehberi

Okunma Sayısı: 855
Adım Adım Finansal Planınızı Oluşturma Rehberi
Adım Adım Finansal Planınızı Oluşturma Rehberi

Adım Adım Finansal Planınızı Oluşturma Rehberi

Hayatınıza kolayca entegre edebileceğiniz bir finansal plana sahip olmaya ne dersiniz? Atacağınız birkaç kolay adımla kendi finansal planınızı tasarlayabilirsiniz. Oluşturacağınız finansal haritayla geleceğinize yatırım yapabilirsiniz.

Net Finansal Hedefler Belirleyin

Finansal planınızı yaparken en çok önem vermeniz gereken nokta net ve zamanlanmış hedefler koymaktır. Bu şekilde planınızın ne kadar başarılı olacağı, hedefinize ulaşmak için nasıl birikim yapacağınızı önceden belirleyebilirsiniz. Net hedefler belirlerken gelirinizle orantılı hedefler belirlemeye ve gerçekçi olmaya özen gösterin. En iyiyi hesaplamak ve hedeflemek yerine, ortalama geliriniz üzerinden bir plan oluşturun. Böylelikle planınızı başarıyla uygulayabilirsiniz.

Bir Bütçe Oluşturun

Aylık nakit akışınız, tasarruflarınız, yatırımlarınız gibi gelir ve giderlerinizin bir çizelgesini çıkartın. Bu çizelgeye göre kalan net bütçenizi hesaplayın. Bu çizelgeye aylık ortalama harcamalarınız için bir meblağ ayırın. Bu meblağın üzerine çıkmamaya ve çizelgeye uygun hareket etmeye özen gösterin.

Vergilerinizi Planlayın

Vergiler genelde yatırım ve finans planları yapılırken göz ardı edilmektedir. Vergiler gelir vergisi, emlak vergisi, motorlu taşıtlar vergisi ve kurumlar vergisi gibi pek çok farklı vergi türünde olabilir. Yıllık ödemeniz gereken vergileri ve ödeme dönemlerini bilirseniz finans planınızı daha net ve doğru bir şekilde oluşturabilirsiniz. Ödemeniz gereken vergiler ve kesim tarihleri hakkında detaylı bilgi almak için https://intvrg.gib.gov.tr/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Acil Durum Fonu Oluşturun

Acil durumlar hayatın her alanında aniden ortaya çıkabilir. Bu nedenle bu durumlara karşı hazırlıklı olmak için bir fon oluşturmanızda fayda vardır. Acil durum fonunda aniden bir araba arızası, sağlık sorunları gibi durumlarla baş edebilmenize yardımcı olacak kadar yatırım yapın. Bu yatırımı finans planınızdan ayırın. Böylelikle bu acil durumlar nedeniyle oluşturduğunuz finansal planın dışına çıkmanız gerekmeyecektir.

Borç Yönetimini Doğru Yapın

Borçlar finans planınızı oluştururken en çok dikkat etmeniz gereken durumlardan birisidir. Bu borçlar banka kredisi olabileceği gibi düzenli olarak ödediğiniz eğitim borcu da olabilir. Borçlarınızın net bir çizelgesini çıkararak ne kadar sürede ödeneceğini hesaplayın. Henüz tahakkuk etmemiş borçlar, ödediğiniz borçlar ve tamamladığınız borçları tarihleri ve toplam/aylık ödemeniz gereken meblağlarla not edin.

Finansal Danışmanlık Alın

Finansal planınızı yaparken en doğru ve ideal şekilde hareket etmek için bu alanda bilgi ve tecrübeye sahip olmanız esastır. Yine finansal planınıza dışarıdan bakacak bir göz, dikkatinizi hiç hesaplamadığınız noktalara çevirebilir. Bu nedenle başka birisine danışmak finansal planınızı başarmanızda size çok yardımcı olacaktır. Finansal konularda yeterli bilgiye sahip değişseniz asla çok karışık yatırım metodlarına başvurmayınız. Mesela, bazı kişiler fazla bir bilgisi olmadan binary options gibi ileri düzeyde yatırım bilgisi ve analiz gerektiren bir yatırım kanallarına yönelmektedir. Bu konuda en azından doğru bir broker seçmeniz size avantaj sağlayacaktır. Bu alandaki broker incelemeleri için şu sayfaya bakınız.

Sigorta Planı Oluşturun

Hayatınız bir anda değişebilir. İyi bir finans planı oluştururken her zaman en iyisini planlama eğiliminde olmanız son derecede doğaldır. Ancak her zaman işler yolunda gitmeyebilir ya da tersine dönebilir. Bu nedenle finansal planınızı güvence altına almak için sigorta planı oluşturmanızı öneririz. Hayat sigortası, gayrimenkul sigortası gibi elde ettiğiniz ve gelecekte elde edeceğiniz gelirler için sigorta yaptırmanız geleceğinizi güvence altına almanızda size yardımcı olacaktır.

Emeklilik Planınızı Yapın

Çok uzak bir tarihte görünse bile, emekli olduğunuzda ihtiyacınız olacak gelir için önceden yatırım yapın. Eğer çalıştığınız kurum emeklilik planınızı sizin için yapıyorsa, fonlarınızı yatırıyorsa bu durumda bireysel emeklilik planı yapmayı düşünebilirsiniz. Bireysel emeklilik fonlarını devlet de desteklemekte ve katılımcılara katkı sunmaktadır. Bireysel emeklilik ile emekli olduğunuzda elde edeceğiniz gelire ek olarak bir güvenceye sahip olabilirsiniz. Bireysel emeklilik planı, emekliliğe devlet katkısı, giriş aidatı ve kesintiler hakkında bilgi almak için Ziraat Bank emeklilik adresini ziyaret edebilirsiniz.

Orta ve Uzun Vadeli Hedefler Belirleyin

Finans planınızı yaparken muhtemelen aklınızda nihai bir yatırım/finans hedefi vardır. Ancak bu hedefe odaklanmak finansal açıdan kendinizi çok sıkmanıza ve psikolojik olarak yetersiz hissetmenize yol açabilir. Nihai hedefinize ulaşmayı düşünmek yerine kısa - orta ve uzun vadeli hedefler belirleyin. Kısa finans planlarınızda bir yıldan az sürede gerçekleştirmeyi planladığınız hedeflerinizi not edin. Orta vadede 1-3 yıl arasında gerçekleştirmek istediğiniz hedefleri belirleyin. Uzun vadede ise 3 yıl ve daha fazla sürede finansal hedeflere ulaşmayı hedefleyin. Böylelikle planınızı periyodik olarak güncelleyebilirsiniz. Hedeflerinize ulaştıkça finansal planınızı daha başarılı bir şekilde yönetebilirsiniz.

Hukuki Planınızı Oluşturun

Finansal planınızı gerçekleştirirken pek çok yasal durumla karşı karşıya gelmek zorunda kalabilirsiniz. Vergiler, sigorta vb. durumların yanı sıra davalar, uzlaşma ve arabuluculuk faaliyetleri ile alacaklı-borçlu ilişkileri gibi yasal süreçler finans planınıza gölge düşürebilir. Bu nedenle bu durumlara karşı hazırlıklı olmak için her zaman hukuki danışmanlık almalısınız. Haklarınızı bilirseniz, finansal planınızı destekleyecek B planlarını kolayca yapabilirsiniz. Aynı zamanda hukuki ehliyetinizi kaybetmeniz ya da ölüm gibi durumlar için de bir yasal planınız olması çok önemlidir. Bu durumlarda mallarınızın ve gelirlerinizin idaresi, elden çıkarılması süreçleri için görevli bir vasiyi önceden belirlemelisiniz. Böylelikle yatırımlarınızın güvendiğiniz ve istediğiniz bir kişi ya da kişiler tarafından doğru bir şekilde yönetildiğinden emin olabilirsiniz.

Ani Gelişen Durumlarınızı Finansal Planınıza Adapte Edin

Finansal planınızı gözden geçirmeniz gereken pek çok durum ortaya çıkabilir. İş değişikliği, evlilik, boşanma, çocuk sahibi olma, gayrimenkul alım-satımı, beklenmeyen borç ve miras gibi ani finansal gelişmeleri gelirinize doğrudan etki edecektir. Bu durumlar finansal planınızı gerçekleştirme sürecinizi kısaltabileceği gibi uzatabilir. Bu nedenle bu durumların meydana getireceği değişikliklere finansal planınızı uyarlayın. Finansal planınızda gecikmeye yol açabilecek yatırımları yapmadan önce bir kez daha düşünün. Finansal planınızı destekleyecek durumları ise planınızı gerçekleştirirken bir ekstra destek olarak ele alın.

 • Yorumlar 0
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ALOĞLU GRUP İNŞAAT
 • Aloğlu İnşaat
 • Aloğlu İnşaat
 • Aloğlu İnşaat
1/20
Başlangıç Tarihi
Başlangıç Tarihi
Tüm Hakları Saklıdır © 2003 Akhisar Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.