• BIST 8093.54
 • Altın 1895.467
 • Dolar 28.8951
 • Euro 31.8179
 • Manisa 11 °C
 • İzmir 11 °C
 • Manisa Valiliğinden Meteorolojik Uyarı
 • Akhisar Enza Home Sevkiyat Personeli Aranıyor
 • Dr. Dt. Simge Ayazoğlu Akhisar Ortodonti kliniği açıldı
 • Vergi Ödemede İkinci Taksit Son Gün 30 Kasım
 • Has Evrensel Özel Güvenlik Yenileme kayıtları devam ediyor
 • Sosyal medya hesaplarımız
 • İkinci el saç ve sandaviç panel bulunur

19 Eylül Gaziler günü törenle kutlandı

Okunma Sayısı: 1270
19 Eylül Gaziler günü törenle kutlandı
19 Eylül Gaziler Günü dolayısıyla Milli Egemenlik Meydanı Atatürk Anıtı'nda çelenk töreni düzenlendi. Törene Akhisar Kaymakamı Murat Kütük, CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, Hava Meydan ve Garnizon Komutanı Hava Piyade Albay Hüseyin

19 Eylül Gaziler günü törenle kutlandı
Akhisar Haber Ajansı

19 Eylül Gaziler Günü dolayısıyla Milli Egemenlik Meydanı Atatürk Anıtı'nda çelenk töreni düzenlendi. Törene Akhisar Kaymakamı Murat Kütük, CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, Hava Meydan ve Garnizon Komutanı Hava Piyade Albay Hüseyin Borazan, Belediye Başkanı Besim Dutlulu, Akhisar Cumhuriyet Başsavcısı Sebahattin Erkaya, Muharip Gaziler Derneği Başkanı Suat Taryan, Gazi ve Şehit aileleri dernekleri, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum örgütleri, çok sayıda gazi ve şehit yakını katıldı.

Sunuculuğunu TOKİ Zeytinkent İlkokulu İngilizce Öğretmeni Ayşegül Aras, Tören yöneticiliğini Gazi Ortaokulu Beden Eğitimi Öğretmeni Soner Temizkalp yaptı. Program Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı Belediye Bandosu eşliğinde Şehit Binbaşı Serdar Kandemir Ortaokulu Müzik Öğretmeni Meltem Alhat yönetimiyle okundu.

Programda günün anlam ve önemini anlatan konuşmayı Hava İkmal Üsteğmen Mesut Kılıç yaptı. Mesut Kılıç;" Sayın Kaymakamım, protokolün değerli üyeleri, kahraman gazilerimiz ve kıymetli Akhisarlılar. Sakarya meydan muharebesinin kazanılmasını müteakip, başkomutan Mustafa Kemal Atatürk’e Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 19 Eylül 1921 günü mareşallik rütbesi ve gazilik unvanının verilmesinin 102 ‘nci yıl dönümünü büyük bir coşku ile kutluyoruz. Şanlı tarihi boyunca tüm zorluklara karşı hür yaşamayı, bağımsızlık ve istiklalini canı pahasına korumayı ilke edinen aziz milletimiz, bu uğurda şehit ve gazi olmayı büyük bir onur ve gurur kaynağı saymış, bu fedakârlığın karşılığında girdiği her mücadeleden zaferle çıkmıştır. Bugün, kahraman gazilerimize vefa duygularımızı ifade etmek için önemli bir fırsattır. Ülkemizin her karış toprağına kanlarını akıtarak tarihimize altın sayfalar yazdıran, vatanını ve kutsal saydığı değerleri korumak ve savunmak için en güç koşullar altında canlarını ortaya koymaktan çekinmeyen gazilerimiz, ülkemizin medarı iftiharı, vatanseverliğin ve kahramanlığın yaşayan abideleridir. Gaziliğin devlet ve millet nezdindeki en büyük önemi, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Eylül 1921’de kendisine Gazilik unvanı tevcih edilmesi üzerine söylediği şu ifadelerde yer almaktadır.

“Kahraman Türk ordusu; sizin kahramanlığınızla kazanılan büyük zaferin millet tarafından takdimine delalet eden bu unvan ve rütbeye ancak size izafe ederek bütün askerlik hayatımın en büyük iftiharı olarak taşıyacağım. Milli bağımsızlığımızı, vatanın milleti ile bölünmez bütünlüğünü muhafaza etmek maksadıyla vatanımızın her karış toprağına kanlarını akıtan, Türk tarihine altın sayfalar yazdıran gazilerimizin, can veren şehitlerimizin hatıralarını yüceltmek, onlara olan minnet ve şükran duygularımızı ifade etmek milli görevimizdir.

Vatanımızın kurtuluşunda düşmanla amansız mücadele eden malul veya gazi olarak hayat mücadelesi veren bu değerli şahıslara sahip çıkmak ve onlara saygılı olmak milletimizin tarihine ve mazisine bağlılığın bir ifadesidir.” Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bu sözleri, gazilerimizin tescil edilmiş en büyük gurur ve teminatıdır. Aynı zamanda Atatürk’ün bir vasiyeti olarak kabul edilmelidir. Türk toplumunun yüksek ahlaki özelliklerini oluşturan değerlerin başında şüphesiz ki vefa duygusu gelmektedir. Bu duygu, aynı zamanda Türk silahlı kuvvetlerinin sahip olduğu değişmez değerlerin merkezinde de yer almaktadır. Bu bilinçle, şundan emin olunuz ki, sahip olduğumuz en önemli değerlerimiz olan birlik ve beraberliğimizin yaşayan sembolleri olarak daima gönlümüzde yaşayacaksınız. Yüce Türk ulusu ve onun göz bebeği Türk silahlı kuvvetleri, sizlere olan vefa borcunu hiçbir zaman unutmayacaktır. Türk silahlı kuvvetleri ve yüce Türk milletinin bir mensubu olarak sizi temin ederim ki; dün sizlerin yaptığı gibi bugün de bizler, aynı inançla bu aziz vatanın birliği ve bölünmezliğine, ulusal değerlerine saldıranlara karşı her zaman kanımızı akıtmaya ve canımızı feda etmeye hazırız. Bizim için vatan savunmasında şehit ve gazi olmak kadar güzel bir kavram olamaz. Şehit nurlanmış, gazi onurlanmış askerdir. Çanakkale’de, kurtuluş savaşında, Kore’de, Kıbrıs’ta, terörle mücadelede, 15 Temmuz’da ve Suriye’de asil milletimizin topyekûn olarak sergilediği diriliş ve gazilik ruhu; Türk silahlı kuvvetlerimizin bütün faaliyetlerinde rehberi ve ilham kaynağı olmaya devam edecektir.

Bu duygu ve düşüncelerle, bu kutsal topraklar üzerinde bağımsız ve onurlu yaşamamızı aziz şehitlerimize ve siz kahraman gazilerimize borçlu olduğumuzun bilinciyle; başta Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve onun silah arkadaşları olmak üzere, aziz şehitlerimizi ve ebediyete intikal eden gazilerimizi rahmetle anarken, hayatta olan gazilerimize ve onların değerli ailelerine saygılar sunarım” dedi.

Gazi Ortaokulu öğrencisi Berrak Üzüm” Yaşasın Kahraman Gazi, ” Şevval Akyüz  “Gazilerimize” şiirlerini okudular.

Gaziler adına konuşan Akhisar Muharip Gaziler Derneği Başkanı Suat Taryan konuşma yaptı. Suat Taryan; " Sayın Kaymakamım, Komutanım, Belediye başkanım, Başsavcım ve kıymetli Akhisarlılar, kahraman gaziler. Bu gün kutsal vatan topraklarımızı korumak, uğrunda üstün bir cesaret örneği göstererek Çanakkale’de, Sakarya’da, Dumlupınar’da, Kore ve Kıbrıs’ta canlarını seve, seve ortaya koyduğu yüce görevden gazilik onuruyla yüceltilen gazilerimizin günüdür. Bu gün aynı zamanda Türkiye Büyük Millet Meclisinin, Türkiye Cumhuriyetinin essiz önderi Mustafa Kemal Atatürk’e Gazi unvanı verildiği günün yıldönümüdür. Türk Ulusunun bu mutlu gününü kutlamanın heyecanını içindeyim. Bu vesile ile tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet ailelerine sabır, gazi arkadaşlarıma sağlık ve sıhhat diliyorum. Kahraman Gazi arkadaşlarım 19 Eylül Gaziler günümüz kutlu olsun " dedi.

Gazi Ortaokulu öğrencileri Protokol, Kore Gazisi Niyazi Kavalalıoğlu’nu tebrik ederek ellerini öptüler, törene katılanlar, Kıbrıs gazileri tebrik ederek çiçek verdikten sonra tören sona erdi. Törenden sonra Belediye Bandosuyla Gaziler Milli Egemenlik meydanından, Şehit Teğmen Tahir Ün caddesi, İş Bankası önünden Akhisar Muharip Gaziler Derneğine kadar kortej eşliğinde yürüdüler.

Protokolden Muharip Gaziler Derneğine Ziyaret
Akhisar  Protokolü, Akhisar Muharip Gaziler Derneğini 19 Eylül Gaziler Günü nedeniyle ziyaret etti. Ziyarete gelen Akhisar Kaymakamı Murat Kütük, CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, Hava Meydan ve Garnizon Komutanı Hava Piyade Albay Hüseyin Borazan, Belediye Başkanı Besim Dutlulu, Akhisar Cumhuriyet Başsavcısı Sebahattin Erkaya ve misafirleri Muharip Gaziler Dernek Akhisar Temsilciliği Başkanı Suat Taryan ve yönetim kurulu üyeleri karşıladı. 


 

 

 

 • Yorumlar 0
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
REKLAM ALANI
 • Amerikan Kültür Dil Kursu
 • Amerikan Kültür Dil Kursu
 • Kuzey Ege Kurs
 • Kuzey Ege Kurs
1/20
Başlangıç Tarihi
Başlangıç Tarihi
Tüm Hakları Saklıdır © 2003 Akhisar Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.